Laseroterapia a trądzik – czy działa?

Wbrew pozorom trądzik jest nie tylko przypadłością nastolatków. Coraz więcej osób cierpi także na trądzik wieku dorosłego. W takim przypadku nie można uznać, że przypadłość ta „przejdzie z wiekiem”. Stąd też wiele osób szuka pomocy m.in. u dermatologów, by móc rozwiązać wreszcie ten uporczywy problem. Dostępnych jest wiele metod walki z trądzikiem – jedną z nich jest laseroterapia.

Skąd bierze się trądzik?

Pojawienie się trądziku w wieku dojrzewania jest głównie przejawem tzw. burzy hormonów, która może negatywnie odbić się na stanie naszej cery. Co jednak w sytuacji, gdy już dawno nie mamy naście lat, a nadal męczymy się z trądzikiem? W takiej sytuacji można wskazać kilka czynników, które odpowiadają za niezadowalający stan naszej skóry.

Trądzik u osób po 25 roku życia również może być wynikiem nierównowagi hormonalnej. Zwiększone wydzielanie androgenów dość często przyczynia się do powstania trądziku pospolitego – pod jego wpływem dochodzi do przerostu gruczołów łojowych. Prowadzi to do zwiększonej produkcji sebum. Kiedy dodamy do tego nieodpowiedni skład tegoż sebum, istnieje bardzo duża szansa na wystąpienie tej przypadłości. Dodatkowo pojawieniu się trądziku sprzyja nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych – w jego wyniku powstają grudki oraz wykwity na skórze.

Poza trądzikiem pospolitym można wyróżnić także trądzik różowaty. Przyczyny jego powstawania wciąż nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że zaburzenia hormonalne sprzyjają jego rozwojowi. Spore znaczenie przypisuje się także czynnikom genetycznym. Objawami trądziku różowatego – poza łojotokiem, krostkami oraz grudkami – są zaczerwienienie, a także widoczne rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych. Trądzik różowaty jest przypadłością występującą znacznie rzadziej niż trądzik pospolity.

Metody leczenia trądziku

Zwalczanie trądziku jeszcze do niedawna odbywało się przy pomocy farmakoterapii. Lekarz dermatolog decydował o przepisaniu środków doustnych lub stosowanych miejscowo. Wykorzystywana była przede wszystkim terapia hormonalna, której zadaniem jest zniwelowanie działania nadmiernej ilości androgenów, a także retinoidy i antybiotyki. Coraz częściej osoby z trądzikiem decydują się na leczenie go przy użyciu lasera w klinikach medycyny estetycznej.

Laseroterapia – jak wygląda?

Światło emitowane przez laser oddziałuje na bakterie powodujące trądzik, ponadto w głębszych warstwach skóry powoduje on mikrouszkodzenia, które zmuszają ją do regeneracji, wpływając przy tym na unormowanie pracy gruczołów łojowych. W przypadku zastosowania opisanego wyżej frakcjonowania nieablacyjnego naskórek pozostaje nienaruszony, a zatem nie jest wymagana długa rekonwalescencja.

Dobre efekty daje połączenie powyższej metody z ablacją. W tym procesie usunięte zostają wierzchnie warstwy naskórka (skóry), dzięki czemu odblokowane zostają ujścia gruczołów łojowych, a zatem ułatwione zostaje usunięcie gromadzących się wewnątrz nich bakterii. W przypadku metod ablacyjnych konieczna jest dłuższa rekonwalescencja.

Również leczenie trądziku różowatego może odbywać się z wykorzystaniem lasera. Laseroterapia pozwoli usunąć rozszerzone naczynka oraz istniejące zaczerwienienia. Ponadto skórze zostanie dostarczony impuls, który zmobilizuje procesy regeneracyjne. Laseroterapia jest metodą małoinwazyjną.

Laseroterapia jest stosowana także w walce z przebarwieniami i bliznami. Dzięki właściwościom lasera możliwe jest skupienie jego światła i skierowanie go na problematyczny obszar. Stąd też laseroterapia punktowa pozwala na działanie z wyjątkową precyzją. Jest to przydatne np. przy zwalczaniu blizn i przebarwień pozostałych po wyleczeniu trądziku.

Laseroterapia – ile zabiegów trzeba wykonać?

W przypadku leczenia trądziku laserem trudno jest dokładnie powiedzieć, ile zabiegów będzie trzeba wykonać. Jest to w dużej mierze uzależnione od nasilenia problemu oraz indywidualnej sytuacji danej osoby. Ponadto duże znaczenie ma rodzaj zastosowanego lasera. Z reguły mówi się o kilku zabiegach wykonywanych w tygodniowych odstępach, a następnie serii kilku zabiegów przypominających co miesiąc.

To, czy leczenie laserem okaże się efektywne w danym przypadku, zależy od indywidualnej sytuacji konkretnej osoby. Często najlepsze efekty przynoszą terapie łączące różne metody. Zastosowanie środków farmakologicznych oraz lasera jest dobrym rozwiązaniem, gdy trądzik nie jest konsekwencją głównie zaburzeń hormonalnych. W przeciwnym wypadku nie obędzie się bez uregulowania m.in. poziomu androgenów.

Jednakże, gdy przyczyna leży w samej skórze, laseroterapia powinna pomóc rozprawić się z trądzikiem na dobre. Leczenie laserem warto wypróbować szczególnie wtedy, gdy farmakoterapia nie przynosi efektów. Warto też pamiętać, że laseroterapia może pozytywnie wpłynąć na stan naszej skóry, gdy mamy problemy z bliznami czy przebarwieniami po trądziku. Zastosowanie lasera może nam znacząc pomóc w walce z trądzikiem, jednak gdy ma on podłoże hormonalne, nie można polegać wyłącznie na laseroterapii.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest