Jak dobrać kolor pudru?

Aby dobrać odpowiedni puder do swojej urody, najpierw należy rozpoznać swój typ urody. Uroda kobiety dzieli się na cztery podstawowe typy – wiosna, lato, jesień i zima – z których dwa są chłodne, zaś dwa ciepłe.

Uroda typy wiosna (ciepła) cera jasna, lekko zarumieniona. Kolor tęczówek waha się pomiędzy zielonym, niebieskim a jasnobrązowym. Kolor włosów to często blond i ciemny blond oraz lekkie odcienie rudości.
Uroda typu lato (zimna) cera oliwkowa, tęczówki brązowe lub niebieskie, a włosy w kolorze blond, popielaty blond lub tzw. mysie.
Uroda typu jesień (ciepła) cera jasna, piegowata, wrażliwa na słońce. Tęczówki są brązowe lub zielone, a kolor włosów kasztanowy, brązowy i nierzadko rudy.
Uroda typu zima (zimna) cera blada, porcelanowa bez rumieńców. Tęczówki są ciemne lub w odcieniach szarości. Włosy najczęściej gęste i w głębokim odcieniu brązu lub czarne.

Kobiety o typie urody „wiosna” i „jesień” powinny stawiać na pudry z delikatnym, ciepłym tonem beżowym i lekko brzoskwiniowym, zaś kobiety o typie urody „lato” i „zima” powinny wybierać porcelanowe beże z bardzo subtelnym, zgaszonym odcieniem różu.

Kilka wskazówek, jak wybrać odpowiedni puder

  • Puder należy wybierać w świetle dziennym. Sztuczne światło przekłamuje kolory, dlatego też, jeśli nie ma innej możliwości, należy znaleźć takie miejsce, gdzie jest ono jak najbardziej zbliżone do naturalnego.
  • Najlepszym miejscem do wypróbowania koloru pudru jest twarz. Wewnętrzna strona nadgarstka będzie zbyt jasna, aby wybrać właściwy kolor.
  • Należy wybrać odpowiedni odcień pudru, kierując się kilkoma zasadami: zbyt jasny lub ciemny kolor może spowodować niepożądany efekt „maski”, ciepłe odcienie pudrów przeznaczone są dla osób o żółtawej, brzoskwiniowej lub lekko brązowej karnacji, natomiast odcienie chłodne dedykowane są osobom o karnacji w odcieniu różu lub lekko ziemistym.
  • Jeśli wybór jest trudny, to można wybrać dwa lub trzy odcienie pudru najbardziej zbliżone do karnacji, aby mieć skalę porównawczą.
  • Następnie można nabrać odrobinę pudru na palec i rozprowadzić go paskiem na twarzy przy linii żuchwy oraz szyi – prawidłowy odcień jest niemal niewidoczny.
  • Jeśli puder ma być stosowany na podkład, to zazwyczaj zaleca się ten o ton jaśniejszy, nigdy ciemniejszy.

Puder transparentny

Puder transparentny zawiera w swoim składzie składniki matujące. Składniki te są przezroczyste, co sprawia, że puder wtapia się w skórę, pozostawiając ją gładką i aksamitną, zapewniając przy tym jednocześnie efekt zmatowienia i utrwalenia makijażu. Po nałożeniu na skórę puder transparentny jest praktycznie niewidoczny. Jak większość rodzajów pudrów, puder transparentny również występuje w postaci sypkiej oraz w kamieniu. Nie ma ogólnie ustanowionej zasady co do wyboru konkretnego.

Przy nakładaniu pudru transparentnego należy zwrócić największą uwagę na to, by się nie osypywał. Podczas nakładania pudru należy pamiętać, żeby delikatnie docisnąć go w momencie kiedy już znajduje się na naszej skórze. Zapobiega to osypywaniu się i jest gwarancją tego, iż puder nałożony w ten sposób będzie trzymał się na naszej skórze wiele godzin. Strefa, na którą najczęściej nakładany jest puder transparentny to tak zwana strefa T, czyli nos, czoło, broda.

Nieprawdą jest, że puder transparentny pasuje do każdego typu cery, ponieważ nałożony na ciemną, opaloną cerę sprawi, że zyska ona szaro-ziemisty koloryt.

Puder ryżowy

Puder ryżowy ma silne właściwości matujące. Ma formę sproszkowaną i intensywnie białą barwę. Zazwyczaj jednak nie bieli twarzy – nałożony na nią pozostaje transparentny. Puder ryżowy poleca się szczególnie kobietom o cerze tłustej i mieszanej – do nakładania na całą twarz lub wyłącznie w ramach najbardziej kłopotliwej strefy T. Pudru w celu matującym mogą też używać posiadaczki cery suchej i normalnej, jednak najczęściej podkreślają one, że stosują puder ryżowy tylko od czasu do czasu.

Kosmetyk pochłania serum, dzięki temu skóra nie „świeci się” i nie sprawia wrażenia przetłuszczonej. Puder ryżowy ma też działanie łagodzące i kojące – zwłaszcza, jeśli w swoim składzie zawiera bisabolol, który wykazuje takie właściwości, ponadto pomaga szybciej uporać się z dolegliwościami skórnymi. Makijaż uzyskany za pomocą pudru ryżowego jest lekki, nie zatyka porów.

Puder mineralny

Puder mineralny działa jak podkład. Poprawia i wyrównuje  koloryt cery, maskuje niedoskonałości i zapobiega błyszczeniu się skóry.  Jest to także kosmetyk o działaniu odżywczym, zawarte w nim składniki mineralne mają korzystny wpływ na wygląd. Puder mineralny wyróżnia naturalny skład, który oprócz właściwości kryjących ma także właściwości odżywcze. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób o bardzo wrażliwej cerze i dla osób z problemami skórnymi takimi jak trądzik.

Puder mineralny ma wiele zalet: naturalny skład filtr UV, zawartość składników korzystnie działających na skórę, puder mineralny nie jest komedogenny, zawarty w nim tlenek cynku pomaga leczyć niedoskonałości skóry, jest dobry dla alergików, pozwala skórze oddychać, dobrze kryje wygląda naturalnie, ma długi termin przydatności.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest