Rozstępy są kolorowymi pasemkami pojawiającymi się na skórze ze względu na zbyt szybkie rośnięcie lub przybranie wagi. Najczęściej są na nie narażone kobiety w ciąży z powodu dokonujących się w ciele zmian w krótkim okresie. Są zasadniczo rozdarciem powierzchni skórnej, jednak nie podlegają kwestii zdrowotnej. W niektórych przypadkach mogą one zniknąć samodzielnie bądź zmniejszyć. Gdy jednak taki proces nie zachodzi, można posłużyć się najnowszymi metodami kosmetycznymi lub, zawczasu, prewencyjnie zaopatrzyć się w krem na rozstępy.
Spis treści
Jak radzić sobie z rozstępami w warunkach domowych?
Czerwone i fioletowe barwy oznaczają świeże rozstępy, pod którymi rysują się naczynia krwionośne. Dopóki są widoczne ich zniwelowanie domowymi metodami jest łatwiejsze ze względu na obecność naczyń krwionośny stymulujących produkcję kolagenu. Warto rozpocząć ten proces, kiedy rozstępy są świeże, koloru różowego i czerwonego. Fioletowe rozstępy mogą już być w bardziej zaawansowanym stadium gojenia, co prowadzi do białych blizn. Oto kilka domowych sposobów, jak nim zaradzić!
- Kremy intensywnie nawilżające i ujędrniające. Odczytanie składu w tym wypadku jest wskazane. Muszą one zawierać witaminy A (przyspiesza odnawianie naskórka, wzmacnia funkcję ochronną i zmniejsza utratę wody), C (chroni skórę przed niebezpiecznymi promieniami UV, bierze udział w produkcji kolagenu, neutralizuje wolne rodniki odpowiadające za proces starzenia skóry) i E (zwana „witaminą młodości”, gdyż opóźnia proces starzenia). Często można natknąć się na produkty z tretynoiną, czyli syntetyczną formą witaminy A. Ale uwaga! Kobiety w ciąży w żadnym wypadku nie mogą po nie sięgać. Kremy i balsami z kwasem retinowym mają działanie irytujące.
- Eksfoliacja (złuszczanie) kwasami. Cieszy się powodzeniem wśród osób borykających się z trądzikiem, jednak warto poddać się kilku sesjom, aby poprawić wygląd, chociażby biustu. Jest to jedna z najtrudniejszych do poprawienia części ciała. Rozstępy na piersiach są problematyczne do usunięcia ze względu na kształt, więc taki peeling po kilku miesiącach może przynieść zadowalające rezultaty.
- Olejki eteryczne. Najbardziej naturalne składniki, które można wykorzystać w celach poprawy wyglądu rozstępów, to olejek arganowy i gotu kola, czyli wąkrotka azjatycja. Obydwa olejki uelastyczniają skórę i intensywnie ją nawilżają oraz natłuszczają.
Należy pamiętać o tym, że domowe sposoby nie usuwają rozstępów, a tylko je redukują. Można co prawda zacząć stosować powyższe przykłady na samym początku ciąży i tym samym obniżyć ryzyko blizn, ale nie jest to stuprocentowa ochrona.
Ostateczne kroki walki z rozstępami w plastyce i chirurgii
Chirurgia i kosmetyka plastyczna już dawno przestały być tematem tabu, więc w wypadku rozstępów także wychodzą im naprzeciw. Podczas gdy domowe sposoby tylko częściowo radzą sobie z problemami skórnymi, kilka sesji w profesjonalnej klinice stawia im kres.
- Zabieg osoczem bogatopłytkowym (PRP) w świecie celebrytów znany jako „wampirzy lifting”. Przed rozpoczęciem sesji zostaje pobrana krew w ilości nieprzekraczającej 25 ml, która w następnej kolejności zostaje odwirowana w sterylnych warunkach. Ma to na celu uzyskanie osocza i bardzo dużej koncentracji płytek krwi pełnych czynników wzrostowych, pobudzających regenerację tkanek. Wstrzykiwane miejscowo w problematyczne miejsca. Uzupełniane innymi terapiami na przykład ultradźwiękową daje jedne z najlepszych efektów.
- Frakcyjne mikronakłuwanie (micro needling) przy użyciu mezopenu/dermopenu. Nazywane również mezoterapią. Najbardziej precyzyjne narzędzie dostępne na rynku. W ciągu jednej minuty skóra zostaje nakłuta 80 tysięcy razy igłami wypełnionymi substancjami odżywczymi zawartymi w ampułkach (kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy, minerały, koenzymy, kwasy nukleinowe, czynniki wzrostu, peptydy biomimetyczne). Docierają one do skóry właściwej na głębokość 1,5 cm, zapewniając niezrównaną stymulację fibroblastów. Mikronakłucia motywują skórę do szybszej regeneracji i produkcji kolagenu. Efekty są widoczne już po drugim zabiegu.
- Endormologia LPG. Mechaniczny masaż wykorzystujący podciśnienie. Specjalny roller chwyta fałd skórny, ugniata go i tym samym pobudza regenerację tkanek, produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.
- Zabieg laserowy. Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgii Dermatologicznej rekomenduje tę metodę, jako najlepszy sposób pozbycia się rozstępów. Po 20 wizytach można się spodziewać pozytywnych rezultatów oscylujących w granicach 60%. Mikrowiązki światła wnikają w skórę właściwą, uszkadzają ją i zmuszają do ponownej regeneracji. Produkowane fibrolasty odbudowują włókna kolagenu i elastyny, a naruszone fragmenty zostają zastąpione nowymi. Laser dodatkowo stymuluje produkcję melatoniny dotkniętego rozstępami odcinka skóry, powodując aktywację pigmentu.
- Operacja plastyczna. Definitywna ostateczność. Jeśli żaden zabieg nie pomógł z uporaniem, można skontaktować się z chirurgiem plastycznym. Natomiast nie wolno zapominać, że taka ingerencja jest dużo bardziej niebezpieczna i także zostawia blizny pooperacyjne.
Bez względu na to, którą metodę prewencyjną lub zabiegową wybierzemy, pamiętajmy, że rozstępy są cechą absolutnie naturalną. Posiadają je w większości kobiety, z oczywistych względów, ale także i mężczyźni. Aby ulepszyć formę swojej skóry, trzeba używać kremu z wysokim filtrem UV, pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i zdrowym odżywianiu.