Masaż ajurwedyjski – jak działa? Wskazania oraz opinie

Współczesne pokolenie coraz częściej ma do czynienia z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Do takich dolegliwości zaliczamy stres, obniżoną odporność, choroby serca, złą kondycję skóry, włosów i paznokci oraz inne schorzenia. Są to problemy, które uniemożliwiają nam prawidłowe funkcjonowanie. Jednak istnieją coraz to nowsze rozwiązania i techniki, które pomogą nam zwalczyć poszczególne dolegliwości. Jedną z nich jest masaż ajurwedyjski. Jak się okazuje, taka metoda jest doskonałą receptą zarówno dla dobrostanu fizycznego, jak i psychicznego. Czym dokładnie jest masaż ajurwedyjski?

Masaż ajurwedyjski – charakterystyka

Masaż ajurwedyjski to kuracja, która wywodzi się z medycyny indyjskiej. Jej głównym założeniem jest dążenie do zachowania nie tylko zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Wobec tego z takiej terapii mogą skorzystać również osoby, które mają problemy ze stresem, lękami lub emocjami. Metoda ta skupia się na całym ciele człowieka. Oznacza to, że jeżeli cierpimy na chorobę serca, to tego typu masaż w terapii uwzględni nie tylko chory narząd, ale cały organizm. Ajurweda stawia na dietę i wyciszające ćwiczenia. W jadłospisie powinny znaleźć się zdrowe produkty, bogate w niezbędne witaminy i minerały. W przypadku ćwiczeń masaż ajurwedyjski uwzględnia głównie medytację.

Masaż ajurwedyjski – korzyści

Masaż ajurwedyjski to doskonała recepta zarówno na dolegliwości fizyczne, jak i psychiczne. Jest on zalecany przy takich schorzeniach jak:

  • Choroby układu krwionośnego
  • Problemy z trawieniem
  • Bezsenność
  • Nadwaga
  • Reumatyzm
  • Wypadające włosy
  • Problemy skórne
  • Bóle głowy
  • Bóle stawów
  • Stres

W przypadku chorób układu krwionośnego masaż ajurwedyjski jest skuteczny dla osób cierpiących głównie na niedociśnienie tętnicze. Oprócz tego doskonale wpływa na wygląd i kondycję skóry. Dlatego jest zalecany dla pacjentów, którzy mają problemy z popękaną skórą lub cierpią na reumatyzm.

Masaż ajurwedyjski – rodzaje

Wyróżniamy 3 typy masażu ajurwedyjskiego. Pierwszy z nich to masaż całego ciała, znany jako abhyanga. Drugi rodzaj to shirodhara – masaż czoła. Zgodnie z hinduską filozofią stopy wpływają na poszczególne części ciała. Dlatego wyróżnia się trzeci rodzaj – masaż stóp zwany padabhyanga. W każdym z wymienionych typów stosuje się następujące olejki:

  • Masaż abhyanga – olejki ziołowe.
  • Masaż shirodhara – olejki ziołowe.
  • Masaż padabhyanga – olejki lawendowe lub sezamowe.
  • Masaż ajurwedyjski – przebieg

Masaż ajurwedyjski jest przeprowadzony głównie z wykorzystaniem odpowiednich, ciepłych olejków. Pierwszą czynnością jest natłuszczenie konkretnej części lub całego ciała w przypadku masażu abhyanga. Następny krok to samo masowanie, które można wykonywać delikatnymi lub energicznymi ruchami. Jeżeli jest to masaż całego ciała, wówczas masażysta rozpoczyna od pleców, ramion, rąk i nóg. Część ta odbywa się w pozycji leżącej na brzuchu. Następnie po obróceniu się na plecy, przystępujemy do masażu klatki piersiowej i brzucha. Masaż głowy lub czoła wykonuje się w pozycji siedzącej. Cały proces zajmuje ok. 15-60 minut. Zaleca się, by masaż był wykonywany przez 2 osoby.

Masaż ajurwedyjski – wskazania i opinie

Zanim przystąpimy do masażu ajurwedyjskiego, warto zapoznać się z poszczególnymi wskazaniami. Przed zabiegiem nie powinno się jeść ciężko strawnych potraw ani pić alkoholu. Ponadto warto przygotować się na wywiad z masażystą, dotyczący naszego stanu zdrowia. Masaż ajurwedyjski może być stosowany w przypadku kobiet ciężarnych. Jednak tego typu osoby powinny zachować szczególną ostrożność. W tym celu warto zapoznać się z wiedzą na temat tego, który olejek jest w pełni bezpieczny dla kobiety w ciąży. Po wykonaniu masażu należy przez kilka godzin unikać szumu i spotkań towarzyskich w celu całkowitego odprężenia. Obecnie masaż ajurwedyjski ze względu na wykorzystanie naturalnych metod znajduje sporą liczbę zwolenników. Jest on uznawany za doskonały sposób na wyciszenie. Dodatkowo sama procedura jest przyjemna i bezbolesna. Dlatego w Polsce powstaje coraz więcej gabinetów, świadczących usługi w tym zakresie.

Masaż ajurwedyjski zapewnia spokój duszy i ciała. Jest to dobry sposób na relaks, zdrowie i wygląd. Proces ten działa jednocześnie na cały organizm człowieka. Dlatego, jeżeli masz problemy z trawieniem, skórą lub czujesz niepokój, wypróbuj naturalną kurację, jaką jest masaż ajurwedyjski.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest