Za łupież winna jest przesuszona i łuszcząca się skóra głowy. Białe płatki osiadają na włosach i ubraniach. Są szczególnie widoczne na czarnej koszuli. Łupież jest problemem, z którym boryka się kilka milionów Polaków. Mimo, że jest on bardzo dokuczliwy, można z nim walczyć i to nie tylko przy użyciu specjalistycznych kosmetyków. W niniejszym artykule zaprezentujemy najskuteczniejsze domowe sposoby na łupież.
Spis treści
Skuteczne sposoby w walce z łupieżem
- Oleiste kompresy – Oliwa z oliwek ma wiele właściwości odżywczych. Przydaje się nie tylko w kuchni. Nie wiesz, jak zwalczyć łupież? Recepta jest bardzo prosta. ¼ szklanki oliwy wlej na dłonie, a następnie wmasuj ją w skórę głowy. Oliwę pozostaw na 10 minut, potem jeszcze raz wykonaj masaż, lekko przy tym drapiąc skórę. Umyj głowę delikatnym szamponem.
- Zielona glinka – Dwie łyżki zielonej glinki zmieszaj z odrobiną wody. Gęstą papkę wetrzyj w umytą skórę głowy i we włosy. Po piętnastu minutach zmyj maseczkę, a włosy umyj ponownie. Domowe sposoby na łupież wymagają regularnego stosowania. Dlatego maseczkę nakładaj jak najczęściej, najlepiej po każdym myciu.
- Sok z cytryny – Jak skutecznie pozbyć się łupieżu? Nie trzeba kupować drogich szamponów czy preparatów. Wystarczy plaster cytryny. Nacieraj nim skórę głowy przez około 5 minut. Następnie umyj włosy delikatnym szamponem. Nacieranie powtarzaj aż do ustąpienia łupieżu.
- Olejek rycynowy – Chociaż to sposób naszych babć, nie stracił na aktualności. Na umytą skórę głowy nanieś olejek rycynowy. Zostaw go na pół godziny, głowę owiń ręcznikiem. Głowę myjemy nawet kilka razy. Niedokładnie spłukany olejek pozostawia na włosach tłusty nalot.
- Czosnek – Sposoby na łupież są przeróżne. Czosnek to jeden z nich. Wystarczy dwa ząbki rozgnieść i dodać do szklanki ciepłej wody. Miksturę wcieramy w skórę głowy i zostawiamy na około 5 minut. Włosy wystarczy spłukać. Niestety, czosnek zostawia brzydki zapach, dlatego głowę można delikatnie umyć szamponem. Miksturę nie należy stosować częściej niż raz w tygodniu, gdyż może podrażnić skórę.
- Ocet – Jak leczyć łupież? Octem. Łupież jest zmianą grzybiczą, która zniknie po zastosowaniu kuracji octowej. Wystarczy po każdym umyciu włosów przepłukać głowę mieszanką octową (woda i dwie łyżki octu).
- Pokrzywa – Pokrzywa również niszczy łupież. Potrzebny jest susz z pokrzywy, który zalewa się gorącą wodą. Po zaparzeniu i ostudzeniu preparatu wykorzystujemy go do przepłukania włosów (tuż po umyciu ich szamponem).
- Maseczka z jajka – Białko jednego jajka należy ubić i dodać do tego żółtko. Wszystko wymieszać. Na umyte włosy, zamiast odżywki nakładamy jajko i wmasowujemy to w skórę głowy. Po pół godzinie należy zmyć jajko z głowy. Maseczka z jajka polecana jest osobom o mocno przetłuszczających się włosach.
- Jogurt naturalny – Jogurt naturalny jest źródłem wielu odżywczych składników. Można go używać zamiast odżywki na mokre włosy. Po godzinie jogurt można zmyć ciepłą wodą i delikatnym szamponem.
Jeśli natomiast mamy poważniejszy problem i dopadł nas z łupież rożowy Gilberta, który zaczyna się zazwyczaj od różowej plamki na środku klatki piersiowej. Ten rodzaj łupieżu jest mało uciążliwy, choć skóra wygląda nieco dziwnie, bo po 6-10 dniach zaczynają się pojawiać następne plamki na tułowiu, rękach i nogach. Łupież różowy nigdy nie występuje na twarzy, zmiany nie pojawiają się też na owłosionej skórze głowy, dłoniach, podeszwach oraz na opalonej skórze. Owalne zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej obserwuje się bardzo rzadko. Objawy łupieżu Giberta, a przede wszystkim świąd skóry nasila się przede wszystkim pod wpływem potu – dlatego należy unikać sytuacji, które powodują zwiększone jego wydzielanie (np. uprawianie sportów czy sauna). Swędzenie może stać się bardziej dokuczliwe podczas kąpieli w ciepłej wodzie, czy przy kontakcie skóry substancjami drażniącymi – zarówno ze względu na swój skład (np. kosmetyki) jak i fakturę (szorstkie materiały).
Domowe sposoby na łupież różowy Gilberta
Świąd skóry, towarzyszący chorobie Giberta, można próbować łagodzić domowymi sposobami, wśród których najpopularniejsze są okłady z sody oczyszczonej, z octu jabłkowego, ze świeżych ogórków czy ziół (lawendy, rumianku). Pomocne może być smarowanie swędzących miejsc maścią z arniką lub nagietkiem lekarskim oraz stosowanie kosmetyków hipoalergicznych. Niektórym osobom pomaga naświetlanie zmian skórnych promieniami ultrafioletowymi.
Kolejnym rodzajem łupieżu jest łupież tłusty, którego przyczyną jest m.in.: nadmiar grzybów Malassezia furfur bytujących na owłosionych obszarach skóry człowieka, ekspozycja na wysoką temperaturę oraz nieodpowiednia dieta. Wśród objawów należy wymienić: wypadanie włosów, swędzenie skóry głowy oraz nadmierne rogowacenie naskórka
Domowe sposoby na łupież tłusty
Wśród domowych sposobów na łupież tłusty wymienia się najczęściej ziołowe płukanki na włosy (z rozmarynu, pokrzywy, dziegciu, łopianu, szałwii, kozieradki). Można wykorzystać także napar z liści laurowych, siemienia lnianego lub tymianku, który działa bakteriobójczo oraz przeciwzapalnie. Sposobem na łupież tłusty jest również stosowanie soku z cytryny w formie okładów.
Rozwiązaniem będzie również olejek z drzewa herbacianego. Należy zmieszać kilka jego kropel z łyżką oliwy z oliwek, a następnie natrzeć nim skórę głowy na noc. Olejek można zastosować także podczas mycia głowy, dodając niewielką ilość do szamponu. W leczeniu wykorzystuje się także maść na łupież o działaniu zmniejszającym wydzielanie sebum (maść przeciwłojotokowa). Może ona zawierać np. siarkę lub pirytonian cynku.
Należy pamiętać także o odpowiedniej temperaturze wody podczas mycia głowy. Nie może być ona za ciepła, ponieważ doprowadzi to do wydzielania przez skórę większych ilości łoju, a co za tym idzie – nasilać objawy tłustego łupieżu. Jeżeli chodzi o wybór szamponu do codziennej pielęgnacji, należy wybierać te bez silikonów w składzie, które mogą prowadzić do nadmiernego przetłuszczania się włosów.