Dotąd nieskazitelna skóra zaczęła sprawiać problemy i najczęściej ma to związek z zaburzeniami endokrynologicznymi. Sucha skóra, odwodniona, bądź przeciwnie, skóra tłusta z nadmiernym wydzielaniem się łoju i trądzikiem – to wszystko może wskazywać na zaburzenia hormonalne.
Spis treści
Czym tak właściwie są hormony?
Hormony to związki chemiczne, które przekazują informacje pomiędzy poszczególnymi narządami w ten sposób regulując pracę organizmu. Wydzielane są one przez gruczoły dokrewne lub tkanki układu hormonalnego. Niektóre od razu przedostają się do krwi, a inne najpierw trafiają do płynu tkankowego i kolejno do krwiobiegu. Najczęściej spotykane zmiany skórne związane z hormonami to zmiany barwnikowe, łojotok, hirsutyzm, trądzik, zbyt wczesne starzenie się, cellulit, zmiany skórne w przebiegu cukrzycy
Problemy skórne, a tarczyca
Problemy z tarczycą to przede wszystkim jej niedoczynność oraz nadczynność. Niedoczynność tarczycy objawia się suchą i szorstką skórą, która dodatkowo się łuszczy. Zmniejsza się ilość wydzielanego potu i łoju oraz pojawiają się tzw. „brudne łokcie”, których cechą jest obrzęk śluzowaty uogólniony, przy którym skóra zmienia kolor na woskowożółty. Niedoczynność tarczycy ma również wpływ na stan włosów i paznokci, które w trakcie choroby stają się suche i łamliwe, a niejednokrotnie też wypadają. Nadczynność tarczycy charakteryzuje się wilgotną i zaczerwienioną skórą. Towarzyszą jej najczęściej problemy z bielactwem, przebarwienia oraz łysienie plackowate. Zauważalne są również płaskie guzowate nacieki na podudziach.
Nadnercza i cukrzyca
Osoby cierpiące na nadczynność nadnerczy zauważają u siebie trądzik posterydowy, suchość skóry i zmiany naczyniowe, skłonności do łysienia, ale i również problem nadmiernego owłosienia. Najczęstszym zaburzeniem nadczynności nadnerczy jest zespół Cushinga. Osoby, u których jest on zdiagnozowany mają problem z odkładaniem się tłuszczu w obrębie twarzy i tułowia. W przypadku niedoczynności nadnerczy najczęściej spotykanym problemem skórnym są przebarwienia, które są następstwem nadmiernego odkładania się melaniny.
Cukrzyca również znacząco wpływa na stan naszej skóry. Głównymi jej objawami jest nadmierne owłosienie pleców u kobiet, zmniejszenie wydzielania się potu, co prowadzi do pojawiającego się i wyjątkowo dokuczliwego świądu skóry. U osób chorych często pojawiają się różnego rodzaju wypryski, ropnie czy nawet grzybica.
Menstruacja
Cykl miesiączkowy u kobiet wpływa na stan ich skóry. Przebieg tego cyklu uzależniony jest od wzajemnego oddziaływania jajników, przysadki mózgowej oraz podwzgórza. Tuż przed pojawianiem się miesiączki możemy zaobserwować nasilenie się trądziku, nadmierne przetłuszczanie się skóry oraz włosów, a nawet problemy z nawracającymi opryszczkami. Cellulit natomiast powstaje z zaburzonych proporcji pomiędzy progesteronem, a estrogenem. Najczęściej dotyka on dziewcząt w okresie dojrzewania, a także kobiet w ciąży, w czasie menopauzy oraz takich, które stosują tabletki antykoncepcyjne.
Problemów z hormonami nie jesteśmy w stanie rozwiązać samodzielnie. Leczenie odbywa się pod opieką lekarza specjalisty – endykrynologa. Lekarz ten początkowo decyduje się na podanie antybiotyków bądź stosuje terapie hormonalną. W przypadku niepowodzenia wdrożone zostaje leczenie zabiegowe.
Profilaktyka
Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego, czy nie mamy zaburzeń hormonalnych jest baczne przyglądanie się własnemu cyklowi miesięcznemu. Jeśli miesiączki pojawiają się w regularnych odstępach czasowych oznacza to, że poziom hormonów jest w normie. Jeśli miesiączka pojawia się w dużym odstępach czasowych, a krwawienie trwa powyżej 5 dni należy wykonać badania hormonalne. Skoro hormony i skóra są od siebie uzależnione to wszelkie pojawiające się niepokojące zmiany mogą mieć przyczynę o podłożu endokrynologicznym. Hormony mają znaczący wpływ na wygląd i stan naszej skóry.