Tabasco – skład, właściwości i zastosowanie

Ten „wynalazek” zna chyba każdy. Przynajmniej ze słyszenia albo szklanego ekranu. W końcu to „bohater” wielu filmów, a także seriali. Pojawia się między innymi w „Imigrancie” i „Człowieku ze złotym pistoletem”. Ale czym tak naprawdę jest? Jakie ma właściwości i zastosowania? Sprawdź!

Sos tabasco, czyli wielka moc trzech składników

Sos tabasco – bo o nim mowa – liczy już sobie przeszło sto pięćdziesiąt lat. Oryginalna receptura pochodząca z 1868 roku mówi o trzech głównych składnikach wspomnianego dipu. Chodzi o przecier z papryczek chili, sól oraz ocet. Na współczesnym rynku znajdziemy jednak również mnóstwo innych unowocześnionych „wersji” tego popularnego dodatku. Co je różni? Głównie stopień ostrości. I tak w ofercie sklepów spotkamy na przykład: łagodny „wariant” wyprodukowany na bazie zielonych papryczek jalapeno, niezwykle charakterną kompozycję owoców i papryczek habanero w jamajskim stylu, wyrazistą mieszankę wędzonych papryczek o dymnym posmaku, etc. Słowem dla każdego coś dobrego. Dosłownie i w przenośni. Nie da się bowiem ukryć, że sos tabasco ma szereg zbawiennych właściwości.

Kilka słów o magicznych właściwościach sosu tabasco…

Ostre papryczki – główny składnik wspomnianego płynu – stanowią cenne źródło kapsaicyny, która spożywana w rozsądnych ilościach wywiera niezwykle pozytywny wpływ na ludzki organizm. Jakie korzyści przynosi? Po pierwsze, przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Hamuje uczucie głodu. Korzystnie wpływa na metabolizm. Po drugie, obniża ciśnienie tętnicze i zmniejsza poziom cholesterolu we krwi. Po trzecie, działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Pomaga w leczeniu schorzeń reumatycznych, artretycznych i neuropatycznych. Co więcej, w świetle badań przeprowadzonych przez naukowców z Nottingham University w środkowej Anglii, kapsaicyna jawi się jako środek ochrony przed rakiem piersi, okrężnicy, prostaty czy pęcherza moczowego. Rzeczony związek niszczy komórki nowotworowe, „odcinając” im dostęp do tlenu.

Krwawa Mary, Wściekły Pies, gorąca czekolada… Do czego zastosować tabasco?

Tabasco znajduje obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się go przy przygotowywaniu różnego rodzaju potraw i marynat. Przydaje się też jako przyprawa do grillowanych mięs. Idealnie pasuje do dań kuchni meksykańskiej, amerykańskiej czy polskiej. Już jedna kropla sosu potrafi zupełnie odmienić posiłek. Sprawić, by zwyczajna zupa pomidorowa czy potrawka z kurczaka stała się wyrafinowaną ucztą. Opisywany produkt doskonale komponuje się nie tylko z jedzeniem, ale również napojami. Ostrość papryczek chili znakomicie współgra ze słodyczą gorącej czekolady. Ten „duet” wspaniale rozgrzewa i poprawia humor. w długie zimowe lub jesienne wieczory. A jeśli potrzebujesz zdrowego „zastrzyku energii” dodaj tabasco do koktajlu przyrządzonego na bazie warzyw, na przykład pomidorów. Przywołana „formuła” wzmocni Twoją odporność. Warto podkreślić, że tabasco to główny składnik wielu drinków. Bez niego Krwawa Mary nie byłaby już tak bezwzględna, a Wściekły Pies tak rozsierdzony… Straciliby cały swój urok i pazur…

Tabasco – warto czy nie warto?

Odpowiedź na postawione wyżej pytanie może być tylko jedna – warto, przede wszystkim z uwagi na dobroczynne właściwości zawartej w sosie kapsaicyny, która jest sprzymierzeńcem człowieka w walce z rozmaitymi chorobami i dolegliwościami. Choć oczywiście nie wolno zapomnieć o walorach smakowych przedstawionego produktu. Można go dodać do niemal każdej potrawy – począwszy od przystawek, a na deserach skończywszy.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest