Nie trzeba być ekspertem, żeby wiedzieć, jak ważna jest aktywność fizyczna dla naszego zdrowia. Specjalistyczna wiedza jest jednak potrzebna wtedy, kiedy chcesz pokazywać innym, jak ćwiczyć. Trener personalny to ciekawy zawód, idealny dla aktywnych pasjonatów zdrowego stylu życia. Co trzeba zrobić, by uzyskać takie kwalifikacje? Sprawdź, jak zostać trenerem personalnym z Żakiem.
Spis treści
Kto może zostać trenerem personalnym?
Trener personalny jest specjalistą w dziedzinie zdrowego stylu życia. Choć nazwa zawodu kojarzy się jednoznacznie ze sportem, taka osoba wie i robi znacznie więcej. Nie tylko układa plan treningowy i pokazuje, jak wykonywać ćwiczenia, ale czuwa też nad dietą swoich podopiecznych i motywuje ich do działania. Okazuje się więc, że trener personalny musi posiadać wiedzę z kilku obszarów: dietetyki, sportu, komunikacji i psychologii, czasem także fizjoterapii, przedsiębiorczości czy marketingu.
To praca przede wszystkim dla osób, które są świadome zagrożeń wynikających z nieprawidłowego wykonywania ćwiczeń. Zapewnienie bezpiecznych warunków swoim podopiecznym to jeden z najważniejszych obowiązków trenera. Ważne są też cechy takie jak komunikatywność, cierpliwość, empatia, pozytywne nastawienie, odporność na stres czy wysoka kultura osobista i silne poczucie odpowiedzialności.
Gdy chodzi o to, kto może zostać trenerem personalnym zgodnie z prawem, nie ma żadnych ograniczeń. To wolny, nieregulowany zawód, dlatego nie trzeba mieć kwalifikacji, aby go wykonywać. W praktyce jednak rynek szybko weryfikuje umiejętności osób, które nie zdobyły odpowiedniej wiedzy. Aby tego uniknąć, sprawdź kurs trenera personalnego z elementami fitness oferowany przez Żaka.
Jakie kursy trzeba skończyć, żeby być trenerem personalnym?
Jak wspomniano powyżej, nie trzeba kończyć żadnych kursów, by zostać trenerem personalnym. Niemniej jednak warto to zrobić, by zyskać niezbędną wiedzę oraz być wiarygodnym w oczach klientów. Co więcej, pracodawcy mogą wymagać odpowiednich kwalifikacji już na poziomie oferty pracy.
Do największych atutów kandydata należą wówczas ukończone studia na AWF, a także dyplomy i certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniach trenerów personalnych. Potrzebne informacje i umiejętności można zdobyć, biorąc udział w kursie na trenera oferowanym przez Żaka. Szczegóły znajdują się na stronie https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/trener-personalny-z-elementami-fitness.
Szkolenie jest kompleksowe i dobrze przygotowuje kandydatów do pracy w charakterze trenera personalnego. W ramach kursu można nauczyć się:
- fizjologii i biomechaniki wysiłku,
- techniki oraz metodyki wykonywania ćwiczeń i zajęć fitness;
- realizacji treningów indywidualnych i zajęć grupowych;
- opracowywania programów treningowych;
- ćwiczeń siłowych, aerobowych, rozciągających i wyciszających;
- umiejętności interpersonalnych;
- podstaw prowadzenia działalności gospodarczej.
Absolwenci tego szkolenia mają niezbędne kompetencje i są gotowi do pracy z podopiecznymi.
Gdzie może pracować trener personalny po szkoleniu?
Zainteresowanie treningami personalnymi ciągle rośnie. Po kursie w Żaku można pracować z klientami na własnej działalności albo znaleźć zatrudnienie w obiekcie sportowym. Jak zostać trenerem personalnym na etacie? Na absolwentów kursu czekają miejsca pracy takie jak:
- siłownie,
- kluby fitness,
- kompleksy sportowe,
- centra promocji zdrowia,
- ośrodki sportowe i rehabilitacyjne,
- ośrodki sportu i rekreacji.
Wzrost zainteresowania aktywnością fizyczną sprawia, że takie obiekty znajdują się w każdym dużym mieście, w większości małych miast, a także poza strefami zurbanizowanymi. Dzięki kompetencjom zdobytym podczas szkolenia na trenera personalnego w Żaku łatwiej o pracę w wymarzonym zawodzie.
Artykuł sponsorowany.