Niełatwy proces odchudzania niekiedy utrudnia się jeszcze bardziej – wprawdzie waga spada, ale zbędny i niechciany tłuszcz pod postacią uciążliwych „wałków” pozostaje niezmiennie na swoim miejscu. Jest na to sposób – współczesna medycyna estetyczna szybko bowiem podąża za naszymi potrzebami.
Bezinwazyjna metoda usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej z określonych partii ciała to zabieg o nazwie lipoliza iniekcyjna. Opinie tylko potwierdzają jego wysoką skuteczność. Lipoliza nie tylko zresztą modeluje sylwetkę, bo może być również stosowana jako metoda usuwania podwójnego podbródka czy redukcji tłuszczu w postaci worków pod oczami. Jest przy tym całkowicie bezpieczna.
Ale na czym dokładnie polega lipoliza iniekcyjna? Kto może się poddać zabiegowi i jakie są jego efekty? Sprawdź również, czy cena jego przeprowadzenia nie nadweręży twojego portfela.
Spis treści
Co to jest lipoliza iniekcyjna?
To nieoperacyjny zabieg usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej z określonych partii ciała. W przeciwieństwie do liposukcji, która jest metodą chirurgiczną, jest stosunkowo bezinwazyjny.
Lipoliza iniekcyjna może być niezwykle pomocna przy redukcji tkanki tłuszczowej ze strategicznych miejsc, typu brzuch, ramiona czy biodra. Stanowi przy tym istotne wsparcie w procesie odchudzania, zwłaszcza kiedy w pewnych punktach ciała nadmiar komórek tłuszczowych nie daje się usunąć mimo stosowania najlepszych diet i ćwiczeń.
Na czym polega zabieg lipolizy iniekcyjnej?
Sam zabieg nie trwa długo, bo około 30-50 minut. Nie jest zbyt bolesny, choć oczywiście odczuwalny. Przeprowadzający go lekarz aplikuje w określone miejsca substancje, które powodują rozpuszczanie komórek tłuszczowych. Polega to na wstrzyknięciu cieniutką igłą dwóch preparatów: wyciągu z soi: fosfatydylocholiny oraz soli żółciowej: deoksycholatu. Działanie ekstraktów polega na niszczeniu komórek tłuszczowych, które są następnie transportowane do wątroby i tam rozkładane, a finalnie wydalane z organizmu przez nerki.
Ale nie tylko samo wstrzyknięcie substancji ma moc działania, bo również wielokrotne nakłuwanie skóry posiada szereg niewątpliwych zalet, m.in. poprawia metabolizm komórek tłuszczowych, stymuluje regenerację skóry i jej odżywanie. Zwykle zabieg trzeba powtarzać, ale liczba powtórzeń zależna jest od ilości tkanki tłuszczowej – to standardowo 2-3 razy w odstępach mniej więcej trzytygodniowych, choć zdarza się, że ponowne jego wykonanie wcale nie jest konieczne.
Kto może stosować? Dla kogo?
Kwalifikowane do zabiegu są zwykle osoby szczupłe, które mają zgromadzoną tkankę tłuszczową w określonych partiach ciała. Nie mogą przy tym pozbyć się zbędnego tłuszczu za pomocą konwencjonalnych metod, typu ćwiczenia fizyczne i dieta.
Nie każdy jednak może poddać się lipolizie iniekcyjnej. Istnieją bowiem liczne przeciwwskazania do zabiegu, to m.in. cukrzyca, niewydolność wątroby i nerek, ciąża i okres karmienia piersią, choroby tarczycy. Nie jest wskazany również dla osób otyłych (omawiana metoda pozwala usuwa
tłuszcz zgromadzony w niewielkich ilościach).
Warto wyraźnie zaznaczyć, że lipoliza iniekcyjna nie jest sposobem na odchudzanie, tylko modelowanie sylwetki. Dlatego możesz się zdecydować na zabieg, jeśli masz zgromadzony tłuszcz w określonej partii ciała, np. na pośladkach, udach, brzuchu, kolanach, na ramionach, ale również na podbródku, karku, plecach.
Lipoliza iniekcyjna – efekty
Lipoliza iniekcyjna pozwala na miejscowe usuwanie zgromadzonej tkanki tłuszczowej, co w efekcie daje efekt modelacji sylwetki. Zwykle to szybka utrata kilku centymetrów (około 4-5 cm). Poza tym lokalna redukcja komórek tłuszczowych likwiduje również „worki” pod oczami czy podwójny podbródek. W każdym wypadku to poprawa kondycji skóry i jej napięcia, efekt liftingu i podniesienia skóry, co potwierdzają liczne opinie poddających się zabiegowi.
Brak efektu jojo to kolejna niewątpliwa zaleta, którą oferuje lipoliza iniekcyjna. Efekty, jakie uzyskasz, możesz ponadto skutecznie wzmocnić przez regularne zażywanie masażu limfatycznego po odbytym zabiegu. Pamiętaj tylko, że bezpośrednio po nim na skórze występują zazwyczaj zaczerwienie i obrzęk w miejscach nakłuwania, ale trwa to zaledwie kilka dni.
Lipoliza iniekcyjna – cena
Ceny zabiegu zaczynają się już od 200 złotych. Z pewnością wiele zależy od gabinetu, do którego zamierzasz się udać, ale średnie koszty są podobne.
Największy jednak wpływ na cenę ma partia ciała, którą chcesz poddać zabiegowi, co generuje zróżnicowaną ilość preparatu, który trzeba zużyć w celu jego przeprowadzenia. Przykładowo za podbródek zapłacisz 200-300 złotych (wystarczy jedna ampułka), ale za lipolizę iniekcyjną brzucha musisz liczyć już dużo więcej (1000-1500 złotych). Oczywiście najpierw odbędziesz konsultację w gabinecie, gdzie lekarz zakwalifikuje cię do metody i wyliczy koszty, które poniesiesz.
Modelowanie sylwetki i innych części ciała poprzez pozbywanie się tkanki tłuszczowej z określonych jego partii – to trudne do podważenia korzyści, jakie daje lipoliza iniekcyjna. Cena zabiegu nie jest przy tym wygórowana jak na trwałą redukcję uciążliwego tłuszczu. Pamiętaj jednak, że nie jest to kolejna metoda odchudzania. Szybki efekt powinien być zawsze jedynie uzupełnieniem diety i regularnej aktywności fizycznej.