Onychofagia, tak fachowo nazywa się obgryzanie paznokci. Ten szkodliwy nałóg, często towarzyszy dzieciom, jednak i dorośli nierzadko obgryzają paznokcie. Warto wiedzieć, że onychofagia to nie jest błahy problem.. Obgryzanie paznokci może prowadzić poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Spis treści
Obgryzanie paznokci – skąd się bierze?
Problem obgryzania paznokci pojawia się głównie u dzieci, pomiędzy czwartym a szóstym rokiem życia i dodatkowo potęguje się w okresie dojrzewania. Wraz z wiekiem, można zaobserwować, że więcej chłopców, niż dziewczyn obgryza paznokcie. Onychofagia zwykle znika z wiekiem, jednak zdarza się, że muszą zmagać się z nią również dorośli. Główną przyczyną obgryzania paznokci są zaburzenia poziomu żelaza, witamin i miedzi. Jednak nie jest to jedyny powód, przez który ludzie obgryzają paznokcie. Często do tego nałogu doprowadzają problemy emocjonalne, różne stresujące życiowe doświadczenia i sytuacje czy niska samoocena, dlatego można stwierdzić, że ku obgryzaniu paznokci popychają różne problemy osobiste.
Obgryzanie paznokci – jakie są jego skutki?
Przede wszystkim, onychofagia wpływa negatywnie na płytkę paznokcia. Obgryzając paznokcie doprowadzamy do tego, że opuszki palców są odsłonięte, płytka paznokcia ulega zniekształceniu, staje się zdecydowanie za krótka, jest cała poszarpana i dodatkowo niestety nie wygląda zbyt estetycznie.
Nie jest to jedyna konsekwencja obgryzania paznokci. Dzieci, które to robią, mogą doprowadzić do tego, że ich szczęka ulegnie zniekształceniu. Dodatkowo onychofagia jest sprawcą zaburzeń układu ruchowego narządu żucia.
Wydaje się, że to tylko obgryzanie paznokci, że to nie może nieść ze sobą większych konsekwencji niż uszkodzone paznokcie, nic bardziej mylnego. Oprócz wymienionych skutków, możemy uszkodzić powierzchnię zębów, a nawet dziąsła. Onychofagia to również raj dla chorób grzybiczych i rożnego rodzaju bakterii, szczególnie kiedy mamy do czynienia z ludźmi, którzy nie poświęcają większej uwagi higienie. Przez obgryzanie paznokci, które wielu wydaje się zwykłą błahostką możemy nabawić się wielu poważnych chorób, nawet takich jak HPV.
Obgryzanie paznokci – jak przestać obgryzać paznokcie?
Jeżeli obgryzanie paznokci, nie jest wynikiem problemów emocjonalnych, nerwicy, trudnych doświadczeń, to zwykle jest łatwiej je wyleczyć. Jednak w pozostałych przypadkach leczenie nie jest już tak łatwe. Często łączy się przyjmowanie leków z terapią behawioralną. U większości osób, przyjmowanie leków przynosi pożądany skutek i udaje się wyeliminować problem obgryzania paznokci.
Możemy również skorzystać ze sposobów, które z powodzeniem wykonamy bez zakupu leków, a jedynie z tym, co mamy dostępne w domu. Przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja paznokci może odwieść nas od ich obgryzania. Regularne obcinanie i dbanie o paznokcie. Równie pomocne może być odwrócenie uwagi od tego nałogu. Warto skupić się na robieniu czegoś innego, co zajmie nas na tyle, że nie będziemy myśleć o paznokciach. Każde zajęcie, które pomoże nam odciągnąć nas samych od obgryzania paznokci, jest dobre.
Jeżeli poszukujemy jeszcze innych metod, to dla kobiet, skuteczna może okazać się wizyta u kosmetyczki, która wykona paznokcie żelowe lub hybrydowe. Oczywiście obecnie mamy też możliwość samodzielnego robienia takich paznokci, potrzebny jest należyty sprzęt oraz przeszkolenie. Kolejnym sposobem jest kupienie w aptece odpowiednich preparatów, które po nałożeniu na paznokcie, dają nam jedynie gorzki posmak, który zniechęca nas do dalszego obgryzania.
Obgryzanie paznokci to problem z którym boryka się wiele osób, mowa zarówno o dzieciach, młodzieży jak i dorosłych ludziach. Nie powinniśmy go bagatelizować, ponieważ rzeczywiście niesie on ze sobą wiele negatywnych skutków, które nie tylko odbijają się na wyglądzie płytki paznokcia, ale także mogą wpłynąć na zdrowie ogólne. Jeżeli obgryzanie paznokci nie jest wam obce, to jak najszybciej powinno się coś z tym zrobić. Nie powinniśmy poddawać się stresowi i ulegać negatywnym nawykom.