Depilacja laserowa – jaki laser wybrać?

Depilacja laserowa to sposób na trwałe pozbycie się niechcianego owłosienia z rozmaitych okolic ciała. Dzięki laserowi możliwe jest usuwanie damskiego wąsika, owłosienia z linii bikini i okolic intymnych, pozbycie się włosków z klatki piersiowej czy pleców. To także doskonałe rozwiązanie dla kobiet dotkniętych hirsutyzmem, czyli nadmiernym owłosieniem całego ciała, w tym twarzy. Jako jedna z najnowocześniejszych i najdynamiczniej rozwijających się dziedzin medycyny, medycyna estetyczna czerpie z najnowszych technologii – i takie innowacje dotyczą także laserów do depilacji. O tym, jaki laser do depilacji jest najlepszy i na czym polega jego przewaga nad starszymi laserami – porozmawiamy z ekspertem w klinice Neonia z Krakowa, kosmetologiem Anną Zienkiewicz.

– W gabinetach medycyny estetycznej stosowane są rozmaite lasery do depilacji, a także urządzenia IPL. Czym się różnią?

W większości gabinetów kosmetycznych znaleźć można lasery do depilacji starszej generacji lub aparaturę IPL, ale najnowocześniejsze gabinety medycyny estetycznej dysponują sprzętem najnowszej generacji. Starsze lasery do depilacji zazwyczaj emitują wiązkę światła o określonej długości, co pozwala jedynie na ich wybiórcze zastosowanie. I tak – laser aleksandrytowy usuwa jasne włoski u osób z jasną karnacją, laser diodowy umożliwia usuwanie ciemnych włosków u osób z jasną karnacją skóry, zaś laser neodymowo – yagowy pozwala na depilację ciemnych włosków przy ciemnej karnacji. Z kolei urządzenia IPL to nie lasery – emitują rozproszoną wiązkę światła, która nie oddziałuje selektywnie na włoski i może być pochłaniana także przed skórę. Zabiegi wykonywane tego typu urządzeniami cechuje zatem wybiórcze działanie, niezadowalająca skuteczność oraz ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu. W mojej opinii najbardziej godne polecenia obecnie to lasery łączące te trzy wiązki światła.

– Jakiego typu owłosienia możemy się pozbyć dzięki takiemu laserowi?

W klinice Neonia wykonuję depilacje laserową maserem Soprano Ice Platinum który jest najbardziej uniwersalnym laserem do depilacji, co oznacza, że może skutecznie usuwać włoski w każdym odcieniu – i to bez względu na odcień skóry. Wynika to z faktu, że laser łączy w sobie technologie stosowane samodzielnie w wymienionych wcześniej laserach – diodowym, aleksandrytowym oraz neodymowo – yagowym. Dzięki technologii SHR (Soprano Hair Removal) możliwe jest stopniowe wprowadzanie impulsu lasera w skórę, dzięki czemu wiązka lasera oddziałuje wyłącznie na mieszki włosowe na poziomie skóry właściwej. Światło lasera wywołuje selektywny efekt termiczny wyłącznie w obrębie mieszków włosowych, prowadząc do ich uszkodzenia i wypadania włosków. Nienaruszona zostaje natomiast melanina mieszków włosowych, co minimalizuje ryzyko poparzenia skóry.

– Czym jeszcze wyróżnia się depilacja Soprano Ice Platinum?

Można powiedzieć, że to jedyna prawie bezbolesna metoda depilacji laserowej. Zredukowanie bolesności i dyskomfortu towarzyszącego zabiegowi możliwe jest dzięki kilku innowacyjnym technologiom. Jedną z nich jest wspomniana technologia SHR – jej zastosowanie pozwala na emitowanie bardzo krótkich impulsów o wysokiej częstotliwości pozwala na osiągnięcie natychmiastowego efektu termicznego, co redukuje bolesność zabiegu. Kolejną przydatną technologią jest technologia InMotion, pozwalająca skrócić czas zabiegu nawet o połowę. I wreszcie – za zauważalne zredukowanie bolesności zabiegu odpowiada niezwykle skuteczna głowica chłodząca. Wszystkie te rozwiązania sprawiają, że depilacja laserem Soprano Ice Platinum to praktycznie bezbolesny zabieg.

– Czy depilacja laserem Soprano Ice Platinum – podobnie jak innymi laserami – musi być powtórzona kilkukrotnie?

Tak, to warunek niezbędny dla przeprowadzenia skutecznej depilacji. Konieczność powtórzenia zabiegu nie wynika bowiem z typu lasera czy parametrów jego pracy. Winna jest fizjologia i specyficzny przebieg cyklu życiowego włosa. Na działanie lasera wrażliwe są wyłącznie włoski w fazie wzrostu, a w związku z tym, że włoski na ciele nie rosną synchronicznie – dlatego jeden zabieg usuwa tylko około 20 – 30% włosków. A wykonanie kilku zabiegów w odstępach kilku tygodni pozwala usunąć wszystkie włoski. W związku z tym, że niekiedy mieszki włosowe mogą ulec regeneracji – raz w roku warto jest wykonać zabieg przypominający.

– Jakie są przeciwwskazania do zabiegu laserem Soprano Ice Platinum?

Zabieg depilacji laserem Soprano nie jest wykonywany u osób z infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi i grzybiczymi skóry czy w przypadku pojawienia się stanów zapalnych. Kolejne przeciwwskazania to cukrzyca, nowotwory czy choroby autoimmunologiczne, a także rozrusznik serca. Ponadto zabieg depilacji przeciwwskazany jest u kobiet w ciąży, a także przy występowaniu świeżej, mocnej opalenizny.

– A w jaki sposób należy pielęgnować skórę przed i po zabiegu?

Jednym z najważniejszych założeń okołozabiegowej pielęgnacji skóry jest unikanie ekspozycji na słońce, a także zabiegów mogących podrażniać skórę. Ponadto należy powstrzymać się od stosowania leków światłouczulających. Bezpośrednio po zabiegu należy powstrzymać się od korzystania z sauny i basenu oraz intensywnych ćwiczeń fizycznych. A do pielęgnacji skóry należy stosować delikatne preparaty o działaniu łagodzącym, niewskazane jest natomiast stosowanie kosmetyków z alkoholem czy zawierających mydło.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest