Lecznicze kąpiele i nasiadówki

Medycyna naturalna i tradycyjne metody lecznicze wracają współcześnie do użytku. Być może wkrótce przeżyją nawet kolejny renesans? Woda od wieków traktowana była jako antidotum – nasze babcie stosowały kąpiele nasiadowe, by wyleczyć wiele popularnych schorzeń okolic intymnych. Warto samodzielnie je przygotować, gdy dolega nam świąd, pieczenie i ból.

Dla kogo przeznaczone są lecznicze kąpiele i nasiadówki?

Lecznicze kąpiele z dodatkiem ziół to jedna z najstarszych metod hydroterapii. Oprócz wymienionych powyżej przypadłości, może również zwalczyć infekcje miejsc intymnych, zapalenie pęcherza moczowego i żylaki odbytu. Polecane są  kobietom po tradycyjnym porodzie oraz przy mechanicznych uszkodzeniach naskórka i błon śluzowych.
Kąpiel nasiadowa odbywa się w pozycji siedzącej. Zanurzamy ciało tak, by woda zakrywała pośladki i biodra. Aby uniknąć wychłodzenia organizmu, nie ma konieczności zdejmowania wszystkich ubrań – górna część ciała może pozostać nakryta. Czynność nie musi odbywać się w wannie – jeżeli posiadamy tylko kabinę prysznicową, możemy wykonać nasiadówkę w miednicy z wodą.

Jak przygotować taką kąpiel?

W celu przygotowania kąpieli nasiadowej wystarczy napełnić wannę ciepłą, lecz nie gorącą wodą, po czym dodać do niej napar z ziół, sole lub preparaty lecznicze. Zalecana temperatura to około 37˚C. Najskuteczniejsze działanie wykazują regularne kąpiele trwające przynajmniej 20 minut. Po osuszeniu ciała ręcznikiem, warto owinąć się nim szczelnie lub położyć się do łóżka, aby utrzymać działanie ciepła.

W zależności od dolegliwości do kąpieli zaleca się różne ziołowe dodatki. Na przykład rumianek wykazuje właściwości przeciwzapalne, rozkurczające i antyseptyczne, a więc dodaje się go przy leczeniu zapaleń i hemoroidów. Wywar z kory dębu może uszczelnić naczynia krwionośne, ma działanie odkażające i antyzapalne i zaleca się go osobom cierpiącm na żylaki odbytu. Z kolei kąpiel nasiadowa z pokrzywą pomoże przy zapaleniu dróg moczowych i przyspieszy gojenie ran. Zanim zdecydujemy się na kąpiel leczniczą, należy pamiętać, że nie jest wskazana dla kobiet w ciąży, tych w trakcie miesiączki oraz dla alergiczek.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest