Manualne oczyszczanie twarzy to jeden z najpopularniejszych i najprostszych zabiegów przeprowadzanych na skórze, który bije rekordy na platformach takich jak Youtube – usuwanie zaskórników nie tylko oczyszcza cerę, ale dla wielu osób uchodzi za odprężający do oglądania proces. Czy warto oczyszczać manualnie cerę samemu i jak przygotować się do tego procesu?
Spis treści
Na czym polega manualne oczyszczanie twarzy?
Oczyszczanie manualne to nic innego niż usuwanie zaskórników i innych zanieczyszczeń z cery ucisk palcami w okolicach zmiany na skórze. Proces ten brzmi boleśnie i rzeczywiście niektóre osoby uważają go za bolesny jednak ból jest kwestią indywidualną. Pomimo swej prostoty, cera do zabiegu powinna zostać odpowiednio przygotowana, również po zabiegu musimy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji.
Oczyszczanie manualne krok po kroku
Przed rozpoczęciem zabiegu musimy pamiętać o demakijażu cery, który usunie makijaż i zanieczyszczenia, które pojawiły się na twarzy w trakcie dnia. Następnym krokiem jest przywrócenie właściwego pH skórze. pH skóry jest lekko kwasowe, prawidłowe wartości pH u kobiet to pomiędzy 4,5 a 5,6. Aby utrzymać ten poziom musimy sięgnąć odpowiedni produkt, który nie naruszy pH cery. Nieodpowiedni produkt o zbyt kwasowym lub zbyt alkaicznym pH może przyczynić się do uszkodzenia bariery lipidowej cery co doprowadzi do przesuszenia skóry i podatności na choroby. Również przy cerze trądzikowej nieodpowiednie pH skóry – w tym przypadku alkaiczne jest idealnym środowiskiem dla bakterii, co może doprowadzić do większych problemów ze zmianami skórnymi.
Złuszczenie naskórka jest kolejnym krokiem w oczyszczaniu cery. Produkty, po które możemy sięgnąć to peelingi drobno i grubo ziarniste ale również delikatne kwasy BHA, które pomogą w oczyszczeniu cery. W przypadku cery trądzikowej, użycie produktu złuszczającego na bazie kwasów z grupy kwasów BHA będzie bezpieczniejsze, ponieważ peeling chemiczny w przeciwieństwie do peelingu manualnego nie uszkadza cery w tym zmian trądzikowych i nie rozprowadza ich po całej cerze, a więc ogranicza możliwość pojawienia się nowych zanieczyszczeń cery. Pamiętajmy jednak, aby nie używać kwasów o wysokim stężeniu – jak mówi stare polskie przysłowie „co za dużo to niezdrowo”.
Po peelingu wiele osób sięga po maseczki rozpulchniające, ich zadaniem jest przygotowanie cery do zabiegu i ułatwienie procesu jakim jest oczyszczanie. Wybór produktów na rynku jest dość spory, przy wyborze produktu zwróćmy uwagę na skład i wybierzmy produkt, który nie uczuli ani nie podrażni cery. W profesjonalnym salonie po maseczce rozpulchniającej przychodzi czas na wapozon, czyli urządzenie z parą i ozonem, które ma ułatwić proces oczyszczania. W zaciszu domowym możemy zastąpić ten etap miską z wrzątkiem w celu wykonania parówki na twarz.
Przed przejściem do oczyszczania cery jeśli korzystamy z łyżeczek unny do oczyszczania zaskórników musimy odkazić łyżeczkę. Pamiętajmy również o założeniu rękawiczek w celu ochrony cery. Narzędzia jak i dłonie mogą roznosić bakterie w czasie oczyszczania. Możemy rozpocząć oczyszczanie cery.
Po oczyszczeniu cery w profesjonalnym gabinecie kosmetyczka powinna przejść do dezynfekcji cery. W zaciszu domowym nie posiadając profesjonalnego sprzętu możemy umyć twarz i przejść do tonizacji w celu usunięcia zanieczyszczeń, które pojawiły się po zabiegu. Pamiętajmy również o dezynfekcji sprzętu, z którego korzystaliśmy w czasie zabiegu czyli łyżeczek do oczyszczania jeśli z nich korzystamy.
Ostatnim krokiem jest nałożenie maseczki łagodzącej na twarz. Zazwyczaj maseczka ta oparta jest na algach. Również po maseczce sięgnijmy po krem, który złagodzi naszą cerę.
Manualne oczyszczanie twarzy opinie
Oczyszczanie cery polecane jest szczególnie osobom z cerą trądzikową i tłustą jednak cera sucha jak i osoby z innymi problemami skórnymi często mogą zyskać poddając się oczyszczaniu manualnemu. Niestety i oczyszczanie ma swoich przeciwników i zwolenników. Wiele osób twierdzi, że oczyszczanie manualne ma pozytywny wpływ na cerę zwłaszcza w przypadku cery trądzikowej jednak istnieją przeciwnicy tej metody twierdzący, że metoda ta jest zła, ponieważ powoduje rany na cerze, a także istnieje prawdopodobieństwo wdania się infekcji. W przypadku procesu w domu istnieje możliwość, że zanieczyszczanie z cery zostanie usunięte tylko częściowo przez co problem będzie nawracać ze zdwojoną siłą. Warto udać się do specjalisty w celu oczyszczania manualnego – kosmetolog dobierze produkty, która najlepiej sprawdzą się na naszej cerze i dokładnie oczyści cerę.
Czy warto korzystać z zabiegów oczyszczania czy lepiej wykonać je w domu? Oba zabiegi mają swoje wady i zalety, jednak decyzja który z zabiegów wybrać należy do nas samych.