Okolice oczu to obszar, w którym często zmarszczki pojawiają się jako pierwsze. Wynika to m.in. z faktu, że skóra tutaj jest bardzo cienka. Nie pomaga również duża ekspresyjność – ciągłe mrużenie oczu czy częste uśmiechanie się. Na delikatnej skórze wokół oczu szybko pojawiają się zmarszczki mimiczne takie jak np. tzw. kurze łapki. Jak zatem sobie z nimi poradzić?
Spis treści
Czym są kurze łapki?
Kurze łapki pod oczami czy też w ich kącikach to drobne zmarszczki, które widać szczególnie podczas uśmiechania się. Jednakże z wiekiem mogą się pogłębić i stać bardziej widoczne. Za ich powstawanie obwinia się głównie bogatą mimikę, lecz istotny wpływ mają także inne czynniki. Duże znaczenie ma w tym przypadku kondycja mięśni okrężnych oczu, a przede wszystkim ich zdolność do rozkurczania się – kiedy ją utracą, skóra w tym miejscu zagina się, co po pewnym czasie może doprowadzić do uszkodzenia siatki kolagenu w skórze.
Kurze łapki – co przyśpiesza ich powstawanie?
Kurze łapki pojawiają się z wiekiem, gdy skóra zaczyna produkować mniej kolagenu, a mięśnie w tym obszarze przestają się naturalnie rozkurczać. Są jednak czynniki, które mogą znacząco przyśpieszyć nie tylko wystąpienie kurzych łapek, ale również innych objawów starzenia. Zalicza się do nich m.in.:
- Niedostateczne nawodnienie organizmu – dostarczanie do organizmu zbyt małej ilości płynów dość szybko odbija się na wyglądzie skóry i jej kondycji. Przyczynia się nie tylko do spadku nawilżenia skóry, ale także do zwiększenia widoczności zmarszczek takich jak kurze łapki, a nawet powstawania kolejnych.
- Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne – promieniowanie UV znacząco szkodzi kondycji skóry. Początkowo skutki ekspozycji mogą nie być widoczne, lecz uszkodzenie włókien kolagenowych w skórze doprowadzi do szybszej utraty sprężystości i jędrności skóry. Efektem fotostarzenia są także dodatkowe zmarszczki – same kurze łapki mogą także pojawić się w konsekwencji mrużenia oczu pod wpływem ostrego słońca. Podobnie szkodliwe dla skóry jest korzystanie z solarium.
- Palenie papierosów – powoduje przewlekłe niedotlenienie skóry, a co za tym idzie, również spadek produkcji kolagenu w skórze. Utracie gęstości skóry towarzyszy także utrata zdrowego kolorytu oraz nadmierna utrata wody wskutek uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego.
- Niedobór snu – zbyt mało snu to jednocześnie brak odpowiednich warunków do regeneracji skóry. To właśnie podczas snu, zachodzą procesy naprawcze niezbędne do zachowania skóry w dobrej kondycji. Niedobór snu podobnie jak długa praca przed komputerem prowadzą do zmęczenia oczu, a co za tym idzie również pogorszenie kondycji skóry w tym obszarze.
- Niewłaściwa pielęgnacja – zaliczyć tutaj można nie tylko niestosowanie kremów przeciwzmarszczkowych, ale także niedokładny lub niedelikatny demakijaż. Kosmetyki pozostawiane na noc w okolicy oczu mogą je podrażnić, a w dłuższej perspektywie przyśpieszyć starzenie delikatnej skóry w tym rejonie. Szkodliwe jest także nadmierne pocieranie czy naciąganie skóry podczas demakijażu – wpływa to negatywnie na jej kondycję i może przyczyniać się do powstawania nowych zmarszczek.
Kurze łapki – jak sobie z nimi poradzić?
W przypadku zmarszczek dużo lepsze efekty przynosi prewencja niż walka z tymi, które już się pojawiły. Z tego też względu warto dbać o ogólną kondycję cery – dobre nawodnienie i zdrowa dieta to podstawa. Równie istotne jest stosowanie odpowiednich kremów nawilżających, a później przeciwzmarszczkowych, by skóra pozostała jędrna i elastyczna przez długi czas. Ważne jest dostarczenie skórze antyoksydantów takich jak np. witaminy E i C. Skóra wokół oczu z reguły potrzebuje nieco bogatszej pielęgnacji niż reszta cery, gdyż jest delikatniejsza i bardziej podatna na wysuszenie.
Jednakże, kiedy już kurze łapki się pojawią, również można opóźnić ich pogłębianie czy powstawiane nowych. Zanim zdecydujemy się na inwazyjny zabieg, który ma przywrócić nam gładką skórę, warto spróbować domowych sposobów. Na stan skóry korzystnie mogą wpłynąć m.in.:
- Kompres z zielonej herbaty – zielona herbata zawiera katechiny, które są silnymi przeciwutleniaczami, mają zatem działanie przeciwstarzeniowe. By wykonać kompres, wystarczy zaparzyć herbatę, a następnie nasączone nią płatki kosmetyczne przyłożyć do zamkniętych powiek na około 10 – 15 minut.
- Maseczka z ziemniaków – dzięki działaniu rozjaśniającemu ziemniaki mogą pomóc w zwalczaniu cieni pod oczami, ponadto zwalczają opuchliznę wokół oczu. Wystarczy drobno zetrzeć na tarce jeden ziemniak, odsączyć nadmiar wody, a pozostałą papkę nałożyć pod oczy na około 20 minut, po czym zmyć zimną wodą.
- Mleczny okład – krowie mleko jest bogatym źródłem aminokwasów, które są niezbędne do produkcji kolagenu. Natomiast znajdujące się w nim lipidy dobrze natłuszczają skórę, a witamina A i E obecne w mleku wspomagają odbudowę naskórka. By wykonać okład, należy nasączyć mlekiem – najlepiej naturalnym i nieodtłuszczonym – np. ręcznik i takim kompresem przykryć twarz. Po 15 minutach umyć twarz wodą.
- Jajeczna maseczka – dobrym źródłem aminokwasów jest również białko jaja, oprócz tego zawiera również magnez. Maseczka z białka działa oczyszczająco i ściągająco. Do maseczki należy wykorzystać jedno białko jaja – ubić je, a następnie nałożyć cienką warstwą na twarz. Po wyschnięciu dołożyć drugą warstwę i odczekać 15 minut. Po tym czasie całość zmyć letnią wodą.
- Ćwiczenia rozkurczające – w walce z kurzymi łapkami mogą pomóc także ćwiczenia i masaże rozkurczające mięśnie okrężne oczu. Można wykonać np. prosty masaż – opuszkami palców wskazujących delikatnie rozmasować okolice zewnętrznych kącików oczy (tam, gdzie pojawiają się kurze łapki). Po prawidłowo wykonanym masażu odczuwalne powinno być rozluźnienie mięśni wokół oczu. Należy przy tym pamiętać, aby nie naciągać skóry.
Zmarszczki wokół oczu są jednymi z pierwszych, które pojawiają się na naszej twarzy. Należy jednak pamiętać, że odpowiednio wczesne działanie może zdecydowanie opóźnić ich pojawienie się lub zmniejszyć widoczność tych już powstałych. Warto najpierw wypróbować domowe sposoby, zanim zdecydujemy się na poważną ingerencję w strukturę naszej skóry. Odpowiednie kosmetyki czy ćwiczenia mogą dać całkiem dobre efekty.