Depilacja laserowa – jaki laser wybrać?

Dodano:19.02.2020 15:02
Udostępnij

Depilacja laserowa to sposób na trwałe pozbycie się niechcianego owłosienia z rozmaitych okolic ciała. Dzięki laserowi możliwe jest usuwanie damskiego wąsika, owłosienia z linii bikini i okolic intymnych, pozbycie się włosków z klatki piersiowej czy pleców. To także doskonałe rozwiązanie dla kobiet dotkniętych hirsutyzmem, czyli nadmiernym owłosieniem całego ciała, w tym twarzy. Jako jedna z najnowocześniejszych i najdynamiczniej rozwijających się dziedzin medycyny, medycyna estetyczna czerpie z najnowszych technologii – i takie innowacje dotyczą także laserów do depilacji. O tym, jaki laser do depilacji jest najlepszy i na czym polega jego przewaga nad starszymi laserami – porozmawiamy z ekspertem w klinice Neonia z Krakowa, kosmetologiem Anną Zienkiewicz.

– W gabinetach medycyny estetycznej stosowane są rozmaite lasery do depilacji, a także urządzenia IPL. Czym się różnią?

W większości gabinetów kosmetycznych znaleźć można lasery do depilacji starszej generacji lub aparaturę IPL, ale najnowocześniejsze gabinety medycyny estetycznej dysponują sprzętem najnowszej generacji. Starsze lasery do depilacji zazwyczaj emitują wiązkę światła o określonej długości, co pozwala jedynie na ich wybiórcze zastosowanie. I tak – laser aleksandrytowy usuwa jasne włoski u osób z jasną karnacją, laser diodowy umożliwia usuwanie ciemnych włosków u osób z jasną karnacją skóry, zaś laser neodymowo – yagowy pozwala na depilację ciemnych włosków przy ciemnej karnacji. Z kolei urządzenia IPL to nie lasery – emitują rozproszoną wiązkę światła, która nie oddziałuje selektywnie na włoski i może być pochłaniana także przed skórę. Zabiegi wykonywane tego typu urządzeniami cechuje zatem wybiórcze działanie, niezadowalająca skuteczność oraz ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu. W mojej opinii najbardziej godne polecenia obecnie to lasery łączące te trzy wiązki światła.

– Jakiego typu owłosienia możemy się pozbyć dzięki takiemu laserowi?

W klinice Neonia wykonuję depilacje laserową maserem Soprano Ice Platinum który jest najbardziej uniwersalnym laserem do depilacji, co oznacza, że może skutecznie usuwać włoski w każdym odcieniu – i to bez względu na odcień skóry. Wynika to z faktu, że laser łączy w sobie technologie stosowane samodzielnie w wymienionych wcześniej laserach – diodowym, aleksandrytowym oraz neodymowo – yagowym. Dzięki technologii SHR (Soprano Hair Removal) możliwe jest stopniowe wprowadzanie impulsu lasera w skórę, dzięki czemu wiązka lasera oddziałuje wyłącznie na mieszki włosowe na poziomie skóry właściwej. Światło lasera wywołuje selektywny efekt termiczny wyłącznie w obrębie mieszków włosowych, prowadząc do ich uszkodzenia i wypadania włosków. Nienaruszona zostaje natomiast melanina mieszków włosowych, co minimalizuje ryzyko poparzenia skóry.

– Czym jeszcze wyróżnia się depilacja Soprano Ice Platinum?

Można powiedzieć, że to jedyna prawie bezbolesna metoda depilacji laserowej. Zredukowanie bolesności i dyskomfortu towarzyszącego zabiegowi możliwe jest dzięki kilku innowacyjnym technologiom. Jedną z nich jest wspomniana technologia SHR – jej zastosowanie pozwala na emitowanie bardzo krótkich impulsów o wysokiej częstotliwości pozwala na osiągnięcie natychmiastowego efektu termicznego, co redukuje bolesność zabiegu. Kolejną przydatną technologią jest technologia InMotion, pozwalająca skrócić czas zabiegu nawet o połowę. I wreszcie – za zauważalne zredukowanie bolesności zabiegu odpowiada niezwykle skuteczna głowica chłodząca. Wszystkie te rozwiązania sprawiają, że depilacja laserem Soprano Ice Platinum to praktycznie bezbolesny zabieg.

