Czytanie składów kosmetyków to podstawa świadomej pielęgnacji. Warto wybierać takie produkty, które skutecznie będą oddziaływać na naszą cerę.
Spis treści
Kwas hialuronowy
Jednym z popularnych składników kosmetyków nawilżających jest kwas hialuronowy. Występuje on naturalnie w naszej skórze, ale im jesteśmy starsi tym mniejsza jest jego zawartość. Kwas hialuronowy odpowiada za nawilżenie skóry, jej jędrność, odpowiednie napięcie skóry i co za tym idzie – jest niezwykle ważny w profilaktyce powstawania zmarszczek.
Istotną cechą kwasu hialuronowego jest jego higroskopijność, która oznacza, że pochłonąć on może wodę i zamknąć dzięki temu wilgoć w warstwie skóry właściwej. Warto więc wykorzystywać kosmetyki z kwasem hialuronowym w codziennej pielęgnacji. Świetnie sprawdzi się on jako składnik serum, kremu nawilżającego czy kremu pod oczy. Kwasu hialuronowego nie należy mylić z kwasami złuszczającymi, mogą go bezpiecznie stosować nawet kobiety w ciąży i karmiące piersią. Dzięki stosowaniu produktów z tym składnikiem, możemy spodziewać się wygładzenia skóry, jej zwiększonej elastyczności, lepszego napięcia.
Witamina C
Kolejnym znakomitym składnikiem wykorzystywanym w pielęgnacji twarzy jest witamina C. Najskuteczniej działają jej najbardziej stabilne formy. Witamina C jest tak popularna w kosmetologii z uwagi na swoje działanie antyoksydacyjne, dzięki którym skutecznie zwalcza ona wolne rodniki. Ma dlatego znaczenie w profilaktyce przeciwstarzeniowej. Ponadto, kwas askorbinowy wspomaga syntezę kolagenu i produkcję fibroblastów.
Witaminę C stosować można z powodzeniem jako składnik o działaniu rozjaśniającym. Jest ona inhibitorem tyrozynazy, zmniejszającym produkcję melaniny. Kwas askorbinowy działa też przeciwzapalnie, w związku z czym jest pożądanym składnikiem w produktach, które mają leczyć trądzik, trądzik różowaty. Nie należy jednak stosować witaminy C w tym celu w zbyt dużych stężeniach, aby nie podrażnić skóry. Działanie witaminy C docenią również osoby, które mają problemy z kruchością naczyń krwionośnych – serum lub krem z kwasem askorbinowym może zmniejszyć widoczność pojedynczych naczynek a nawet rumienia.
Ceramidy
Warto rozważyć też codzienną pielęgnację produktami, które zawierają ceramidy. Również one występują naturalnie w skórze. Ich głównym zadaniem jest tworzenie bariery ochronnej, która ma powstrzymywać skórę przed nadmierną utratą wody. Wiek, stres, zmiany hormonalne wpływają na zmniejszenie ilości ceramidów w skórze. Z tego powodu cera staje się bardziej przesuszona, zmęczona, ściągnięta.
Ceramidy w kosmetykach regenerują dogłębnie skórę przede wszystkim poprzez odbudowanie jej naturalnej bariery ochronnej. W efekcie cera jest bardziej elastyczna, promienna i wygląda zdrowo. Warto zwrócić uwagę na game CeraVe, która powstała z myślą o skórze wrażliwej, łuszczącej się, narażonej na działanie czynników takich jak promieniowanie UV lub wyjątkowo chłodne powietrze. Ceramidy dobrze jest wobec tego stosować o każdej porze roku.
Dobrze dobrana pielęgnacja ma olbrzymie znaczenie dla kondycji cery. Pozwala ona na dłużej zachować jej młodzieńczy, zdrowy wygląd i zwalczyć wiele problemów skórnych, z którymi borykamy się na co dzień.
Artykuł sponsorowany.