Stopy – podobnie jak lśniąca, zdrowa cera, zadbane paznokcie i ładna fryzura są naszą wizytówką, dlatego powinniśmy wiedzieć jak je pielęgnować. Niestety przez noszenie niewygodnego, źle dobranego obuwia nasze stopy cierpią, a wynikiem tego są nagniotki, odciski i modzele. Czy wiesz jak je usunąć domowymi sposobami?
Spis treści
Czym są modzele?
Modzele to nieestetyczne, ale przede wszystkim bolesne zmiany skórne występujące najczęściej na podeszwach stóp, a rzadziej na dłoniach. Odcisk tego typu to wypukła narośl ze zgrubiałego naskórka o szaro-żółtym kolorze.
Nieleczone zmiany, mogą prowadzić do stanów zapalnych, a w skrajnych przypadkach, kiedy modzele na stopach są zaawansowane i występują w dużej ilości – mogą znacznie utrudnić poruszanie się.
Jak powstają modzele na stopach?
Modzele to częstszy problem kobiet, niż mężczyzn. Powstają miedzy innymi w wyniku noszenia nieodpowiedniego obuwia, kiedy nacisk na stopę rozłożony jest nierównomiernie. Panie mogą się spodziewać tych odcisków, kiedy przez długi czas chodzą w butach na wysokich obcasach.
Jeśli więc przetańczyłaś całą noc w wysokich szpilkach, rano możesz odczuwać ból właśnie ze względu na modzele, ponieważ przez cały ten czas Twoje stopy były ułożone w nienaturalny dla nich sposób, a chód obciążał śródstopie. W wyniku czego, skóra nie była prawidłowo ukrwiona i obumarła.
Powstaną również wtedy, gdy chodzisz w butach z cienkimi podeszwami lub co gorsza, nie nosisz skarpet albo cierpisz na płaskostopie – przez to stopy są narażone na otarcia. Jeśli chorujesz na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) i go nie leczysz, modzele mogą być także Twoją przypadłością.
Istota pielęgnacji i domowe sposoby na modzele
Dużo bardziej dbamy o cerę i włosy nakładając rozmaite maseczki, odżywki oraz serum, uprzednio sprawdzając składy kosmetyków. Tymczasem skóra stóp jest również bardzo wymagająca i delikatna. Stopy, choć często zakrywane butami – tak jak dłonie, są naszą wizytówką.
Choć pielęgnacja nie sprawi, że modzele przestaną się pojawiać, to pomoże je zwalczyć. Używaj więc kremów i olejków, mocz stopy w ciepłej wodzie. Możesz dodać do niej także 3 łyżki sody oczyszczonej, soli lub ekstraktu z lnu albo rumianku, co wpłynie pozytywnie na stopy i sprawi, że będą delikatniejsze.
Zależnie od rodzaju skóry, stopy potrzebują innych preparatów pielęgnacyjnych, jednak warto je intensywnie nawilżać kremami – najlepiej z dodatkiem witaminy A.
Jeżeli są suche, popękane i pokryte warstwą grubego naskórka, to zastosuj preparaty zmiękczające, które w swoim składzie zawierają mocznik.
W domu możesz zastosować plastry złuszczające, które nakleja się na odciski i pozostawia tak przez kilka dni. Po upływie wyznaczonego czasu, zmianę należy zanurzyć w wodzie, aby jeszcze bardziej ją zmiękczyć, a następnie delikatnie zetrzeć pilnikiem.
Po długiej kąpieli, sięgnij po pumeks i tak jak pilnikiem – pocieraj ostrożnie do momentu, aż stwierdzisz, że odcisk zniknął. Uważaj jednak, aby nie uszkodzić zdrowej warstwy skóry i pamiętaj, by używać nowego pumeksu, gdyż ten przedmiot, pozostawiony na długi czas gdzieś w wilgotnej łazience jest prawdziwym siedliskiem bakterii.
Jeżeli chcesz spróbować bardziej niekonwencjonalnych metod, możesz skorzystać z produktów, które masz w swojej kuchni, np. cebuli i cytryny, które wykazują właściwości oczyszczające i zmiękczające. Plaster cebuli skrop sokiem z cytryny, a następnie posyp solą, która zetrze modzel działając jak peeling. Przyłóż do miejsca występowania odcisku oraz zabezpiecz gazą lub dużym plastrem. Pozostaw na całą noc. Możesz też ubrać skarpetkę, wtedy podczas snu, na pewno nic się nie odklei. Ten zabieg powtarzaj kilka dni z rzędu, aż do momentu ustąpienia dolegliwości.
Przeciwwskazania do samodzielnego leczenia
Jeśli problem modzeli jest bardzo rozległy, to najlepiej i najbezpieczniej będzie udać się do specjalisty. Wykwalifikowany kosmetolog, podolog lub ortopeda usunie powstałe na skórze zmiany za pomocą narzędzi np. nożyka lub przeznaczonej do tego frezarki. Nie wycinaj ich samodzielnie również wtedy, gdy cierpisz na choroby układu krążenia. Pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo – nie stwarzaj sobie niepotrzebnego zagrożenia.