Jak dobrać olejki do rodzaju skóry?

Naturalne oleje są częścią codziennej pielęgnacji wielu kobiet. Odpowiednio stosowane dają świetne efekty w pielęgnacji włosów, ciała czy paznokci. Również nasza cera może wiele zyskać, gdy zdecydujemy się włączyć olejki do naszego schematu pielęgnacyjnego. Należy jednak pamiętać, by dobrać odpowiedni olej, który będzie dostosowany do potrzeb naszego typy cery.

Dlaczego warto stosować olejki w pielęgnacji twarzy?

Oleje mogą znacząco wpłynąć na kondycję naszej cery. Przede wszystkim natłuszczają i zmiękczają naskórek, ale także pozwalają skórze utrzymać nawilżenie przez dłuższy czas. Wzmacniają także działanie innych kosmetyków. Oleje znalazły zastosowanie również w oczyszczaniu twarzy. Poza tym niektóre olejki mają dodatkowe właściwości, dzięki którym mogą być stosowane na określone problemy skórne.

Jakie olejki wybierać?

Decydując się na zakup oleju to pielęgnacji twarzy, warto postawić na taki, który będzie możliwie najlepszej jakości. W tym celu należy wybierać oleje przechowywane w butelce z ciemnego szkła – chroni przed dostępem promieni słonecznych, które przyśpieszają utratę wartości odżywczych produktu. Lepszym wyborem są – co do zasady – oleje nierafinowane czy też tłoczone na zimno, gdyż zachowują one więcej dobroczynnych substancji w porównaniu z olejami oczyszczonymi. Jednakże w przypadku cer wrażliwych lub skłonnych do alergii poleca się raczej wybór olejków rafinowanych ze względu na mniejsze ryzyko ewentualnego uczulenia.

Ważną kwestią jest też sposób aplikowania oleju – najbardziej higienicznym rozwiązaniem jest pipeta. Jednocześnie pozwala ona na precyzyjne nakładanie olejku w takiej ilości, jakiej w danej chwili potrzebujemy. Po otwarciu butelki z olejem należy pamiętać, by przechowywać ją w lodówce – dzięki temu olejek dłużej zachowa swoje właściwości.

Chyba najważniejsze w pielęgnacji olejami jest dobranie ich tak, by odpowiadały one potrzebom naszej skóry, gdyż w przeciwnym wypadku mogą one zrobić więcej szkody niż pożytku. Należy tutaj zwrócić uwagę przede wszystkim na zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w danym oleju. Są to m.in. kwasy Omega 3 i Omega 6.

Olejki do cery suchej

W przypadku cery suchej najczęściej stawia się na oleje o cięższej konsystencji, czy też oleje nieschnące. Również cera dojrzała odnosi wiele korzyści ze stosowania tego typu olejków. Oba te typy cery są dość odporne na zapychanie, a zatem ich posiadaczki mogą stosować niemalże wszystkie rodzaje olejków. Dla cery suchej i dojrzałej poleca się m.in. olejek arganowy – charakteryzuje się działaniem antyoksydacyjnym dzięki znacznej zawartości witaminy E, pomaga odbudować barierę hydrolipidową naskórka, oraz poprawia elastyczność skóry.
Warto wypróbować także olejek awokado. Olej ten odżywia i zmiękcza suchą skórę. Ponadto wygładza i zapewnia ochronę przed wolnymi rodnikami, a więc działa przeciwstarzeniowo. Podobnie działa olejek makadamia – wpływa spowalniająco na procesy starzenia i odżywa wymagającą cerę, a także stanowi naturalną ochronę przed działaniem promieni słonecznych.

Olejki do cery normalnej i mieszanej

Dla tego typu cer poleca się najczęściej olejki półschnące. Mają one lżejszą konsystencję niż oleje nieschnące. Posiadaczki cery normalnej lub mieszanej powinny zwrócić uwagę na olej ze słodkich migdałów. Dobrze odżywia cerę, ponadto ujędrnia i wygładza skórę oraz dość szybko się wchłania. Wart polecenia jest też olej z nasion bawełny. Wpływa on zmiękczająco na skórę oraz ją uelastycznia. Ma też właściwości przeciwzapalne oraz regeneruje podrażnioną skórę. Również w przypadku cer normalnych i mieszanych warto stosować olejek arganowy.

Olejki do cery tłustej

Wbrew pozorom oleje mogą przysłużyć się także cerze tłustej. Za najlepsze dla tego typu cery uznaje się oleje schnące, które szybko się wchłaniają bez pozostawiania na skórze tłustej warstwy. Można postawić tutaj na olej konopny – reguluje wydzielanie sebum, a także uszczelnia płaszcz hydrolipidowy, minimalizuje ryzyko powstawania przebarwień oraz odżywia. Dobrym wyborem jest także olejek jojoba – ma on skład bardzo zbliżony do ludzkiego serum, dzięki czemu pomaga regulować jego ilość, co jest szczególnie istotne przy cerze tłustej.

Godny uwagi jest także olej tamanu. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i łagodzącym dobrze radzi sobie z gojeniem drobnych zmian skórnych. Poza tym stabilizuje pracę gruczołów łojowych oraz zmniejsza liczbę zaskórników. Działa również antyoksydacyjnie. Do miejscowego stosowania warto wybrać olejek z drzewa herbacianego. Docenią go szczególnie osoby ze zmianami trądzikowymi. Ma on działanie antyseptyczne, zwalcza bakterie powodujące trądzik, reguluje ilość wydzielanego sebum, a także działa regenerująco.

OCM, czyli olejowe oczyszczanie

Oleje znalazły zastosowanie także w oczyszczaniu twarzy. Oparta na olejach metoda OCM pozwala na skuteczne oczyszczenie skóry nawet w przypadku stosowania wodoodpornego makijażu. Skuteczność metody opiera się na zasadzie „podobne rozpuszcza się w podobnym” – sebum wytwarzane przez gruczoły łojowe jest tłuste, a zatem dość łatwo jest je usunąć olejem.

Mieszanka do OCM różni się w zależności od rodzaju cery. W proporcji 1:9 miesza się: olejek rycynowy z olejkiem dopasowanym do potrzeb cery – dla cery tłustej jest to olej jojoba, dla normalnej – olej ze słodkich migdałów, a dla suchej – olejek z pestek winogron. Po nałożeniu takiej mieszanki na skórę należy przykryć twarz ciepłym, mokrym ręcznikiem, a po odczekaniu około 2 – 3 minut zetrzeć olej.

Wśród metod oczyszczania cery pojawiły się także olejki hydrofilowe. Dają podobne efekty, co metoda OCM, ale są prostsze w zastosowaniu. Olejek hydrofilowy to w uproszczeniu połączenie oleju z emulgatorem – ten ostatni łączy się z wodą i umożliwia łatwiejsze usunięcia olejku z twarzy niż w metodzie OCM. Po zabiegu cera jest oczyszczona, ale nie przesuszona, gdyż olejek chroni skórę przed utratą wilgoci.

Olejki w pielęgnacji cery – czy warto?

Wprowadzenie olei do pielęgnacji twarzy ma wiele zalet. Wystarczy tylko dobrać olejek odpowiedni do potrzeb naszej cery, by cieszyć się gładką, miękką i oczyszczoną skórą. Oleje nie tylko natłuszczają, ale dzięki zawartym w nich antyoksydantom działają przeciwstarzeniowo, a niektóre z nich regulują ilość wydzielanego sebum, czy pomagają zwalczać niedoskonałości. Zdecydowania warto zatem poważnie rozważyć ich stosowanie, gdyż mogą one znacząco poprawić kondycję naszej skóry.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest