Skóra człowieka spełnia szereg funkcji, dzięki którym możemy cieszyć się dobrym zdrowiem i wyglądem. Stanowi ona pierwszą barierę ochronną organizmu, chroni przed urazami mechanicznymi (otarciami, skaleczeniami itp.), przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i klimatycznymi oraz promieniowaniem UV. Wydziela różne substancje (tj. łój, pot, śluz), utrzymuje stałą temperaturę ciała, uczestniczy w procesach odpornościowych oraz gromadzi tłuszcze w tkance podskórnej. Czy warto więc wykonywać badania skóry? Ma to dla nas jakąkolwiek wartość, czy to wyrzucanie pieniędzy w błoto?
Spis treści
Czym jest komputerowe badanie skóry?
Komputerowa analiza skóry to badanie polegające na ocenie kondycji skóry. Przeprowadzająca je osoba sprawdza stan zdrowia tkanki i stopień zachodzących w niej zmian. W zależności od parametrów wykorzystywanego urządzenia, przygotowywany jest jej obraz, który ma umożliwić zastosowanie skutecznej kuracji dopasowanej do indywidualnych potrzeb badanej osoby. Na podstawie raportu z kolejnych testów możemy śledzić przebieg i skuteczność zabiegów. Badanie trwa dość krótko, bo około 10-15 minut. Lekarz dermatolog skanuje skórę za pomocą cyfrowego urządzenia fotografującego.
Przed badaniem
Przed badaniem warto zapoznać się z zakresem i rodzajem urządzenia, którym będziemy badani, gdyż to od tego zależy ile z niego wyniesiemy. Diagnosta dokona obserwacji i wywiadu, więc warto wcześniej przygotować się do takiego spotkania. Należy skupić się na takich danych, jak umiejscowienie niektórych zmian, liczba, rozmieszczenie i kolor wykwitów. Specjalista przeanalizuje również ich strukturę (szorstkie/gładkie) oraz rodzaj (płaskie/wypukłe). Istotny może okazać się także czas wystąpienia oraz nasilania się objawów. Podanie powyższych informacji może znacznie ułatwić rozpoznanie, a co za tym idzie ‒ sam proces leczenia.
Niekiedy może być konieczne wykonanie testów alergicznych, badań krwi, moczu, RTG klatki piersiowej i innych. Wszystko zależy od charakteru problemu, który decyduje także o dalszym przebiegu leczenia.
W niektórych przypadkach pacjent może zostać skierowany do alergologa. Zdarza się, że zmiany skórne nie wymagają natychmiastowej interwencji. Niemniej jednak w przypadku dzieci (zwłaszcza do 5 roku życia) zaleca się dokonywanie takich konsultacji, jako że ich skóra nie osiągnęła jeszcze w pełni dojrzałości i nie wszystkie jej mechanizmy obronne są w pełni ukształtowane.
Badane obszary:
- Pomiar struktury skóry
- Pomiar złuszczania
- Pomiar natłuszczenia
- Pomiar wielkości ujść gruczołów łojowych
- Pomiar stopnia nawilżenia
- Pomiar wielkości zmarszczek
- Stopień elastyczności skóry
- Pomiar ilości i głębokości naczyń krwionośnych
- Pomiar ilości i głębokości przebarwień
Na podstawie dokładnego wywiadu i opisu z komputerowego badania skóry ustala się odpowiednią terapię gabinetową i pielęgnację skóry w domu. W skrócie, po wywiadzie i badaniu parametrów skóry otrzymujemy wyniki i zostają one omówione przez specjalistę. Następnie dostajemy pełny raport z opisem stanu skóry oraz rekomendowanymi zabiegami i kosmetykami.
I teraz najważniejsze pytanie: CZY WARTO?
Badanie skóry nie jest taką stratą pieniędzy jaką by się wydawało. W niektórych gabinetach możemy natrafić nawet na bezpłatną analizę, w innych cena waha się między 50 a 150zł (wszystko zależy od miejsca). Za to zabiegi to już zupełnie inna sprawa, bo możemy na nie wydać kilkaset złotych – wszystko tutaj jest indywidualną kwestią, gdyż zależy od naszego problemu.
Badanie jest dobrym początkiem na rozpoczęcie rzetelnej i opartej na rzeczywistych problemach kuracji. Zapis z analizatora pomaga weryfikować kolejne etapy i postępy. Czasami nie możemy właściwie wskazać źródła zmian, a przez to wyznaczyć najlepszych kierunków leczenia, w tym dobrać odpowiednich preparatów.
Odpowiadając więc na pytanie: warto. Badanie jedynie daje nam ocenę, dzięki której możemy poznać stan naszej skóry oraz nie obciąży bardzo naszego portfela. Ewentualne następne kroki są już uzależnione od nas, naszej wytrwałości i konsekwencji w stosowaniu się do zaleceń.