Trądzik to problem skóry, który dotyka wielu z nas. Najczęściej spotykany jest u nastolatków, jednak dorośli również się z nim zmagają. Jego przyczyn może być wiele, od zmian hormonalnych do diety. Trądzik powstaje poprzez zbyt dużą produkcję sebum przez gruczoły łojowe, co zapycha pory i powoduje pojawianie się wyprysków. Na sklepowych półkach znaleźć można ogromne ilości kosmetyków obiecujących pobycie się niechcianych nieprzyjaciół z twarzy. Nie mamy jednak pewności co dokładnie zawierają i jakie będzie ich działanie. Dlatego też domowe maseczki na trądzik to coś, czym warto się zainteresować. W ten sposób walka z trądzikiem będzie całkowicie naturalna, a składniki nakładane na twarz kontrolowane przez nas. Ponadto, preparaty przygotowywane w domu bogate są w witaminy oraz mikro i makroelementy, które służą naszej skórze. Maseczki mają na celu odblokowanie porów, przez co nadmiar tłuszczu oraz zanieczyszczeń zostaje usunięty, a cera staje się widocznie ładniejsza. Skuteczność takich masek jest często porównywalna do tych sklepowych, a koszt ich wykonania znacznie niższy. Często nawet nie ma potrzeby robienia specjalnych zakupów, bo wszystkie produkty potrzebne do przygotowania kosmetyku znajdziemy w kuchni. Wybór masek do samodzielnego przygotowania jest ogromny, dlatego przygotowaliśmy kilka propozycji.
Spis treści
Maseczka z drożdży
Do przygotowania maski z drożdży potrzebujemy jedynie ¼ kostki drożdży oraz wody lub mleka. Drożdże należy zmieszać z łyżką płynu i nałożyć na twarz na 10-20 minut, a po tym czasie umyć twarz ciepłą wodą. Stosowanie maski regularnie, najlepiej codziennie w godzinach wieczornych, ze względu na intensywny zapach drożdży, pomoże w walce z trądzikiem. Drożdże zawierają między innymi witaminę B2, wapń, selen oraz żelazo.
Maseczka z cebuli
Ta domowa maseczka na trądzik pomoże nie tylko w walce z wypryskami (także ropnymi), ale również bliznami. Jest bardzo prosta w przygotowaniu, wymaga jedynie rozgotowania jednej cebuli. W takim wywarze należy zanurzyć gazę i nałożyć ją na twarz w formie okładu. Niestety wykonanie takiej maseczki jest czasochłonne ponieważ okład powinniśmy robić przez 1-2 godziny. Po tym czasie twarz należy spłukać ciepłą wodą lub użyć naparu z rumianku.
Maseczka z kurkumy
Do wykonania tej maseczki potrzebujemy 2 łyżeczek kurkumy, pół filiżanki jogurtu i opcjonalnie 2 łyżek miodu. Wszystko mieszamy i pozostawiamy na twarzy przez 3-5 minut. Zmywając maseczkę można pozostawić cienką żółtą warstwę i zmyć ją dopiero rano dla lepszego efektu. Kurkuma ma właściwości antyseptyczne oraz przeciwzapalne, pomaga rozjaśnić przebarwienia oraz oczyszcza.
Maseczka z dyni
Maseczka z dyni jest delikatniejsza, dlatego też poleca się jej stosowanie zarówno osobom z cerą tłustą, jak i suchą. Antyoksydanty zawarte w dyni hamują rozwijanie się wolnych rodników, a cynk pomaga w walce z niedoskonałościami. Przygotowanie maseczki polega na rozbiciu w moździerzu około 10 pestek dyni (można je również zblendować) oraz dodaniu do nich jogurtu naturalnego. Taką miksturę nakładamy na twarz na 20 min i zmywamy letnią wodą.
Maseczka z płatków owsianych
W skład maseczki wchodzą płatki owsiane (4-5 łyżek), łyżka miodu, ciepła woda (5 łyżek) oraz opcjonalnie mleko, w celu odżywienia cery. Wszystko oprócz miodu należy wlać do naczynia i poczekać aż płatki owsiane nasiąkną i dopiero wtedy dodać miód. Taką miksturę można trzymać na twarzy przez 10-20 minut, po czym spłukać ciepłą wodą. Maseczka ma tendencję do spływania, dlatego najlepiej wykonywać ją w pozycji leżącej. Płatki owsiane doskonale walczą z nadmiarem tłuszczu na skórze, a miód, z powodu swojego działania przeciwzapalnego oraz kojącego, jest świetnym dodatkiem. Cała maseczka ma działanie bakteriobójcze i znacznie poprawia wygląd twarzy bez niepotrzebnego przesuszenia.
Wybór maseczek domowych jest prawie tak duży jak tych dostępnych w drogeriach. Zaprezentowane wyżej to tylko niektóre z nich. Regularne ich stosowanie może znacznie poprawić stan cery i zmniejszyć zmiany trądzikowe. Należy jednak stosować je z uwagą i ostrożnością. Przed przygotowaniem maseczki powinno się dokładnie przeczytać jakie efekty mają wywołać jej poszczególne składniki i upewnić się że właśnie takiego działania potrzebuje nasza skóra. Należy również uważać na produkty, na które jesteśmy uczuleni i nie dodawać ich do masek. Najlepiej przed nałożeniem maski na całą twarz przetestować ją na małej powierzchni aby upewnić się, że nie ma negatywnego wpływu na naszą skórę. Jeśli trądzik przybiera wyjątkowo intensywną formę lub domowe sposoby nie pomagają, należy skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem, koniecznie informując jakie preparaty były stosowane wcześniej.