Balsam peruwiański jest substancją pochodzenia naturalnego znaną ze swoich szerokich właściwości leczniczych. Pozyskuje się ją z kory drzewa balsamowego, inaczej zwanego woniawcem balsamowym. Niegdyś obowiązywał nawet zakaz ścinania tego drzewa wydany przez samego papieża. Po raz pierwszy do Europy przywieziono go z portu Callao w Peru, i właśnie stąd pochodzi jego nazwa, pomimo, iż samo drzewo tam nie występuje. Drzewa balsamiczne pochodzą z Salwadoru nad Oceanem Spokojnym, a miejsce to z tego względu nazywane jest „wybrzeżem balsamicznym”.
Spis treści
Balsam peruwiański czym jest?
Balsam ten jest żywicą, wyciekającą z pnia po jej mechanicznym uszkodzeniu. Określana jest często wydzieliną „patologiczną”, ponieważ by ją otrzymać, trzeba uszkodzić roślinę. Jest gęstą cieczą o ciemnym kolorze, nie wysychającą na powietrzu. Jej gorzkawo – ostry zapach porównywany jest do cynamonu i wanilii.
Jest cennym składnikiem środków farmaceutycznych i kosmetyków ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, odkażające, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwpasożytnicze, przeciwświądowe, przeciwroztoczowe. Ponadto, balsam peruwiański stosowany jest pomocniczo w leczeniu odmrożeń, oparzeń i odleżyn. Przyspiesza gojenie się ran i regeneruje naskórek. Wspomaga leczenie hemoroidów i łuszczycy oraz wielu chorób skórnych. Zastosowanie znalazł także w zwalczaniu łysienia na tle troficznym. Substancja ta ma również właściwości poprawiające nastrój.
Właściwości balsamu peruwiańskiego
Preparaty lecznicze z balsamem peruwiańskim występują w postaci maści i czopków doodbytniczych oraz różnego rodzaju maści, emulsji, zawiesin, czy mazideł do użytku zewnętrznego, mających działanie odkażające, jak również żeli rozgrzewających i ułatwiających oddychanie. Może być też stosowany do inhalowania. Nierzadko, balsam peruwiański można spotkać w zasypkach dla niemowląt i jednorazowych chusteczkach nawilżanych, pastach do zębów, mydle, kremach, przeróżnych kosmetykach i detergentach. Może posłużyć też do odstraszania owadów. Co ciekawe, balsam peruwiański wykorzystywany jest często w przemyśle spożywczym – jest składnikiem czekolady, ciastek, różnych deserów, sosów, likierów, wina, czy herbat aromatyzowanych. Balsam peruwiański znalazł również zastosowanie w testach płytkowych do wykrywania alergii na kosmetyki.
Balsam peruwiański jest bardzo silnym alergenem, może wywołać szereg objawów, takich jak: wykwity skórne, pokrzywka, alergiczne zmiany skórne, alergie pokarmowe (bóle brzucha, wymioty, nudności, biegunka). Głównym alergenem jest benzoesan koniferylu, mogący ulegać konwersji do eugenolu, kwasu i alkoholi cynamonowych. Osoby uczulone na balsam peruwiański muszą wystrzegać się kosmetyków go zawierających (co może nie być takie łatwe, gdyż bardzo dużo produktów ma w składzie!), jednak często jest to niewystarczające i pacjenci muszą wykluczyć go również ze swojej diety. Oprócz żywności produkowanej przemysłowo, takiej jak czekolada, guma do żucia, dżemy, słodycze i alkohole, muszą również ograniczyć spożycie naturalnych produktów – pomidorów, cytrusów i przypraw (cynamon, curry, goździki, chilli, pieprz, wanilia), ponieważ zawierają one pochodne kwasu benzylowego, pochodne kwasu cynamonowego, eugenol i wanilinę, które są dla tych ludzi alergenami.
Cena balsamu nie należy do najniższych i waha się średnio w granicach 40 – 50 zł za 50 ml, jednak biorąc pod uwagę ogromne właściwości zdrowotne, cena ta nie jest zbyt wygórowana. Należy jednak zawsze mieć na uwadze dużą alergenność tej substancji, dla jednych może okazać się zbawienna, dla innych niestety toksyczna.