Higiena intymna – najważniejsze zasady pielęgnacji

Higiena intymna należy do codziennych czynności, które zapewniają świeżość, czystość oraz komfort. Odpowiednia higiena, dzięki redukowaniu patogenów, jest jednocześnie dobrym sposobem na zapobieganie infekcjom dróg rodnych. Jakie są jej najważniejsze zasady?

Higiena intymna po stosunku

Istotnym elementem profilaktyki chorób narządów płciowych jest higiena intymna po stosunku. Warto pamiętać, że przed i po stosunku kobieta powinna oddać mocz. Pozwoli to na usunięcie z organizmu szkodliwych patogenów i wypłukanie cewki moczowej. Ważne jest również, w przypadku obu płci, dokładne umycie okolic genitaliów. Po stosunku warto sięgnąć po preparaty przeznaczone do higieny intymnej, które pozwolą na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Jeżeli para stosuje lubrykanty, należy pamiętać o ich dokładnym usunięciu. Zostawienie takiej substancji w drogach rodnych, może się skończyć infekcją.

Higiena intymna po porodzie

Odpowiednia higiena intymna wspomaga gojenie się ran poporodowych. Najbardziej istotne jest utrzymywanie higieny rany krocza, jeżeli taka powstała. Prawidłowa pielęgnacja, skróci okres gojenia się i zapobiegnie powikłaniom. W okresie poporodowym, ważne jest trzymanie się podanych niżej zasad, dotyczących ogólnej higieny intymnej. Dodatkowo, niektórzy specjaliście zalecają tzn. „wietrzenie rany krocza”. Polega ono na niezakładaniu majtek oraz układaniu pod pośladkami dużej podpaski. Takie działanie przyspiesza proces regeneracji. Prześcieradło można zabezpieczyć foliowym podkładem oraz ręcznikiem. Podczas poruszania się, z uwagi na odchody połogowe, warto mieć założoną podpaskę maxi lub specjalne, dostępne w aptece, podkłady poporodowe.

Ogólne zasady higieny intymnej

O właściwą higienę intymną, powinni dbać zarówno mężczyźni jak i kobiety. Podczas lata i zimy pocimy się bardziej, co przyczynia się do szybszego rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych i wydzielaniu się nieprzyjemnego zapachu – wtedy należy zadbać o nią mocniej.

Higiena intymna dla kobiet

  1. Krocze należy myć dwa razy w ciągu dnia (rano i wieczorem), a podczas menstruacji częściej.
  2. Najlepiej podmywać się pod prysznicem, a unikać długich kąpieli w wannie, powyżej 15 minut, Długie kąpiele zwiększają podatność na ataki patogenów.
  3. Kierunek mycia powinien być od okolicy łonowej do odbytu, nigdy odwrotnie, by nie przenosić do pochwy bakterii z odbytu.
  4. Używać ciepłej wody (ani nie gorącej, ani nie zimnej).
  5. Unikać stosowania gąbek i myjek oraz dezodorantów do miejsc intymnych, które mogą wywoływać alergie i podrażnienia. Takie same nieprzyjemne konsekwencje mogą spowodować perfumowane wkładki, podpaski, płyny do kąpieli i perfumowany kolorowy papier.
  6. Mydła warto zamienić na kosmetyki do higieny intymnej, zawierającej wyciągi ziołowe, środki łagodzące oraz kwas mlekowy. Specjalny płyn, pozwoli na utrzymanie optymalnego pH – 3,8-4,2, które zapobiega infekcjom. Zwykłe mydła mają pH około 8,5 oraz zaburzają odczyn stref intymnych i wysuszają błony śluzowe. Należy unikać preparatów, które mają w swoim składzie SLS (Sodium Lauryl Sulfate), barwniki, substancje zapachowe, parabeny oraz pochodne formaldehydu.
  7. Wyznaczyć osobny ręcznik, które będzie służył do wycierania okolic intymnych oraz będzie zawsze suchy i wymieniany co dwa-trzy dni.
  8. Jeżeli się depilujesz, miej osobną maszynkę do stref intymnych lub skorzystaj z usług salonu kosmetycznego. Dodatkowo, nie wykonuj tego zabiegu zbyt często. Mocne owłosienie utrudnia higienę, jednak zbyt częsta depilacja sprzyja infekcjom intymnym i skórnym. Golarka powoduje otarcia i podrażnienia torebek włosowych, co przekłada się na powstawanie ranek, do których wnikają drobnoustroje, wywołując nieprzyjemne objawy. Preparaty do chemicznej depilacji podrażniają skórę i niszczą naturalną mikroflorę bakteryjną, która jest naturalną barierą ochronną. Profilaktycznie, najlepiej ograniczyć zabieg do jednego na dwa tygodnie. Golarka powinna być zawsze ostra, zdezynfekowana i czysta. Po zabiegu spłukujemy krocze chłodną wodą, wykorzystujemy suchy ręcznik i smarujemy depilowaną okolicę łagodzącym kremem (z d-pantenolem, alantoiną lub tlenkiem cynku).
  9. Wkładek higienicznych używaj tylko w ostateczności i często je wymieniaj.
  10. Wymień obcisłą, sztuczną bieliznę na dopasowaną, bawełnianą.
  11. Konsultuj ze specjalistami objawy świadczące o występowaniu choroby narządów płciowych.
  12. Przy antykoncepcji hormonalnej lub kuracji antybiotykiem, pamiętaj o stosowaniu dopochwowych kapsułek z kwasem mlekowym.
  13. Pamiętaj o podmywaniu się po stosunku.

Higiena intymna dla mężczyzn

  1. Prawidłowa męska higiena intymna powinna zawierać element odsłonięcia żołędzia, przez odciągnięcie napletka,a następnie opłukanie go bieżącą wodą i zmycie białego nalotu gromadzącego się pod napletkiem.
  2. Unikaj stosowania gąbek i myjek oraz dezodorantów do miejsc intymnych.
  3. Zamień mydła na kosmetyki do higieny intymnej przeznaczone dla mężczyzn.
  4. Wymień obcisłą, sztuczną bieliznę na dopasowaną, bawełnianą.
  5. Konsultuj ze specjalistami objawy świadczące o występowaniu choroby narządów płciowych i nie zapominaj o samobadaniu (np. dotykowe badanie jąder).

Stosując przedstawione w artykule zasady, zapobiegniesz występowaniu chorób narządów płciowych oraz zachowasz świeżość, czystość i komfort.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest