Masaż Shantala czym jest? Jakie daje korzyści?

Masaż Shantala to tradycyjna indyjska technika masażu dla dzieci, głównie dla niemowląt. Choć w Indiach praktyka ta przekazywana była od dawna z pokolenia na pokolenie, do świata europejskiego trafiła dzięki pewnemu przypadkowi. Pewna uboga kobieta w Kalkucie masowała swoje dziecko na ulicy miasta. Masaż ten był przepełniony miłością, spokojem i prostotą, która zachwyciła pewnego francuskiego położnika o nazwisku Leboyer, który był świadkiem tej sceny. Spotkanie z Shantalą, bo właśnie tak miała na imię kobieta, dało początek popularności metody w Europie.

Jakie korzyści daje masaż Shantala?

Masaż Shantala jest masażem stworzonym z myślą o niemowlakach. Równie pozytywne skutki może on mieć także w przypadku stosowania go u starszych dzieci, szczególnie tych, które mają problemy natury emocjonalnej. Ponieważ masaż Shantala nie ma charakteru rehabilitacyjnego; może go wykonywać każdy rodzić. Choć nie jest to oficjalnie wymagane, warto jednak zrobić kurs, aby korzyści z masażu były jak najwyższe. Obecnie nie ma żadnego problemu z dostępnością takich kursów, również w internecie. Technika ta jest szeroka; innych ćwiczeń użyjemy, aby wyciszyć dziecko, a innych w celu wywołania śmiechu. Warto odpowiednio podejść do tego zadania, ponieważ prawidłowo wykonywany masaż Shantala działa kojąco również dla osoby masującej. Najistotniejsze bowiem w tej technice jest utworzenie bliskiej więzi między dzieckiem a rodzicem oraz wypracowanie u niemowlęcia poczucie spokoju i bezpieczeństwa od rodziców. Z kolei oni uczą się lepiej komunikować z maluszkiem, poznając i przyswajając język niemowląt. Dodatkowo tego typu ćwiczenia pomogą uodpornić dziecko na rozmaite stresy.

Przed rozpoczęciem masażu Shantala

Zanim przystąpimy do masażu, musimy najpierw poczynić pewne przygotowania:

  •  Nie należy wykonywać masażu na najedzonym dziecku. Odczekajmy, aż brzuszek malucha będzie pusty.
    • Temperatura w pomieszczeniu, w którym chcemy masować malucha, powinna wynosić powyżej 20 stopni Celcjusza. Jest to ważne, tym bardziej że masaż wykonujemy na nagim dziecku.
  •  Pomieszczenie powinno być spokojne i wyciszone a miejsce, gdzie będzie leżało dziecko, powinno być starannie dobrane ze względu na dodatkowe bodźce. Możemy położyć maluszka na podłodze, kocu, lub karimacie.
  •  Ważne jest, aby osoba masująca, czyli najlepiej rodzic, znajdowała się jak najbliżej niemowlaka. Bliskość jest w tym masażu absolutną podstawą, warto więc, aby dodatkowo stopy malucha dotykały brzucha mamy, lub taty.
  • Do masażu używajmy olejku. Pamiętajmy jednak, aby rozgrzać go w dłoniach przed zaaplikowaniem na skórę dziecka.

Jak powinien wyglądać masaż Shantala?

Rozpoczynając masaż, musimy stale pamiętać, aby nawet na chwilę nie przerywać kontaktu fizycznego z dzieckiem. Nawet gdy będziemy sięgać po olejek, zadbajmy, aby jedna dłoń cały czas dotykała skóry malucha. Masaż polega na równomiernym i delikatnym masowaniu całego ciałka. W tym celu wskazane są koliste ruchy na ogół powolne, lecz rytmiczne. Najlepiej masować dziecko rano i ewentualnie powtórzyć czynność wieczorem. Masaż Shantala powinien trwać około 5-10 minut. Należy jednak przerwać, kiedy dziecko zaczyna okazywać zniechęcenie. Ten rytuał powinien być chwilą przyjemności dla masowanego i masującego. Nadrzędnym celem tej techniki jest wzbudzenie poczucia bezpieczeństwa oraz zrelaksowanie dziecka, dlatego po masażu warto poddać maluszka kojącej kąpieli, która spotęguje efekt odprężenia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.