– Czy depilacja laserem Soprano Ice Platinum – podobnie jak innymi laserami – musi być powtórzona kilkukrotnie?

Tak, to warunek niezbędny dla przeprowadzenia skutecznej depilacji. Konieczność powtórzenia zabiegu nie wynika bowiem z typu lasera czy parametrów jego pracy. Winna jest fizjologia i specyficzny przebieg cyklu życiowego włosa. Na działanie lasera wrażliwe są wyłącznie włoski w fazie wzrostu, a w związku z tym, że włoski na ciele nie rosną synchronicznie – dlatego jeden zabieg usuwa tylko około 20 – 30% włosków. A wykonanie kilku zabiegów w odstępach kilku tygodni pozwala usunąć wszystkie włoski. W związku z tym, że niekiedy mieszki włosowe mogą ulec regeneracji – raz w roku warto jest wykonać zabieg przypominający.

– Jakie są przeciwwskazania do zabiegu laserem Soprano Ice Platinum?

Zabieg depilacji laserem Soprano nie jest wykonywany u osób z infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi i grzybiczymi skóry czy w przypadku pojawienia się stanów zapalnych. Kolejne przeciwwskazania to cukrzyca, nowotwory czy choroby autoimmunologiczne, a także rozrusznik serca. Ponadto zabieg depilacji przeciwwskazany jest u kobiet w ciąży, a także przy występowaniu świeżej, mocnej opalenizny.

– A w jaki sposób należy pielęgnować skórę przed i po zabiegu?

Jednym z najważniejszych założeń okołozabiegowej pielęgnacji skóry jest unikanie ekspozycji na słońce, a także zabiegów mogących podrażniać skórę. Ponadto należy powstrzymać się od stosowania leków światłouczulających. Bezpośrednio po zabiegu należy powstrzymać się od korzystania z sauny i basenu oraz intensywnych ćwiczeń fizycznych. A do pielęgnacji skóry należy stosować delikatne preparaty o działaniu łagodzącym, niewskazane jest natomiast stosowanie kosmetyków z alkoholem czy zawierających mydło.

Zostaw komentarz
Odpowiedź na komentarz użytkownika

Zobacz również

Jak wykonać trwały manicure hybrydowy?

07 grudnia 2021

Trwały kolor na paznokciach bez odprysków i konieczności poprawek to marzenie wielu kobiet. Zadbane dłonie nadają pewności siebie, a ulubione kolory poprawiają nastrój. Jak zaaplikować hybrydę, żeby została na paznokciach przez długie tygodnie? Przyg...więcej

Dobrze kryjący podkład – TOP3. Jaki podkład kryjący wybrać?

08 listopada 2021

Masz dość niedoskonałości, które odbierają Ci pewność siebie? Zapomnij o nich i zamaskuj je idealnie dopasowanym do Twojej cery kryjącym podkładem, który wygładza skórę, wyrównuje ją i ujednolica, tworząc idealnie gładką bazę dla pozostałych kosmetyk...więcej

Porozmawiajmy o sposobach na rozstępy i cellulit

30 lipca 2021

Rozstępy i cellulit to przypadłość szczególnie uciążliwa dla kobiet. W momencie, kiedy już się pojawią, naprawdę ciężko jest się ich później pozbyć. Pomimo, iż je namiętnie smarujemy, masujemy to one wciąż pojawiają się na naszych pupach, udach, brzu...więcej

Komu pasuje grzywka?

28 lipca 2021

Grzywka jest niewielkim elementem, który może zmienić wygląd diametralnie i sprawić, że poczujesz się lepiej. Można ją nosić na wiele sposobów, zmieniają się trendy jednak grzywka jest nieśmiertelna. Jeżeli zastanawiasz się nad obcięciem grzywki, naj...więcej