W wierzeniach słowiańskich gęste i piękne włosy oznaczały szczęście i bogactwo. Również i dzisiaj, lśniące, i mocne są oznaką zdrowia. Na wygląd włosów wpływa nie tylko dieta bogata w witaminy, ale przede wszystkim pielęgnacja. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków, które mają spełnić określone zadanie. Aby najlepiej dopasować odpowiednią pielęgnację, musisz wiedzieć, jakiego typu włosy posiadasz. Suche, łamliwe, przetłuszczające się, a może mocne i zdrowe? Od tego zależy częstotliwość i sposób mycia.
Spis treści
Co warto wiedzieć?
Zasada jest prosta, włosy myjemy wtedy, kiedy są nieświeże, przetłuszczone i źle się układają. W dużej mierze na częstotliwość ich mycia, mają wpływ warunki atmosferyczne, to co robimy w trakcie dnia oraz jakich produktów do pielęgnacji i stylizacji używamy. Dla przykładu, lakierowanie włosów mocno sklejającym się lakierem lub używanie dużej ilości olejków, kończy się szybkim prysznicem. Pomimo tej jednej, ogólnej zasady, warto znać wskazania dla różnych typów włosów. Sprawdźmy je!
Jeśli jesteś posiadaczką szybko przetłuszczającej się czupryny, musisz myć ją codziennie. Niestety, włosy ze skłonnością do przetłuszczania się, mają również predyspozycje do powstawania łupieżu, co może stanowić kolejne motyw do walki o piękną i zdrową fryzurę. Aby przedłużyć świeżość, używaj specjalnych szamponów przeciwłojotokowych oraz wcierek dostępnych w aptece. To pomoże zachować świeży wygląd fryzury na dłużej.
Jeśli masz suche, łamliwe włosy myj je jak najrzadziej. Pamiętaj jednak, aby przy każdym myciu używać produktów nawilżających. W nawilżeniu mogą pomóc ci powszechnie znane olejki i maski np. olej kokosowy lub arganowy. W przypadku łamliwych i bardzo suchych, brzydko wyglądających końcówek, używaj maseczek silikonowych.
Łupież to nadmierna produkcja łoju, a co za tym idzie – łuszczenie skóry głowy. Jeśli masz problem z łupieżem myj ją regularnie i jak najczęściej, aby pozbyć się nadmiernych płatków skóry. Odpowiednimi do tego kosmetykami będą szampony przeciwłupieżowe i preparaty przeciwgrzybiczne.
Jak dbać o nadmiernie wypadające włosy? W tym przypadku musimy znać przyczynę uciążliwego ich wypadania: choroby (np. anemia) lub łupież typu tłustego. W pierwszym przypadku, nie myj włosów codziennie, jednak stosuj odżywki i wcierki wzmacniające. Jeśli borykasz się z łupieżem i nadmiernym wypadaniem włosów, używaj codziennie specjalnych kosmetyków.
Mycie włosów odżywką
Odżywki mają chronić nasze włosy przed uszkodzeniami i poprawiać ich wygląd. Mycie włosów odżywką niesie wiele korzyści. Stają się nawilżone, miękkie i nie puszą się. Jeśli myślisz, że po umyciu odżywką nie będą tak świeże jak po umyciu szamponem, mylisz się! Drogeryjne szampony, w składzie mają substancje odpowiadające za pienienie się. Odżywki, pozbawione tych substancji, nie generują widocznej piany na włosach, ale są bardzo dobrym sposobem na mycie włosów.
Wykorzystaj metodę OMO
Metoda mycia OMO to nic innego jak mycie włosów w kolejności: odżywka – szampon -odżywka. Prawidłowe mycie tą metodą, polega na wcieraniu odżywki na całą długość włosów, szamponu zaś, jedynie na skórę głowy. W trzecim kroku warto użyć odżywki lub maski mocniejszej niż pozostałe. Dzięki tej metodzie, włosy będą mocne i lśniące. Pamiętaj jednak, aby odżywka podsiała w składzie jeden składnik o właściwościach czyszczących.
Mycie włosów sodą oczyszczoną
Przesadziłaś z farbą do włosów? Jest na to sposób! Mycie włosów sodą oczyszczoną jest idealnym sposobem, na pozbycie się resztek farby oraz środków pielęgnacyjnych. Znana już z właściwości mocno oczyszczających, soda oczyszczona jest wskazana dla osób, regularnie farbujących włosy. Wystarczy, że użyjesz jej maksymalnie 3 razy w miesiącu, a pozbędziesz się zbyt mocnego koloru. W jaki sposób myć włosy sodą oczyszczoną? Wystarczy wymieszać jedną łyżeczkę sody z szamponem i umyć nią głowę. Bardzo ważne jednak, aby po kąpieli sodą, zamknąć łuski włosów. W tym celu możemy wypłukać włosy octem jabłkowym, o bogatych właściwościach odżywczych. Będziesz cieszyć się ładnym, lśniącym kolorem.
A co po myciu? Nie popełniaj tych błędów!
- Nie śpij z mokrymi włosami. Mokre, wilgotne włosy są podatne na uszkodzenia. Dodatkowo, po przebudzeniu, nie będą one wyglądać atrakcyjnie. Poczekaj aż włosy będą suche. Jeśli jesteś zmęczona, wysusz je suszarką.
- Zawsze spinaj włosy do snu. Włosy podczas snu szybciej się ścierają, powodując ich łamliwość i uszkodzenia. Zrób lekkiego koka na czubku głowy albo warkocz. Dzięki temu, włosy nie będą Ci przeszkadzać w trakcie snu.