Peeling to zabieg, który możemy przeprowadzić u specjalisty, ale również w domowym zaciszu. Zabieg ten opiera się na złuszczaniu martwego naskórka. Jak mawia stare przysłowie – co za dużo to niezdrowo, również w odniesieniu do peelingów nadmiar może być szkodliwy. Jak używać peelingu, aby nie zaszkodzić skórze? Kiedy zrezygnować z zabiegu?
Spis treści
Rodzaje peelingów
Na rynku możemy znaleźć bogatą ofertę zabiegów złuszczania naskórka. Nie tylko salony kosmetyczne oferują bogaty wachlarz usług, również domowe sposoby nie ograniczają się do jednego produktu. Najczęściej wybieranymi produktami są peelingi mechaniczne bazujące na soli, cukrze czy kawie oraz kwasy alfa-hydroksylowe, kwasy beta-hydroksylowe czy ostatnio popularne kwasy poli-hydroksylowe. W zależności od skóry, rodzaj peelingu może pomóc lub zaszkodzić.
Dlaczego używamy peelingów?
Nasza cera tak jak my sami – żyje, a co za tym idzie komórki skóry pojawiają się i umierają. Przeciętny cykl komórki trwa 28 dni jednak z wiekiem cykl ten wydłuża się, a regeneracja skóry trwa dłużej. Martwe komórki gromadzą się na powierzchni skóry często zapychając pory co sprzyja tzw. zapychaniu się cery i powstawaniu wyprysków. Peeling ma za zadanie usunąć martwe komórki, a co za tym idzie rozświetlić i oczyścić cerę.
Jak rozpoznać, że skóra ma dość?
Peeling ma dobre i złe strony. Do złych możemy zaliczyć to, że łatwo można z nim przesadzić i pogorszyć stan skóry. Jeśli na naszej skórze pojawi się zwiększone łuszczenie się skóry, któremu towarzyszy suchość, podrażnienie czy zmiany trądzikowe, a skóra w dotyku jest szorstka to odbierzmy to jako znak ostrzegawczy od natury. Również nadwrażliwość na warunki zewnętrzne takie jak pogoda i klimat czy produkty do pielęgnacji skóry może świadczyć o podrażnieniu cery związanym z nadużyciem środków złuszczających martwy naskórek.
Peeling mechaniczny a kwasy
Jednym z głównych problemów z kwasami jest nadużycie metod złuszczania naskórka. Jeśli zdecydujemy się na użycie peelingu mechanicznego to zostawmy chociaż kilka dni odstępu pomiędzy użyciem produktu na bazie kwasu. Również używanie kwasów w wysokim stężeniu codziennie jest szkodliwe dla cery. Wcale nie sprawi to, że przebarwienia i niedoskonałości szybciej znikną, wręcz przeciwnie – skóra stanie się osłabiona i podatna na uszkodzenia.
Peeling a ekspozycja słoneczna
Lato nie jest sprzymierzeńcem peelingów, a zwłaszcza kwasów. Nie są one zakazane, jednak musimy pamiętać, że cera jest wrażliwa na promienie UV, Nie bez przyczyny dermatolodzy jak i kosmetolodzy informują pacjentów o używaniu kremów z filtrem nie tylko po zabiegach złuszczania martwego naskórka, ale i przy lekach na trądzik. Również przy peelingu domowym – bez względu czy jest to kwas czy peeling mechaniczny pamiętajmy o ochronie przeciwsłonecznej.
Nieodpowiedni typ peelingu również może zaszkodzić. Peelingi mechaniczne nie są polecane dla osób z cerą trądzikową, ponieważ mogą przyczyniać się one do powstawania nowych zmian trądzikowych jak i do podrażnienia obecnych zmian. Cera wrażliwa również może mocno zareagować na peeling mechaniczny, przy takiej cerze wybierzmy delikatny kwas o niskim stężeniu.
Jak często należy stosować peeling?
W zależności od substancji złuszczającej, po którą sięgamy nie używajmy peelingów częściej niż raz lub co najwyżej dwa razy tygodniowo. W przypadku zabiegów kwasami o wyższym stężeniu posłuchajmy się rady kosmetologa, który wykonał zabieg na naszej skórze.
Co możemy zrobić w przypadku nadużycia substancji złuszczających?
W pierwszej kolejności zrezygnujmy z peelingów na pewien okres czasu. Zadbajmy o dostarczenie cerze lipidów i ceramidów, które pomagają w szybszym odbudowaniu bariery lipidowej skóry. Podstawmy również na oczyszczanie cery delikatnymi produktami o wysokości pH w okolicach 5,5. Odstawmy również kosmetyki bazujące a silnych detergentach i substancjach, które mogą podrażniać cerę.
Złuszczanie martwego naskórka to ważny element naszej pielęgnacji, jednak pamiętajmy aby zachować równowagę i nie nadużywać peelingów.