Drenaż limfatyczny na cellulit. Czy działa?

Która kobieta nie marzy o pięknym i jędrnym ciele? Niestety z wiekiem nasz organizm staje się coraz bardziej kapryśny co odbija się na jego kondycji fizycznej oraz wyglądzie. Jednym z wrogów numer jest cellulit, którego pojawienie się spędza sen z powiek większości pań. W tej nieustającej walce przychodzą z pomocą rozmaite kosmetyki, diety oraz zabiegi. Popularne stają się również masaże w tym drenaż limfatyczny. Czy jednak stosowanie drenażu nie jest walką z wiatrakami? Zobaczmy jakie skutki przynieść może ta metoda.

Na czym polega drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny (inaczej masaż uciskowy) jest specyficznym rodzajem masażu wykonywanym w celu pobudzenia krążenia. Prawidłowy przepływ jest przywracany przede wszystkim w naczyniach limfatycznych, ale usprawnia także krążenie w naczyniach krwionośnych. Narzędziami wykorzystywanymi podczas takiego zabiegu są najczęściej ręce masażysty, choć używa się też specjalnych urządzeń. Sam masaż polega na początkowym głaskaniu ciała, następnie wykonywane są ruchy okrężne aż w końcu przechodzi się do ucisku wskazanego miejsca. Każdy ruch powinien być zgodny z kierunkiem przepływu limfy (oraz krwi) co pomaga pozbyć się złogów w naczyniach poprzez ich „wypychanie”. Można go wykonać na każdej części ciała (nogi, uda, brzuch, grzbiet, klatka piersiowa) włączając w to twarz, chociaż w tym miejscu masaż będzie nieco delikatniejszy. Czas trwania takiego zabiegu to ok 30-60 min.

Po co wykonuje się drenaż limfatyczny?

Ten typ masażu zaliczany jest do działań fizjoterapeutycznych mających przywrócić prawidłowe krążenie w układzie limfatycznym i krwionośnym. Dzięki udrożnieniu naczyń, masaż ten przynosi ukojenie osobom cierpiącym z powodu chorób zastoinowych czy obrzęków (głównie nóg) wynikających z nieprawidłowego funkcjonowania tych układów. Często taki drenaż zalecany jest sportowcom, osobom pracującym na stojąco czy jako profilaktyka przeciw żylakom. Wskazany jest w przypadku zwyrodnienia stawów, niedokrwistości kończyn czy otyłości, a także przy zespole cieśni nadgarstka, dnie moczowej oraz jako zabieg wspomagający przy mastektomii. Istnieją liczne doniesienia, że drenaż limfatyczny może zapobiegać powstawaniu stanów zapalnych dzięki pobudzaniu układu odpornościowego – należy jednak pamiętać, że w trakcie trwania inflammacji zabieg jest zakazany.

Jak działa drenaż?

Uciski o umiarkowanej sile oddziałują przede wszystkim na naczynia znajdujące się zaraz pod warstwą skóry oraz mięśnie. Układ limfatyczny oprócz zwalczania drobnoustrojów znajdujących się w organizmie odpowiada m.in. za usuwanie toksyn z organizmu. Podczas masażu wspomagane zostaje usunięcie trujących metabolitów przy jednoczesnym wzmożonym dostarczeniu tlenu do tkanek. To z kolei wpływa na poprawę jędrności i elastyczności skóry oraz stymulacje komórki do regeneracji.

W walce z cellulitem istotne są dwa zasadnicze działania drenażu limfatycznego. Po pierwsze udrożnienie naczyń limfatycznych zapobiega powstawaniu tak zwanego cellulitu wodnego. Przytkane naczynia limfatyczne powodują brak swobodnego przepływu wody, jej zatrzymanie, nagromadzenie i wyciek, co skutkuje gromadzeniem się jej w tkance podskórnej a efekt tego jest widoczny w postaci skórki pomarańczowej. Drenaż limfatyczny usprawnia system „kanałów” jakimi woda porusza się w naszym organizmie i zapewnia odpowiednią jej dystrybucję w całym ciele.

Nieprawidłowo zdeponowana tkanka tłuszczowa to także objaw cellulitu. Również jest ona wynikiem źle funkcjonującego układu limfatycznego oraz krwionośnego. Tutaj także mamy do czynienia z „uciekaniem” związków tłuszczu z sieci naczyń i odkładaniem się go w niepożądanych miejscach. Przywrócenie sprawności naczyń z jednej strony zapewnia sprawny transport związków tłuszczu w miejsca jego przeznaczenia a z drugiej wzmaga jego metabolizm dzięki dostarczaniu większej ilości tlenu. Drenaż limfatyczny wykazuje zatem szereg pozytywnych skutków działając wieloaspektowo.

Czy drenaż limfatyczny może być szkodliwy?

Tak. Istnieje kilka przeciwwskazać do wykonywania tego typu zabiegów. Przede wszystkim należy się go wystrzegać podczas wszelkiego rodzaju chorób zakaźnych i trwającego zapalenia. Bezwzględnie jest również zakazany gdy zdiagnozowany został nowotwór, ponieważ może przyczynić się do powstawania przerzutów. Osoby z jaskra, padaczką, ostrą niewydolnością serca, głębszymi urazami czy zakrzepicą żył głębokich także powinny się unikać drenażu. Zapalenie wątroby, ciąża oraz nawet miesiączka również nie pozwalają na wykonanie tego zabiegu.

Czy w takim razie warto zafundować sobie taki masaż? Warto. Z opinii blogerek oraz użytkowników salonów odnowy biologicznej wynika, że redukcja skórki pomarańczowej następuje już po kilku zabiegach. Pamiętajmy jednak, że powstawanie cellulitu nie jest wynikiem tylko jednego „kaprysu” naszego metabolizmu. Należy więc zwrócić uwagę na prawidłową dietę oraz ruch fizyczny aby zapobiec pojawieniu się tego koszmaru.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest