Stereotyp mówiący o tym, że prawdziwy facet używa tylko mydła już dawno temu przestał być aktualny. Panowie modnie się ubierają, dbają o swój wygląd i chcą być atrakcyjni. Coraz częściej i bardziej odważnie korzystają także z usług salonów kosmetycznych, ale przez to nie tracą na swej męskości. Jakich kosmetyków używają najchętniej?
Spis treści
Męska pielęgnacja twarzy
Dbanie o cerę nie jest traktowane jak rytuał, ale zdrowa, nawilżona i miękka, pozbawiona zaskórników twarz jest atutem. Poza tym, w kontaktach międzyludzkich liczy się pierwsze wrażenie. Pierwsze sekundy okazują się być kluczowe, ponieważ poznając nową osobę podświadomie poddajemy ją ocenie.
Największą uwagę zwracamy na twarz – jej wygląd może wiele powiedzieć nam o człowieku. Zmęczona i szara, sucha cera już na pierwszy rzut oka wydaje się mniej atrakcyjna od promiennej i zadbanej skóry, dlatego marki kosmetyczne stworzyły linie produktów pielęgnacyjnych dedykowane mężczyznom.
Mężczyźni – podobnie jak kobiety, również chcą uniknąć przetłuszczania się cery spowodowanego wydzielaniem sebum, co potocznie określa się jako „świecenie”. Zależy im także na pozbyciu się niedoskonałości.
Używają kosmetyków antybakteryjnych i przeciwtrądzikowych oraz płynów tonizujących. Złuszczają martwy naskórek za pomocą peelingów. Zapobiegają przesuszaniu się cery, stosując kremy nawilżające, a w trosce o młody wygląd coraz chętniej sięgają po produkty opóźniające starzenie.
Jak zaopatrzona jest podstawowa męska kosmetyczka?
Ponieważ higiena osobista jest bardzo ważna i tak samo liczy się dla obu płci, podstawowym kosmetykiem będącym w użyciu znacznej liczby mężczyzn jest oczywiście żel pod prysznic. Podczas gdy, panie uwielbiają kwiatowe i aromatyczne zapachy, panowie znacznie częściej wybierają lekkie, i orzeźwiające nuty zapachowe. Zawierają one np. ogórek bądź aloes o właściwościach nawilżających i głęboko odżywczych dla skóry.
Męskie kosmetyki do kąpieli wyróżniają się takimi napisami na etykietach jak: „3w1” lub „face/body/hair”. To kompleksowa pielęgnacja, wygodny sposób na to, jak zaoszczędzić czas, pieniądze i miejsce w łazience.
Mimo tego warto zaopatrzyć się w oddzielny kosmetyk przeznaczony do skóry głowy i włosów – szampon, np. z dodatkiem mięty pieprzowej lub pokrzywy. Ich właściwości spowalniają proces przetłuszczania się włosów pozostawiając je na dużej czyste i przyjemne w dotyku.
Kolejnym produktem jest krem lub żel do golenia. Choć posiadanie zarostu jest teraz bardzo modne i wielu mężczyzn rezygnuje z usuwania go, to jednak znaczna część panów zaczyna swój dzień właśnie od golenia, bo posiadanie gładkiej skóry jest dla nich niezwykle istotne. Po goleniu, aby uniknąć podrażnień skóry potrzebny jest kosmetyk, który złagodzi zaczerwienienia i nawilży cerę.
Faceci dbają też o to, aby pięknie pachnieć. Najpierw antyperspirant, a potem perfumy, których oferta jest bardzo bogata. Półki sklepowe przepełnione są tymi produktami, a mężczyźni chętnie testują nowe zapachy.
Makijaż czy fryzura?
Kobiety poświęcają czas na makijaż, a mężczyźni układają swoje fryzury. Popularne dawniej żele do włosów coraz częściej zastępują lakierami, specjalnymi piankami i tzw. gumami do stylizacji włosów. Do pielęgnacji natomiast wykorzystują odżywki.
Istotnym elementem męskiej twarzy coraz częściej staje się także bujny zarost. Panowie posiadający zarost używają produktów przeznaczonych do jego stylizacji. To nie tylko grzebienie i szczotki, ale też wygładzające olejki oraz woski.
Czy dłonie są dla nich ważne?
Dłonie są wizytówką każdego z nas. Ich wygląd często zdradza wykonywany zawód. Męskie dłonie mogą pękać, stawać się suche i szorstkie, a nawet twarde. Aspekty estetyczne to jedno, ale pozbawiona odpowiedniej pielęgnacji, delikatna skóra dłoni sprawia, że na ich powierzchni mogą pojawiać się rany. To z kolei przynosi dyskomfort i uczucie bólu. Ze względu na to, mężczyźni coraz chętniej sięgają także po kremy do rąk o właściwościach ochronnych oraz nawilżających.
Wnioski
Nie każdy mężczyzna stosuje wszystkie wyżej wymienione kosmetyki, ale każdy z pewnością chce być atrakcyjny, by czuć się dobrze w swoim ciele. Wykorzystywane przez nich produkty zależą od ich przyzwyczajeń oraz preferencji. Bywa również tak, że panowie muszą przekonać się do używania któregoś z kosmetyków. Jeśli kosmetyczka mężczyzny sprowadza się tylko do podstawowych produktów – nic w tym złego! Najważniejsze, by pielęgnacja spełniała jego oczekiwania.