Jak samemu farbować odrosty? Krótki przewodnik!

Farbowanie włosów – czy może być proste? Czasami fryzjer ma zajęte wszystkie terminy, a my zbyt dużo wydatków, lub też nie mamy sposobności, aby udać się do salonu kosmetycznego – sprawa za to jest bardzo pilna! Musi więc istnieć jakieś wyjście. Nic więc prostszego jak zakup dobrej farby, chwila czasu w domu, merytoryczne i techniczne przygotowanie oraz wiara we własne siły! Wiadomo, do wszystkiego też trzeba wprawy – w końcu trening czyni mistrza.

Jak samemu zabrać się za farbowanie?

My kobiety lubimy zmiany. I przede wszystkim ogromna uwagę przykuwamy do wyglądu. Włosy szczególnie nas trapia, jeśli coś jest z nimi nie tak – to zaraz czujemy się źle. Odrosty to w zasadzie całkiem naturalna rzecz. Sam porost włosów jest nieunikniony, na wierzch zatem wychodzi naturalny ich kolor – i przeważnie nie jest on mile widziany. Odrosty są widoczne głównie przy rozjaśnianiu włosów – po jakimś czasie od farbowania pojawiają się niestety u ich nasady.

Fryzjerzy często odradzają wykonywanie zabiegów farbowania samodzielnie – jedynie profesjonaliści wiedza jak nie zniszczyć włosów. Cóż, taki profesjonalista nie zawsze jest obok, za to w sklepie na półkach jesteśmy kuszone przez ogromna ilość produktów o zaawansowanych formułach, w dodatku na plus przemawia także prostota, wygoda, cena oraz zyskany czas – decyzja podjęta! Zaczynamy!
Trzeba pamiętać, że farbowanie niszczy włosy. Jeszcze bardziej zniszczone są one już po farbowaniu. Ważne by dać im trochę czasu i odpowiednio o nie zadbać. Włosy do farbowania muszą być zdrowe. Nakładanie farby na włosy będące w złym stanie może skutkować utrata miękkości oraz blasku, a uzyskaniem puszystości, czyli „ siana na głowie”. Jaki jest zdrowy włos? Prawidłowo odżywiony, bez ubytków keratyny i zamkniętymi łuskami, czyli bez rozdwojonych końcówek. We wzmocnione strukturalnie oraz odpowiednio nawilżone włosy farba wniknie równomiernie. Przygotowanie włosów do koloryzacji powinno rozpocząć się minimum dwa tygodnie przed zabiegiem. Po koloryzacji nie mamy wolnego! Wtedy również trzeba szczególnie dbać o włosy. Włosy powinny być nawilżane odżywkami po każdym myciu oraz maskami ( chociaż raz w tygodniu), dobrze w tej sytuacji odnajdą się produkty zawierające aloes, miód, gliceryna oraz kwas hialuronowy.

Samo farbowanie – kilka rad

Przed samym farbowaniem powinno się wykonać próbę uczuleniowa, najlepiej do 48 godzin. Jeśli na skórze nie pojawia się żadne zmiany, można zabrać się do zmieniania koloru włosów. Ważne, żeby włosy były suche oraz przetłuszczone. Cienka warstwa sebum ochroni włosy przed szkodliwym działaniem farby. Na włosach tworzy się wówczas cienka warstwa lipidowa, która chroni skórę głowy przed szkodliwym działaniem farby. Po dokładnym zapoznaniu się z ulotka, dokładnym wymieszaniu składników, farbę nakładamy na odrosty bezpośrednio i to tyle! Błędem jest skupianie się na końcówkach – kolor będzie wówczas nierównomierny, ciemniejszy na dole, jaśniejszy u góry. Idealny czas na trzymanie farby? Zgodny z tym co podano na ulotce – zaczynamy go liczyć od pierwszej położonej porcji farby.

Jakich produktów używać do koloryzacji?

Farbowanie włosów samemu – towarzysza temu mity i mnóstwo historii. Dobrze znamy uczucie kiedy zamiast „kasztanowego brazu pojawia się… ostry pomarańcz, zamiast blondu.. kolor żółty… ile razy farba także „nie chwyciła”. Szkoda włosów i pieniędzy. Co zatem zrobić, aby poradzić sobie z tym wyzwaniem? Kluczowy jest produkt! I w to trzeba zainwestować – od odpowiedniego dobranego produktu zależy powodzenie akcji farbowania w domowym zaciszu. Formuła preparatu decyduje o trwałości koloru. Sugerować należy się także numerem na opakowaniu, nie kolorem na pudełku.

Ważny jest także efekt, jaki chcemy uzyskać – odświeżyć, czy całkowicie zmienić kolor. Należy zatem dowiedzieć się jaka paletę wybrać, aby uzyskać zamierzony efekt. Do zmiany koloru, którego jeszcze nie znamy za dobrze, można na początek użyć szamponetki.

Szamponetka bowiem jest pozbawiona amoniaku, i zejdzie już po kilku myciu włosów ( od 6 do 8), ponieważ nie dociera w głąb włosa. Można skorzystać też z szamponów i kremów koloryzujących, których trwałość sięga do 28 myć. Te produkty pokrywają pojedyncze włosy, dlatego też znikają równomiernie nie pozostawiając po sobie odrostów. Trwalsza do włosów będzie zwykła farba, po której jak wiadomo pojawiają się odrosty.

Inne sposoby na odrosty

Odrosty przez jakiś czas można ukryć. Farbowanie niestety na dłuższa metę niszczy włosy, stad zalecane jest wykonywanie tej czynności w większym przedziale czasowym. Oto kilka sposobów na ukrycie odrostów: regularne mycie włosów, tonowanie ich, odpowiednia fryzura oraz stosowanie szamponów z pigmentami, płukanek, sprayów oraz masek koloryzujących.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest