Tani kurier z fit zakupami

Czy warto kupować w e-commerce? Kiedy niemal wszystkie sklepy były zamknięte z powodu pandemii wiele osób przeniosło się z zakupami do internetu. Podobnie, wiele sklepów, usiłując odzyskać straty lub wykorzystać okazję, zintensyfikowało działania sprzedażowe w sieci. Chociaż od paru miesięcy wszystko jest już otwarte, wiele osób nadal przedkłada zakupy on-line nad stacjonarne. Czy mają rację? Czy warto kupować w sieci?

Tani kurier w pandemii

Zacznijmy od pandemii, która zdaje się mieć wpływ na każdy aspekt naszego życia. Pierwszy efekt pandemii jest taki, że ponieważ ludzie nie lubią zbaczać z raz wydeptanych ścieżek, to część osób kupuje on-line, bo po prostu przyzwyczaiły się do tego podczas dwóch miesięcy tzw. lockdownu (żartobliwie zwanego narodową kwarantanną). Są jednak i ważniejsze powody. Przede wszystkim pandemia się nie skończyła tylko dlatego, że zdjęto ograniczenia sanitarne. Wręcz przeciwnie, mimo że zachowujemy środki ostrożności, to otwarcie sklepów, restauracji itp. sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa. W Polsce sytuacja zdaje się być pod kontrolą, ale niektóre kraje nie wykluczają przywrócenia niektórych ograniczeń, a w innych, jak USA czy Brazylia, epidemia jest bardzo zdecydowanie poza kontrolą. W tej sytuacji niewychodzenie z domu może jednak być dobrym pomysłem.

Jednocześnie zarówno branża e-commerce, jak i niezbędne w e-handlu usługi logistyczne, rozwinęły się i wypracowały procedury bezpieczeństwa. Jest więc gdzie i jak kupować. Raporty branżowe wskazują na wzrost rynku e-commerce, ale także np. na wzrost zapotrzebowania na przestrzeń magazynową, którą e-sklepy wykorzystują do skrócenia drogi towaru do klienta. Sklep szybko zrealizuje zamówienie, a tani kurier dostarczy je wprost pod drzwi.

Zakupy on-line fit i eko

Jednakże, chyba najważniejszym powodem żeby robić zakupy w e-commerce jest większy wybór produktów. Według badań rynku (Gemius dla e-commerce Polska 2020) ponad trzy czwarte internautów kupujących w sieci uważa, że e-commerce daje większe możliwości wyboru produktów niż sklepy tradycyjne, a 64% uważa, że większy asortyment niż w sklepach tradycyjnych jest czymś co motywuje ich do robienia zakupów przez internet. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku towarów mniej pospolitych, np. produkty fit czy eko.
W internecie można też kupić taniej i w większym wyborze akcesoria do ćwiczeń. Kupiliśmy w ten sposób pasek i matę do jogi, taśmy do rozciągania i wiele innych. Warto tylko zwrócić uwagę na jakość produktów. Te najtańsze nie zawsze warte są zachodu.
Jeśli chodzi o produkty ekologiczne, to często poza internetem ich nie ma. Ja na przykład używam do drukowania papieru wykonanego z makulatury. Ma lekko szarawy kolor, dzięki czemu lepiej się z niego czyta, i bardzo przyjemną fakturę. Jest świetną wizytówką firmy. No i jest ekologiczny. Ale w normalnych sklepach taki produkt jest niedostępny, podobnie jak wiele innych materiałów piśmienniczych wykonanych z surowców wtórnych.

Podobnie wygląda sprawa z ekologiczną i zdrową żywnością. Chociaż w dużych miastach jest sporo sklepów z żywnością ekologiczną, organiczną, czy tradycyjnie produkowaną, to nawet one nie mają w asortymencie wszystkich produktów, które moglibyśmy chcieć. Ostatnio szukałem kopry do wegetariańskiego gumbo i niegdzie nie było, a w internecie była. I to świeże warzywo, więc jak się okazuje to też można kupić on-line. A poza większymi miastami, często w ogóle takich sklepów nie ma. Tymczasem nawet jeśli mieszkasz na wsi (z dala od miejskiego zgiełku a bliżej przyrody) to tani kurier dowiezie ci produkty zakupione on-line.

Tani kurier czy Paczkomat?

Tani kurier, tani kurier. Ja tu ciągle o tym tanim kurierze i nie bez powodu. Kurier jest jedną z najpopularniejszych form dostawy zakupów z e-commerce, a cena dostawy jednym z najważniejszych jej aspektów. Prawie trzy czwarte internautów kupujących w sieci deklaruje, że dostawa kurierem do domu/pracy najbardziej zachęca ich do zakupów on-line. Ponad połowa deklaruje też, że do częstszych zakupów w sieci zmotywowałyby ich niższe koszty dostawy. Tak więc tani kurier to ważna sprawa. Ale są alternatywy, zwłaszcza jeśli koszt doręczenia paczki jest istotny. W rzeczy samej, dostawa kurierem, choć najbardziej pożądana, nie jest wcale najczęściej wykorzystywana. Najwięcej internautów najczęściej korzysta nie z kuriera, ale z Paczkomatów. Można też skorzystać z dostawy do placówki pocztowej lub do punktu partnerskiego. Ta ostatnia opcja jest zwykle najtańsza, ale wcale nie najpopularniejsza: zaledwie ⅕ internautów deklaruje, że korzysta z niej częściej niż z innych – to wynik słabszy nawet niż dostawy pocztą do domu. Dlaczego? Sieć punktów odbioru jest zazwyczaj niezbyt gęsta, więc nie każdy ma do jednego z nich po drodze. Do tego mają one ograniczone godziny otwarcia. Tymczasem Paczkomatów jest w całym kraju aż 8000 i są otwarte 24/7. Do tego korzystanie z nich nie wymaga kontaktu z ludźmi, a z aplikacją InPost Mobile można zdalnie otwierać skrytki z przesyłkami, więc nawet nie trzeba dotykać ekranu Paczkomatu. Nic dziwnego, że podczas epidemii Paczkomaty tak zyskały na popularności.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *