Czy zaburzenia gospodarki hormonalnej to jedyna przyczyna trądziku?

Trądzik hormonalny występuje u osób powyżej 25 roku życia. Jego cechą charakterystyczną są zaskórniki i dość bolesne wykwity pojawiające się głównie w okolicy twarzy oraz szyi. Główną przyczyną pojawiania się tego rodzaju trądziku są zaburzenia w gospodarce hormonalnej, lecz nie jest to jedyny powód sprzyjający pojawianiu się krost. Jakie są inne przyczyny tej uporczywej choroby?

Czym jest trądzik hormonalny i dlaczego powstaje?

Trądzik hormonalny to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób dermatologicznych. Co ciekawe, nie pojawia się w okresie dojrzewania. Występuje głównie u dorosłych, szczególnie często po 25 roku życia. Przyczyny trądziku hormonalnego wiążą się ze zmianami w gospodarce hormonalnej. Z tego względu wyróżnia się jego dwa rodzaje – androgenny oraz estrogenny. Oba typy manifestują się odmiennymi symptomami.

Dla trądziku hormonalnego typowe są zmiany skórne zlokalizowane na twarzy, szyi i w okolicach żuchwy. Przy typie estrogennym dominują czerwone krosty, nierzadko z naciekami o charakterze zapalnym. Umiejscawiają się one głównie na twarzy, dokładnie na nosie, brodzie, policzkach i czole. Trądzik androgenny objawia się nieco inaczej. Krostki pojawiają się na plecach, brodzie i przy żuchwie, jednak rzadko cechuje je stan zapalny i bolesność. Przy tym typie trądziku zdarzają się problemy z włosami (szybko się przetłuszczają i często wypadają).

Czy zaburzenia gospodarki hormonalnej to jedyna przyczyna trądziku?

Zaburzenia gospodarki hormonalnej to nie jedyne przyczyny trądziku hormonalnego. Na pojawianie się zmian skórnych wpływają także inne czynniki. Należą do nich stres, ogólne przemęczenie, choroby przewlekłe, a także niewłaściwa pielęgnacja skóry. Na skórę negatywnie wpływa słabe jej oczyszczanie, dlatego właśnie jest ono pierwszym krokiem w zwalczaniu problemów z trądzikiem hormonalnym. Niezbędny jest również kolejny etap pielęgnacji, czyli nawilżanie, łagodzenie podrażnienia i odblokowanie porów.

Pielęgnacja skóry przy trądziku hormonalnym

Pielęgnacja cery z trądzikiem hormonalnym jest trudna. Większość kosmetyków ma w składzie substancje o działaniu drażniącym, a skóra chorego i tak jest mocno zaczerwieniona. To dlatego przy tej przypadłości poleca się szczególnie kosmetyki apteczne, które mają związki biologicznie czynne. Ich działanie nie ogranicza się wyłącznie do pielęgnacyjnego, jest również terapeutyczne. Dermokosmetyki do cery trądzikowej nie blokują porów, niwelują nadmiar nagromadzonego sebum, a także łagodzą stan zapalny. Działanie to zawdzięczają kompleksom cynku nowej technologii, których praktycznie nie spotyka się w preparatach z drogerii. Nie mają też w składzie parabenów, sztucznych barwników ani dodatków zapachowych. Uważa się je za niekomedogenne, co oznacza zmniejszone ryzyko wystąpienia alergii i wszelkich podrażnień.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *