Co dzieje się z Twoją cerą w ciągu dnia i w nocy? Sprawdź!

Aby skóra jak najlepiej spełniała swoje funkcje, warto zapoznać się z jej biorytmem, czyli cyklem dobowym – inaczej zmianami, które zachodzą w niej w ciągu dnia. Znajomość tego rytmu pozwala na poznanie jej potrzeb w danej chwili i dobranie odpowiedniej pielęgnacji, dzięki czemu cera będzie prezentować się nienagannie o każdej porze. Sprawdź, co dzieje się z Twoją skórą w ciągu dnia i w nocy!

Czym jest biorytm skóry?

Biorytm to inaczej dobowe cykle zmian biochemicznych i fizjologicznych. Ponieważ komórki skóry nie mogą wykonywać wszystkich swoich funkcji jednocześnie, gdyż pochłaniałoby to zbyt dużo energii, procesy komórkowe podzielone są na konkretne pory dnia i podlegają cyklom dobowym.
Dlatego właśnie skóra, jej wygląd i potrzeby zmieniają się w ciągu dnia – w zależności od tego, jaką funkcję obecnie pełni. Znajomość tego rytmu pozwala na odpowiednie dobranie pielęgnacji dostarczającej właściwych składników odżywczych, by jak najlepiej wykorzystać potencjał skóry i poprawić jej wygląd.

Funkcje skóry

Podstawową funkcją skóry jest ochrona przed silnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak niskie temperatury, wiatr, promieniowanie UV czy zanieczyszczenia. Nocą natomiast, gdy niekorzystne warunki i bodźce nie stanowią dla niej zagrożenia, komórki skóry regenerują się, by następnego dnia znów stanowić silną barierę przed szkodliwymi czynnikami.

Jak zmienia się skóra w ciągu dnia?

Warto pamiętać, że ze względu na różne typy urody, wygląd i potrzeby skóry każdej z nas mogą się różnić. Przedstawiamy jednak uniwersalny biorytm, którego znajomość z pewnością nie zaszkodzi, a może pomóc uporać się z niektórymi problemami.

5:00-8:00
Skóra powoli przechodzi z fazy regeneracji do fazy ochrony. Jest zazwyczaj delikatnie pokryta sebum i innymi toksynami, które zostały wydzielone po nocnym oczyszczaniu. Często doświadczamy opuchlizny, zwłaszcza w okolicy oczu, ze względu na nagromadzenie wody w organizmie. Aby je zminimalizować, wystarczy przyłożyć do powiek zimne łyżeczki lub nałożyć schłodzony krem włożony poprzedniego dnia do lodówki.
Wczesnym porankiem ze skórą trzeba obchodzić się bardzo delikatnie. Jest wtedy wrażliwa i łatwo o podrażnienia oraz reakcje alergiczne. Nie wykonuj więc silnych peelingów czy zabiegów z kwasami. Postaw na delikatne oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń nagromadzonych przez noc, a następnie zaaplikuj znany i zaufany lekki krem, który przywróci skórze nawilżenie i wzmocni jej właściwości ochronne. Warto wybrać kosmetyki z filtrem UV, by stworzyć barierę ochronną i wspomóc skórę w walce z promieniowaniem słonecznym. Poranek to nie jest odpowiedni moment na bogatą, odżywczą pielęgnację, ponieważ skóra jest zdecydowanie mniej chłonna niż w godzinach wieczornych. Wybierz więc lekkie produkty o nietłustej konsystencji, aby nie obciążać cery.

8:00-10:00
To czas, kiedy krążenie wraca do normy i wszelkie opuchlizny znikają z naszej twarzy. Skóra nabiera od razu zdrowego kolorytu i blasku, a zmarszczki zostają spłycone. Ponieważ skóra jest już oczyszczona i nawilżona, to najlepszy moment na makijaż, który wykonany w tym czasie utrzyma się znacznie dłużej.

10:00-13:00
O tej porze na twarzy mogą pojawić się pierwsze widoczne oznaki wydzielania się sebum w związku z najaktywniejszą pracą gruczołów łojowych. Jeśli skóra świeci się zbyt mocno, możesz zmatowić ją za pomocą za pomocą bibułki matującej i odrobiny pudru.

13:00-17:00
Z racji poobiadowej pory dla większości z nas, duża część energii organizmu przekazywana jest na procesy trawienne. Na skutek tego, skóra jest gorzej dotleniona i traci nawilżenie. Jej koloryt się pogarsza, zmarszczki stają się wyraźniejsze, a pory są widocznie rozszerzone. Cera może błyszczeć się od nadmiaru sebum, makijaż staje się nieświeży. Aby przywrócić nawilżenie skórze, sięgnij po wodę termalną, hydrolat lub mgiełkę nawilżającą – z pewnością odświeży to jej wygląd. Pamiętaj jednak o osuszeniu twarzy chusteczką, by kosmetyk nie zadziałał wysuszająco. Możesz także zrobić sobie krótki spacer celem dotlenienia organizmu.

17:00-22:00
W tym okresie skóra przechodzi w fazę regeneracji. Istotny jest tu porządny demakijaż i dokładne oczyszczenie z wszelkich zabrudzeń nagromadzonych podczas aktywnego dnia. To także czas, w którym skóra jest najmniej podatna na podrażnienia – warto więc wykonać peeling czy udać się na zabieg do kosmetyczki. Wieczorem możesz stosować bogatą, mocno odżywczą pielęgnację, gdyż skóra jest zdecydowanie bardziej chłonna niż w godzinach porannych.

22:00-5:00
Ponieważ nocą nie jesteśmy wystawieni na takie czynniki zewnętrzne jak promieniowanie UV, wiatr czy chłód, skóra regeneruje się by w czasie dnia znów móc pełnić funkcję ochronną. To dla niej, wbrew pozorom, bardzo pracowity okres – odbudowuje naskórek i włókna kolagenowe, oczyszcza się z toksyn, podwyższa poziom przeciwutleniaczy. Aby nie zakłócać procesu regeneracji, nie jedz na 3 godziny przed snem – wówczas energia nie będzie marnowana na procesy trawienne. Możesz za to wypić szklankę wody przed samym pójściem do łóżka, ponieważ pomoże to w wypłukiwaniu toksyn.

Znajomość biorytmu skóry jest bardzo istotna, jeśli chcemy świadomie „korzystać” z jej funkcji. Dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią pielęgnację i szybko reagować na pojawiające się coraz to nowsze potrzeby. Zadbana i zdrowa skóra to prawdziwa wizytówka każdej kobiety!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest