Zęby to nasza wizytówka. Według badać zdrowe i białe uzębienie pomaga nam zwiększyć pewność siebie. Jednak czynniki, takie jak picie kawy, słodycze oraz papierosy to jedne z wielu powodów, które utrudniają nam utrzymać zdrowe zęby bez przebarwień. W jaki sposób wspomagać więc dbanie o zęby i cieszyć się ich zdrowym, lśniącym wyglądem?
Jest to banalne stwierdzenie, ale należy pamiętać, że to przede wszystkim odpowiednia higiena jamy ustnej ma wpływ na zdrowe zęby. Wielu z nas zapomina o podstawach. Dbanie o zęby nie powinno kończyć się wyłącznie na ich myciu.
Spis treści
1. Produkty do higieny jamy ustnej
Wybór odpowiednich preparatów do pielęgnacji jamy ustnej powinien zostać dobrany indywidualnie do naszych potrzeb. Dobierając krem do swojej cery zwracamy uwagę na cechy skóry twarzy. W dokładnie taki sam sposób powinniśmy podchodzić do wyboru produktów przeznaczonych do higieny jamy ustnej, jak chociażby pasta do zębów. Na rynku jest dostępna ogromna ilość past: na delikatne dziąsła, do zębów wrażliwych, a także do tych z tendencją do przebarwień. Jeśli nie mamy pewności, jaki produkt sprawdzi się w konkretnym przypadku, najlepiej poprosić o poradę swojego dentystę.
Jeśli chodzi o pastę do zębów na przebarwienia, koniecznie należy zapoznać się z jej składem. Zbyt częste stosowanie silnych preparatów wybielających może ścierać szkliwo i niszczyć płytkę nazębną. Bardzo dużo osób niestety ogranicza się wyłącznie do mycia zębów, zapominając o innych sposobach pielęgnacji, które są równie ważne. Produkty takie, jak płyn do płukania jamy ustnej bądź nić dentystyczna powinny na stałe zagościć w naszej łazience – na pewno przydadzą się w codziennym stosowaniu. Przed umyciem zębów w pierwszej kolejności zęby powinny być porządnie wynitkowane. Dopiero później można przejść do samego procesu mycia, gdy resztki pokarmu zostaną usunięte z szczelin i miejsc trudno dostępnych dla szczoteczki.
2. Dieta ma znaczenie
Niektóre produkty spożywcze mogą mieć ogromny wpływ na barwę zębów. Przyczyniają się do tego niezdrowe fast foody, napoje typu cola, słodycze, a także kawa i herbata. Kaloryczne, zapychające jedzenie najlepiej po prostu wyeliminować z diety. Nie dość, że odbarwiają zęby to generalnie są szkodliwe dla zdrowia. Jednak bardzo często nawet zdrowe jedzenie może odbijać się na kolorze uzębienia, w tym wypadku warto skorzystać z wybielających gum do żucia. Od niedawna jest to nowość na rynku, która wspomaga utrzymać śnieżnobiały uśmiech bez korzystania z drogich profesjonalnych zabiegów wybielających.
3. Wizyta o stomatologa
Należy regularnie odwiedzać dentystę – minimum dwa razy w roku. Niestety, ale pasta do zębów nie zastąpi nam lakierowania zębów, usuwania kamienia nazębnego, lakowania itp. A tego typu zabiegi mają ogromny wpływ na zdrowe zęby jak i ich prawidłową barwę. Dlatego co jakiś czas warto wybrać się do stomatologa, nie tylko wtedy, gdy czujemy ból i nie mamy innego wyjścia.
Gdy decydujemy się na wybielenie zębów, należy koniecznie zasięgnąć profesjonalnej porady lekarza dentysty. Mimo, że w sklepach mamy pełno produktów do samodzielnego wybielania zębów w domu, bardzo często nie przynoszą one pożądanych efektów. Decydując się na wybielanie u stomatologa, lekarz indywidualnie dobiera metodę usunięcia przebarwień, na przykład za pomocą nakładek żelowych bądź przy użyciu lampy. Dentysta przede wszystkim pomoże określić, co konkretnie spowodowało odbarwienia na zębach. Powodem może być wspomniane jedzenie, a także stosowanie leków mających negatywne działanie na szkliwo.