Pregoreksja czyli anoreksja w ciąży. Czym jest i jak się objawia?

Anoreksja to drastyczny spadek masy ciała, poprzedzony niską samooceną, problemami emocjonalnymi oraz nieakceptacją swojego wyglądu. Najczęściej spotykana u kobiet, może okazać się tragiczna w skutkach. Nadmierna troska o własny wygląd oraz promowanie zdrowego, niskokalorycznego jedzenia, u niektórych z nas, wywołuje presje o posiadanie niskiej wagi ciała. Taki stan, może towarzyszyć kobiecie, nawet w chwili zajścia w ciążę.

Anoreksja w ciąży

Pregoreksja, zwana inaczej anoreksją w ciąży, jest poważniejsza w skutkach, gdyż wpływa również na zdrowie noworodka. Kobiety, które chcą dobrze wyglądać w ciąży lub szybko zrzucić na wadze po urodzeniu dziecka, głodzą się i nie dopuszczają do nadmiernego przyrostu wagi. Choroba, ma podłoże psychologiczne. Przyszłe mamy, nieakceptujące swojego ciała, uprawiają sport, ograniczają posiłki i świadomie, nie dostarczają swojemu organizmowi, odpowiedniej dawki witamin, potrzebnych dziecku do prawidłowego rozwoju. Codzienne zapotrzebowanie na białko, węglowodany, witaminy i mikroelementy, nie spełnia swojej minimalnej normy w przyjmowanych posiłkach. Poprzez odchudzanie w ciąży ,płód może być mocno zagrożony.

Skutki nadmiernego odchudzania w ciąży

Kobiety, które chorują na pregoreksje narażają siebie i dziecko na szereg niekorzystnych i groźnych dla zdrowia skutków. Dzieci mogą urodzić się nie tylko osłabione i niewielkie, ale także z opóźnionym rozwojem, zaburzeniami łaknienia oraz deformacjami ciała. Kobieta, naraża ciążę na poronienie oraz możliwość przedwczesnego porodu. Podczas dorastania i w życiu dorosłym, dzieci osób chorych na pregoreksje, mają większą skłonność do depresji oraz problemów z prawidłowym wzrostem. Przyszłe matki, mogą być narażone na depresje poporodową i wynikającej z niej, konieczność terapii. Kobiety, które wykazują się skłonnością do głodzenia, często muszą poddać się cięciu cesarskiemu podczas porodu oraz mają problemy z karmieniem piersią.

Pregorekcja przyczyny

Oprócz niskiego poczucia wartości i nie akceptacji swojego ciała, przyczyn można doszukiwać się w nadmiernym propagowaniu szczupłej, nienagannej sylwetki w mediach oraz przeżyciach i przekonaniach przyszłej mamy w latach młodzieńczych. Osoby, które doświadczyły nękania w przeszłości, wyśmiewania w środowisku szkolnym lub innego typu traum, mogą wykazywać się zburzeniami psychicznymi w życiu dorosłym. Często za anoreksją w ciąży stoi niechęć do posiadania dziecka lub wykonywany zawód, zmuszający do dobrego wyglądu.

Leczenie anoreksji porodowej

Ponieważ zaburzenia odżywania, mają swoje podłoże w psychice chorej kobiety, bardzo pomocnym lekarzem okaże się nie tylko położnik i dietetyk, ale także psycholog lub psychiatria. Jedną z metod leczenia jest ograniczenie dostępu do mediów, edukacja z zakresu prawidłowego odżywiania oraz pomoc w odzyskaniu pewności siebie i własnej wartości. W trakcie terapii kobieta jest informowana o negatywnych skutkach jej działań na zdrowie swoje i dziecka. Oczywiście, terapia powinna być kontynuowana również po narodzinach noworodka. Istnieje ryzyko, że kobieta będzie wciąż kontynuować drastyczne odchudzanie, w celu odzyskania dawnej sylwetki. W krytycznych sytuacjach, pacjentkę umieszcza się w szpitalu, aby nie doprowadzić do całkowitego wyniszczenia organizmu oraz zapewnienia stałej opieki specjalistów.

Bezpieczne odchudzanie w ciąży

Mówi się, że kobiecie w ciąży, można wszystko. Zachcianki na słodkie przysmaki są usprawiedliwiane i nie robią większych szkód, jeśli są spożywane „z głową”. Nie istnieje dieta odchudzająca dla kobiet w ciąży. Istnieją jednak, zasady prawidłowego, zdrowego odżywiania. Przyszła mama powinna odżywiać się w sposób zgodny z wskazówkami lekarza, nie zapominając o codziennej porcji witamin. Uwagę, należy zwrócić jedynie na ilość spożywanych produktów, ich zbilansowanie oraz pochodzenie. Nie zaleca się spożywania surowego mięsa, jaj i sera pleśniowego. Najbardziej cennymi składnikami, będzie żelazo. Nowe życie, rozwijające się w brzuchu kobiety, powinno mieć stały dostęp do pokarmu, aby mogło prawidłowo się rozwijać.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *