Jak uratować dłonie przed zimą?

Zima to szczególnie trudny czas dla naszej skóry. Zwłaszcza na dłoniach, które są stale eksponowane na gwałtowne zmiany temperatury, promieniowanie UV, częste mycie i dezynfekcje. Z tego względu są najbardziej narażone na uszkodzenia. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby zadbać o dłonie w okresie zimowym.

Krem nawilżający

Krem do rąk to podstawa. Wybierajmy preparat bezzapachowy, przeznaczony do codziennego stosowania. Zabezpiecza on dłonie przed nadmierną utratą wody, odżywia, nawilża i regeneruje. Powinien być stosowany regularnie, kilkakrotnie w ciągu dnia. Najlepiej sięgać po produkty, które wchłaniają się szybko, bez pozostawiania lepiącego filmu, co korzystnie wpływa na regularność stosowania. Krem najlepiej ulokować w wielu miejscach: w torebce, w pracy, w łazience.

Niska temperatura panująca zimą powoduje gwałtowne odwodnienie skóry i odmrożenia. Pamiętaj, że nawet najlepszy krem nie pomoże zniszczonym dłoniom, jeśli nie będą one chronione przed czynnikiem uszkadzającym, dlatego w zadbaj o dobre rękawiczki. Jeśli planujesz długą wędrówkę lub na dworze panuje siarczysty mróz, wybierz te dwupalczaste. Kiedy doszło już do odmrożenia, pamiętaj aby nie ogrzewać skóry gwałtownie poprzez moczenie w gorącej wodzie. W sytuacji gdy regularne stosowanie kremu nie wystarcza, można wykorzystać nocną maskę regenerującą. Wmasuj w ręce krem nawilżająco-regenerujący, a następnie załóż rękawiczki foliowe rękawiczki na całą noc.

Sprawdź, czym myjesz dłonie

Zamień zwykłe mydło w łazience na łagodny płyn hipoalergiczny, o pH zbliżonym do naszej skóry. Obok płynu do mycia naczyń ustaw drugi dozownik z produktem przeznaczonym do mycia dłoni. Sprzątanie, mycie okien, podłóg czy naczyń wykonuj tylko w rękawiczkach.

Kiedy udać się do specjalisty?

Jeśli mimo łagodnej pielęgnacji i regularnego nawilżania nasza skóra wciąż jest przesuszona i podrażniona, przyczyną może być egzema. Jest to dłoniowa postać atopowego zapalenia skóry (AZS), objawiającego się stanem zapalnym powierzchownych warstw skóry, którym towarzyszy obrzęk, zaczerwienie oraz świąd.

U podstaw atopowego zapalenia skóry i egzemy leży mutacja genu filagryny, co prowadzi do zaburzenia naturalnej bariery ochronnej skóry. Jest ona bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrze oraz alergeny, szybciej traci nawilżenie i ulega uszkodzeniom. Podobne objawy występują również w przypadku wyprysku kontaktowego. Egzema dłoni to choroba przewlekła, której przebieg jest falowy, z okresami zaostrzeń i remisji. Chorobę leczymy poprzez stałe nawilżanie preparatami wspomagającymi odbudowę bariery skóry, takimi jak Bepanthen Sensiderm Daily Care, zawierający prebiotyk, witaminę B5 i B3 oraz naturalne oleje. Regularne stosowanie kremu pozwala wydłużyć okres remisji. Dodatkowo w leczeniu wykorzystuje się glikokortykosteroidy oraz inhibitory kalcyneuryny, dlatego jeśli problem nawraca, warto zgłosić się do lekarza.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest