Sposoby na czkawkę, czyli jak pozbyć się uciążliwej dolegliwości!

Czkawka to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości, która dotyka niemal każdego. Potrafi być prawdziwym utrapieniem i bardzo utrudnia funkcjonowanie. Czasami wystarcza powolne i kontrolowane napicie się wody, jednak nie zawsze. Co robić w takich momentach? O tym za chwilę. Najpierw wytłumaczmy, czym w ogóle jest czkawka.

Czkawka – czym tak na prawdę jest?

Czkawka to efekt gwałtownego skurczu przepony, powstającego w wyniku podrażnienia zakończeń nerwowych kontrolujących jej pracę. Impulsem powodującym czkawkę może być stres, podrażnienie gardła lub żołądka (zbyt szybkie przełykanie pokarmów lub picie napojów gazowanych), a także spożywaniu alkoholu.

Jak powstrzymać czkawkę?

Oto kilka pomysłów, które powinny zadziałać w praktyce. Przede wszystkim – wstrzymywanie oddechu. Nabierz do płuc jak najwięcej powietrza, a następnie wstrzymaj je tak długo, jak potrafisz, a w międzyczasie próbuj przełykać ślinę.

Po drugie – przestrasz się. To jeden z najstarszych sposobów na czkawkę. Przestraszony człowiek wstrzymuje powietrze, a zatem stężenie dwutlenku węgla w organizmie wzrasta, a odruch czkania ustaje.
Kolejnym sposobem jest zjedzenie łyżki cukru. Gdy nasz organizm skupi się na przełykaniu cukru, przepona wróci do normalnego rytmu pracy.

Warto spróbować wypić szklankę wody na jednym wdechu, aby znów wstrzymać oddech i zahamować czkawkę. To pozwoli po pierwsze, aby nasz organizm skupił się na innej czynności, a po drugie umożliwi przeponie powrót do standardowego jej rytmu. Równie dobrze może zadziałać klepanie po plecach. Drgania, jakie to wywoła, przyniosą podobny efekt.

Skąd się bierze czkawka?

Bezpośrednie przyczyny czkawki są bardzo zróżnicowane. Jednakże bardzo często, jest ona wynikiem przejedzenia. Jeśli w krótkim czasie spożywamy dużo pokarmu, nasz żołądek rozciąga się i naciska na przeponę, co skutkuje gwałtownym skurczem i czkawką właśnie. Zimnie i gorące napoje również drażnią nerwy przeponowe. Jak już wspominaliśmy, alkohol sprzyja powstawaniu czkawki. Rozluźnia mięśnie i tym samym zaburza pracę przepony.

Czkawka u dzieci

Tym, co łączy wszystkie przyczyny czkawki, jest wciągnięty nadmiar powietrza. Dotyczy to także czkawki u niemowląt. Gdy podczas karmienia piersią, dziecko połknie zbyt dużo powietrza, może zajść podrażnienie zakończeń nerwowych przepony, a w efekcie tego także czkawka. Niestety, w przypadku niemowląt, niewiele można zrobić. Jeżeli czkawka nie przejdzie sama po kilku minutach, lub powtarza się bardzo często, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ regularne i intensywne czkawki mogą oznaczać, że dziecko ma kłopoty z żołądkiem.

U starszych dzieci, czkawka może być równie dobrze efektem głośnego śmiechu lub krzyku, które także pobudzają układ nerwowy.. W tym przypadku należy zastosować wymienione wyżej sposoby pozbycia się czkawki.

Jeżeli jednak, zarówno u starszych dzieci, jak i dorosłych, czkawki przechodzą z trudem albo wale, lub też regularną powracając, zwiększając przy tym swoją intensywność, konieczna może być wizyta u lekarza. Najpierw warto jednak wypróbować wszystkie sposoby w domu, a dopiero później konsultować się z lekarzem.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest