Co to są ćwiczenia izolowane? Wady i zalety!

„Sport to zdrowie” ‒ jest to wszystkim znana maksyma, której aktualność nie ma daty ważności. Ciało człowieka zostało stworzone do ruchu, dlatego potrzebuje systematycznej aktywności fizycznej niezbędnej do właściwego funkcjonowania. Regularne ćwiczenia wzmacniają działanie układu kostnego, krążenia, oddechowego, stanowią jeden z najskuteczniejszych metod zwalczania otyłości, cukrzycy, niektórych nowotworów. Nie można zapomnieć również, że ruch jest konieczny dla utrzymania na odpowiednim poziomie zdrowia psychicznego.

Wśród amatorów sportu, w ostatnich latach, wzrosło zainteresowanie treningiem siłowym. Miłośnicy tego rodzaju aktywności dzielą się na dwie grupy. Pierwszą z nich tworzą fani ćwiczeń złożonych (wielostawowych), angażujących większą liczbę mięśni. Do drugiej grupy należą zaś zwolennicy ćwiczeń izolowanych (jednostawowych), które polegają na odizolowaniu danej grupy mięśniowej i skoncentrowaniu się tylko na niej. W tego typu ćwiczeniach ruch odbywa się w obrębie jednego stawu bądź dwóch takich samych.

Zalety ćwiczeń

Po pierwsze, poprawiają one rozciągnięcie, unerwienie i napompowanie włókien mięśniowych. Warto także wspomnieć, że ćwiczenia angażujące do pracy jedynie mięśnie docelowe znajdują zastosowanie w rehabilitacji. Ponadto praca w trakcie ćwiczeń jednostawowych stanowi mniejsze obciążenie dla organizmu z drugiej jednak strony bardziej męczy pojedyncze włókna mięśniowe.

Wady ćwiczeń

Rozpatrując wady ćwiczeń izolowanych, to należy podkreślić, że są one mniej funkcjonalne niż ćwiczenia złożone. Nie sposób zaprzeczyć, że czynności wykonywane każdego dnia częściej wymagają zaangażowania wielu stawów oraz grup mięśni. Zdaniem specjalistów najefektywniejszy trening to taki będący kombinacją ćwiczeń izolowanych i złożonych. Stosowanie obu rodzajów ćwiczeń umożliwia wszechstronny rozwój sylwetki, czego konsekwencją jest maksymalne zadowolenie.
Do ćwiczeń izolowanych należą m.in. rozpiętki, wznosy ramion na boki stojąc oraz wznosy tułowia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest