Masaż Shantala czym jest? Jakie daje korzyści?

Masaż Shantala to tradycyjna indyjska technika masażu dla dzieci, głównie dla niemowląt. Choć w Indiach praktyka ta przekazywana była od dawna z pokolenia na pokolenie, do świata europejskiego trafiła dzięki pewnemu przypadkowi. Pewna uboga kobieta w Kalkucie masowała swoje dziecko na ulicy miasta. Masaż ten był przepełniony miłością, spokojem i prostotą, która zachwyciła pewnego francuskiego położnika o nazwisku Leboyer, który był świadkiem tej sceny. Spotkanie z Shantalą, bo właśnie tak miała na imię kobieta, dało początek popularności metody w Europie.

Jakie korzyści daje masaż Shantala?

Masaż Shantala jest masażem stworzonym z myślą o niemowlakach. Równie pozytywne skutki może on mieć także w przypadku stosowania go u starszych dzieci, szczególnie tych, które mają problemy natury emocjonalnej. Ponieważ masaż Shantala nie ma charakteru rehabilitacyjnego; może go wykonywać każdy rodzić. Choć nie jest to oficjalnie wymagane, warto jednak zrobić kurs, aby korzyści z masażu były jak najwyższe. Obecnie nie ma żadnego problemu z dostępnością takich kursów, również w internecie. Technika ta jest szeroka; innych ćwiczeń użyjemy, aby wyciszyć dziecko, a innych w celu wywołania śmiechu. Warto odpowiednio podejść do tego zadania, ponieważ prawidłowo wykonywany masaż Shantala działa kojąco również dla osoby masującej. Najistotniejsze bowiem w tej technice jest utworzenie bliskiej więzi między dzieckiem a rodzicem oraz wypracowanie u niemowlęcia poczucie spokoju i bezpieczeństwa od rodziców. Z kolei oni uczą się lepiej komunikować z maluszkiem, poznając i przyswajając język niemowląt. Dodatkowo tego typu ćwiczenia pomogą uodpornić dziecko na rozmaite stresy.

Przed rozpoczęciem masażu Shantala

Zanim przystąpimy do masażu, musimy najpierw poczynić pewne przygotowania:

  •  Nie należy wykonywać masażu na najedzonym dziecku. Odczekajmy, aż brzuszek malucha będzie pusty.
    • Temperatura w pomieszczeniu, w którym chcemy masować malucha, powinna wynosić powyżej 20 stopni Celcjusza. Jest to ważne, tym bardziej że masaż wykonujemy na nagim dziecku.
  •  Pomieszczenie powinno być spokojne i wyciszone a miejsce, gdzie będzie leżało dziecko, powinno być starannie dobrane ze względu na dodatkowe bodźce. Możemy położyć maluszka na podłodze, kocu, lub karimacie.
  •  Ważne jest, aby osoba masująca, czyli najlepiej rodzic, znajdowała się jak najbliżej niemowlaka. Bliskość jest w tym masażu absolutną podstawą, warto więc, aby dodatkowo stopy malucha dotykały brzucha mamy, lub taty.
  • Do masażu używajmy olejku. Pamiętajmy jednak, aby rozgrzać go w dłoniach przed zaaplikowaniem na skórę dziecka.

Jak powinien wyglądać masaż Shantala?

Rozpoczynając masaż, musimy stale pamiętać, aby nawet na chwilę nie przerywać kontaktu fizycznego z dzieckiem. Nawet gdy będziemy sięgać po olejek, zadbajmy, aby jedna dłoń cały czas dotykała skóry malucha. Masaż polega na równomiernym i delikatnym masowaniu całego ciałka. W tym celu wskazane są koliste ruchy na ogół powolne, lecz rytmiczne. Najlepiej masować dziecko rano i ewentualnie powtórzyć czynność wieczorem. Masaż Shantala powinien trwać około 5-10 minut. Należy jednak przerwać, kiedy dziecko zaczyna okazywać zniechęcenie. Ten rytuał powinien być chwilą przyjemności dla masowanego i masującego. Nadrzędnym celem tej techniki jest wzbudzenie poczucia bezpieczeństwa oraz zrelaksowanie dziecka, dlatego po masażu warto poddać maluszka kojącej kąpieli, która spotęguje efekt odprężenia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest