Skipy – czemu służą i jak je wykonywać?

Większość z nas dobrze zna skipy ze szkolnych rozgrzewek. Jednak zwykle nie przywiązywaliśmy do nich większej uwagi. Były to zwykłe ćwiczenia, które wykonywaliśmy w ramach rozgrzewki i przez które trzeba było przejść. Okazuje się jednak, że są to świetne ćwiczenia na wydolność i wytrzymałość. Często wykorzystywane są przez maratończyków i sprinterów.

Skipy – do czego służą?

Przede wszystkim są to ćwiczenia kondycyjne, a ich zadaniem jest kształtowanie siły biegowej, poprawa wydolności fizycznej, wytrzymałości mięśni i mobilności stawów. My głównie znamy skipy jako element rozgrzewki, jednak obecnie stosuje się je również jako trening główny. Ćwiczenia te możemy wykonywać nie tylko w ruchu, dynamicznie wykonywanie ich w miejscu jest również dobrym rozwiązaniem. Skipy są ćwiczeniem uniwersalnym, które w zasadzie jest odpowiednie dla każdego.

W zależności od tego, jaki trening mamy zamiar przeprowadzić, technika wykonywania skipów będzie się różnić. Nie powinniśmy wykonywać skipów na konkretnym odcinku, jeżeli nie możemy utrzymać odpowiedniej techniki i szybkości. Ćwiczenie powinniśmy wykonywać na odcinku, na którym jesteśmy w stanie wykonać je dobrze i właśnie w tej serii je powtarzać. Pomoże to na zdobycie odpowiedniej techniki.

Skipy – ich rodzaje

Wyróżniamy 4 rodzaje skipów: A, B, C i D. Ze szkolnych lat głównie znane są nam pierwsze trzy skipy. Pokrótce przybliżymy każdy ze skipów i wytłumaczymy, na czym polega jego wykonywanie.

  • Skip A – Unoszenie kolan w górę.
  • Skip A przede wszystkim zwiększa wytrzymałość i siłę mięśni zginaczy bioder. Podczas wykonywania tego ćwiczenia powinniśmy pamiętać, żeby delikatnie pochylić tułów do przodu. Biodra i ramiona powinny pozostawać aktywne, a palce u rąk rozwarte. Kontakt stóp z podłożem powinien być dynamiczny.
  • Skip B – połączenie dwóch skipów, skipu A i skipu C. Jest to przejście stopy spod pośladka, do pełnego wyprostu.
  • Skip B określany jest jako najtrudniejszy ze skipów. Wpływa na mięśnie brzucha, mięśnie brzuchate łydek oraz grupę kulszowo-goleniową. Wykonywanie skipu B może nam się skojarzyć z bieganiem, podczas którego pokonujemy jakieś przeszkody. Ćwiczenie nie jest najłatwiejsze, jednak należy do bardzo skutecznych.
  • Skip C – kierowanie stopy do pośladka
    Wykonując skip C, nasza stopa wędruje do pośladka. Jest to ćwiczenie, które przede wszystkim oddziałuje na staw rzepkowo-udowy. Podczas wykonywania skipu C pamiętajmy, żeby nasze stopy były rozstawione na szerokości bioder. Skip C to odpowiednie ćwiczenie na rozciągnięcie mięśnia czworogłowego uda.
  • Skip D – nożyce lekkoatletyczne
    Wyrabia on nawyk silnego wyrzutu nogi do przodu. W ten sposób skip D daje możliwość krótkiego lotu w powietrzu.

Skipy można określić jako wahadło biegowe. Skip A odpowiada wahadłu przedniemu, a skip C to wahadło tylne. Skip B jest za to połączeniem wahadła przedniego i wahadła tylnego. Osoby, które biorą udział w zawodach biegowych, wykonują wahadło w całości. Z tego powodu skipy są świetnym ćwiczeniem, przez które można doskonalić i poprawiać technikę biegu. Bieganie z pozoru wydaje się łatwym sportem, jednak jego nieumiejętne wykonywanie może mieć swoje konsekwencje. Z tego powodu biegania dobrze jest się uczyć przez wykonywanie takich ćwiczeń jak skipy. Dzięki skipom nauczymy się poprawnej stabilizacji ciała i jego ułożenia, ale również wzmocnimy siłę i naszą technikę. Jeżeli nie wiemy jak odpowiednio wykonywać skipy, to w internecie znajdziemy liczne wideo poradniki, które pozwolą nam się zapoznać z ich poprawnym wykonywaniem.

Chociaż skipy kojarzą nam się głównie z lekcjami wychowania fizycznego w szkole, to nie powinniśmy na tym pozostać. Skipy to świetne ćwiczenia, które poprawią naszą kondycję i wydolność. Osoby, które wiążą swoją przyszłość z biegami, jak najbardziej powinny włączyć skipy do swoich treningów. Nie muszą być one jedynie rozgrzewką. Mogą stanowić główne ćwiczenie i jak najbardziej to polecamy.
Pamiętajmy, że podczas wykonywania ćwiczeń bardzo ważna jest technika, ponieważ każde ćwiczenie wykonane w zły sposób może skończyć się kontuzjami, które odbiją się na naszym zdrowiu fizycznym.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest