Trądzik to problem, z którym boryka się wiele osób. Dotyka przede wszystkim osoby młode, ale nie omija też tych co przeszli już okres burzy hormonalnej. Niestety dolegliwość przysparza nam wiele kłopotu, a pozbycie się jej nie jest wcale takie proste. Ilość pieniędzy wydanych na drogie kosmetyki, które mają pomóc jest często wysoka, a i tak wiele to nie daje. Przeważnie pomaga leczenie farmakologiczne, którego efekty wychodzą za parę lat. Dlatego chcąc zaoszczędzić nieco pieniędzy i nerwów zanim sięgniemy po silne środki warto wypróbować domowy sposób.
Spis treści
Przyczyny i rodzaje trądziku
Trądzik jest dolegliwością o bardzo różnorodnym podłożu. W okresie młodzieńczym występuje na skutek zmian hormonalnych w wyniku czego dochodzi do nadmiernego wydzielania łoju. W wieku dojrzałym, trądzik to najczęściej przewlekłe zapalenie skóry objawiające się występowaniem wykwitów na twarzy. Ich przyczyna leży z nadmiernym łojotoku oraz zaburzeniach naczyniowych. Patrząc w lustro jedyne co widzimy to niedoskonałości trądzikowe. Często dla nas trądzik to trądzik. Nie ważne jaki jest, byle tylko zniknął. Pamiętajmy jednak, że rodzajów trądziku jest kilka. Wyróżniamy m.in trądzik:
- ropowiczy,
- bliznowaty,
- grudkowo-krostkowy,
- krostkowy,
- skupiony.
Domowa pielęgnacja
Walka z trądzikiem jest nie lada wyzwaniem. Każdy kto sądzi, że chcąc pozbyć się dolegliwości wystarczy codziennie umyć twarz mydłem, mocno się rozczaruje.
Codzienną pielęgnację rozpoczynamy od oczyszczania twarzy. Możemy do tego wykorzystać środki do demakijażu. Kolejnym krokiem jest tzw. tonizowanie. Tonik do twarzy przywraca jej naturalne pH, działa antybakteryjnie, bakteriobójczo, grzybobójczo, odświeżająco i złuszczająco. Można powiedzieć, że dobry tonik to główne lekarstwo na problemy z trądzikiem. Chcąc zrobić samemu w domu tonik warto sięgnąć po produkty działające antyseptycznie oraz ściągająco. W tym celu wykorzystujemy zioła oraz cytrynę i ocet jabłkowy.
Domowy przepis na tonik oczyszczający
Produktami będącymi bazą, a które większość z nas posiada w domu są: szałwia lekarska, liść laurowy, mięta pieprzowa, pokrzywa, zielona herbata. Pamiętajmy, że każda roślina cechuje się innym sposobem przygotowania, który pozwoli na pełne wykorzystanie jej właściwości.
Dwie łyżeczki szałwii lekarskiej, mięty pieprzowej i pokrzywy zaparzamy w 200 ml wody. Liście laurowe (około 4-5) również zalewamy wrzącą wodą. Z kolei zielona herbata, której bierzemy jedną łyżeczkę, najlepiej jeśli zostanie zalana wodą o temperaturze 80 stopni.
Przygotowaną bazę roślinną odstawiamy na 10-15 minut przykrywając naczyniem, aby dobrze się zaparzyło. Następnie bierzemy sitko i przecedzamy nasz wywar, oddzielając płyn od liści. Teraz warto jest odstawić napar na jakiś czas, aby trochę przestygł. Następnie dodajemy do niego sok cytryny lub ocet jabłkowy. Należy pamiętać, że ponieważ oba produkty zawierają witaminę C nie wolno ich dodawać do zbyt ciepłego płynu, ponieważ nic z nie uzyskamy w tej witaminy. Gotowym tonikiem przemywamy twarz (oczywiście po jej oczyszczeniu) dwa razy w ciągu dnia. Należy pamiętać, aby nie przesadzić z częstotliwością, ponieważ tonik może spowodować utratę naturalnej warstwy lipidowej, co z kolei przełoży się na przesuszenie i podrażnienie skóry. W efekcie nastąpi nadmierne wydzielanie sebum, a trądzik zamiast zniknąć, jedynie się zaostrzy.
Nie wolno przechowywać domowego toniku zbyt długo. Jego termin ważności to niespełna 24 godziny. Dlatego warto przygotowywać ilość, którą możemy wykorzystać w ciągu jednego dnia i przechowywać w lodówce.
Jeżeli chodzi o przygotowanie toniku to szczególnie dużą popularnością cieszy się tonik z octu jabłkowego. Sam ocet jabłkowy jest źródłem nie tylko witaminy C, ale także związków polifenolowych np. katechin, kwasów w tym chlorogenowego oraz witamin: B1, B2, B3, B5, B6, kwasu foliowego, biotyny i składników mineralnych: wapń, fosfor, sód, potas, żelazo, magnez.
Walka z trądzikiem nie jest łatwym zadaniem. Co chwila próbujemy nowych sposobów, które pomogą raz na zawsze pozbyć się problemu. Jednak tak się do końca nie da. Prócz zwykłej codziennej pielęgnacji warto też zadbać o właściwą dietę. Wydzielanie sebum to nic innego jak wydzielanie hormonalne, które możemy regulować również wewnętrznie. A to z pewnością pomoże nam podczas pielęgnacji.