Mydło aleppo i jego właściwości. Kto powinien stosować?

Mydło aleppo zawdzięcza swoją nazwę miastu położonemu w północno-zachodniej Syrii. Jest jednym z najstarszych produkowanych mydeł w historii, a przy tym w 100% naturalnym. Było produkowane już za czasów Fenicjan! Jakie są jego właściwości i kto powinien je stosować?

Mydło aleppo – skład i właściwości

Mydło aleppo składa się przede wszystkim z oliwy z oliwek, dodatkowo znajdziemy w nim także olej laurowy. Oliwa z oliwek m.in. dzięki zawartej w niej witaminie E nawilża, zmiękcza skórę, pobudza produkcję kolagenu, natomiast olej laurowy wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Właściwości mydła zależą przede wszystkim od % zawartości oleju laurowego. Przyjmuje się, że mydło o zawartości:

  • 5% będzie odpowiednie dla skóry suchej i wrażliwej,
  • 5- 20% dla skóry normalnej i mieszanej
  • 20-40% dla skóry o cerze tłustej
  • powyżej 40% będzie idealne dla skóry typowo trądzikowej stosowane jako mydło lecznicze przez krótki czas. Mydło o takim stężeniu będzie pomagało w gojeniu się istniejących wyprysków, będzie przeciwdziałać pojawieniu się nowych, a dodatkowo po jego zastosowaniu skóra będzie ściągnięta, a pory mniej widoczne.

Mydło aleppo może zastąpić również piankę do golenia. Natomiast mycie włosów mydłem aleppo sprawi, że staną się one mocniejsze i błyszczące. Dzięki przeciwgrzybicznym właściwością oleju laurowego mycie włosów mydłem pomoże nam również w walce z łupieżem. Nadaje się ono również do prania tkanin delikatnych, a ponieważ nie powoduje alergii z powodzeniem mogą je stosować osoby borykające się z tym właśnie problemem.

Mydło aleppo – produkcja

Tradycyjny sezon produkcyjny mydła rozpoczyna się we wrześniu, zaraz po pierwszych zbiorach oliwek i trwa do marca. Sam proces jest czynnością bardzo pracochłonną i trwa ponad tydzień. Niezwykle długi jest również czas leżakowania, który wynosi od 9 miesięcy do nawet 4 lat. W tym czasie mydło zmienia barwę z zielonego na beżowe lub brunatne (wszystko jest zależne od procentowego udziału oleju laurowego). Zmiana barwy następuje tylko na zewnątrz, wnętrze pozostaje nadal zielone. Ponadto podczas tego okresu kostki dojrzewają, staja się bardziej suche i twarde.

Kto powinien stosować?

Ze względu na swój skład mydło to nadaje się dla każdego. Można je stosować do mycia delikatnej skóry dziecka, jak i do skóry z problemami takimi jak łuszczyca, trądzik, łojotok i egzema. Należy jedynie pamiętać, żeby dobrać mydło o właściwej zawartości procentowej oleju laurowego, bo to od niego zależy, jakie dokładnie właściwości będzie miało mydło i do jakiego rodzaju skóry będzie się nadawać.

Mydło aleppo opinie – warte swojej ceny

Oryginalne mydło aleppo nie jest kosmetykiem tanim. Im wyższe stężenie oleju laurowego tym jego cena jest wyższa. Jednak osoby je stosujące potwierdzają, że jest ono bardzo wydajne, co każe nie co inaczej spojrzeć na kwestię ceny. Zapłacimy więcej, ale mydło starczy na długo.

Uwaga na oryginalność!

Ojczyzna mydła aleppo od lat jest już objęta straszliwą i wyniszczającą wojną. Z tego powodu większość produkcji przeniesiono do Arabii Saudyjskiej, Tunezji oraz Turcji. Trudniejszy dostęp do wysokiej jakości składników i jednocześnie rosnąca popularność oraz zapotrzebowanie na mydło aleppo sprawiała, że na rynku pojawiło się wiele podróbek. Bywają również przekłamania co do stężenia oleju laurowego zawartego w kostce.Producenci rozcieńczają olej laurowy w ten sposób uzyskując produkt gorszej jakości o mniejszym stężeniu. Dlatego warto sięgnąć po ten produkt jedynie ze sprawdzonego źródła, które zaoferuje nam to, czego się spodziewamy.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest