Porozmawiajmy o sposobach na rozstępy i cellulit

Rozstępy i cellulit to przypadłość szczególnie uciążliwa dla kobiet. W momencie, kiedy już się pojawią, naprawdę ciężko jest się ich później pozbyć. Pomimo, iż je namiętnie smarujemy, masujemy to one wciąż pojawiają się na naszych pupach, udach, brzuchach czy piersiach. Zanim przejdziemy do walki z nimi, poznajmy je lepiej, a więc jak rozróżnić rozstępy od cellulitu oraz jak je pokonać.

Rozstępy pojawiają się na naszym ciele na skutek osłabienia włókien kolagenowych. Początkowo są to zmiany delikatnie wypukłe, prążkowane o kolorze czerwonym. W kolejnej fazie zmiany te stają się wklęsłe i zmieniają swój kolor na perłowo biały. Skóra na której występują rozstępy wygląda jakby miała prążki.

Cellulit dotyczy przede wszystkim kobiet, a skóra nim dotknięta wygląda jak skóra pomarańczy. Nie zmienia jednak ona swojej barwy, jest po prostu nierówna i z wyczuwalnymi grudkami.

Jak powstają rozstępy?

Rozstępy powstają w warstwie skóry właściwej i są one skutkiem niepoprawnego działania białek odpowiedzialnych za elastyczność, jędrność czy sprężystość skóry – kolagen i elastyna. Poprzez tą wadę siateczka włókien kolagenowych staje się krucha, ulegając rozerwaniu doprowadza do powstania rozstępów. Mają one to do siebie, że pojawiają się na naszym ciele na dwa sposoby. Jeden z nich związany jest ściśle z zaburzeniami hormonalnymi. Drugi to po prostu uszkodzenia mechaniczne, a więc powstają na skutek zmiany masy ciała.

Rozstępy mogą pojawić się u każdego z nas, jednak są grupy osób bardziej na nie podatne. Pierwsza z nich to kobiety w ciąży. Ma to związek przede wszystkim ze zwiększaniem się ich masy ciała, ale również szalejące w tym momencie ich życia hormony mocno się przyczyniają do tego. Druga grupa to osoby stosujące różnego rodzaju diety, a zwłaszcza osoby borykające się z problemem efektu jo-jo. Trzecia grupa to nastolatkowie. W ich przypadku również mówimy o pojawieniu się rozstępów na skutek zwiększenia masy ciała. Natomiast u mężczyzn rozstępy pojawiają się głównie u sportowców, kiedy powiększają masę mięśniowej.

Sposoby usuwania rozstępów

Im szybciej podejmiemy walkę z rozstępami tym większe szanse na zmniejszenie ich widoczności. Warto również zapobiegawczo zastosować krem na rozstępy na miejsca narażone na ich wystąpienie. Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, wówczas z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej, które są wykonywane przez chirurgów plastyków bądź dermatologów. Chirurdzy plastyczni najczęściej mogą posiłkować się zabiegiem potocznie nazywanym jako plastyka brzucha, dermatolodzy natomiast będą proponować mikrodermabrazję czy peelingi chemiczne.

Z rozstępami możemy również spróbować walczyć domowymi sposobami. Tu z pomocą przychodzi nam regularne złuszczanie naskórka. Do tego idealnie sprawdzi się domowy peeling kawowy wykonany z fusów z dodatkiem cynamonu w proszku oraz oliwy z oliwek. Tak przyrządzoną miksturą należy masować skórę 1-2 razy w tygodniu. Po peelingu skóra potrzebuje odpowiedniego odżywienia. Możemy sięgnąć po gotowe produktu do skóry z rozstępami bądź skorzystać z naturalnych olejów takich jak olej jojoba czy olej migdałowy

Jak powstaje cellulit?

Cellulit jest skutkiem nierównomiernie rozłożonych komórek tłuszczowych, które są pozbijane w grudki. Dookoła nich znajduje się woda i toksyny, które sprawiają, że lipidy ulegają rozrostowi. Rozrastające się lipidy uciskają na naczynka, przez co usunięcie toksyn nie jest możliwe. Takim sposobem cellulit się powiększa. Wiadomo również, że cellulit jest niechlubną przypadłością dotyczącą wyłącznie kobiet. Ma to związek z budową tkanek. U kobiet tkanka tłuszczowa oraz tkanka łączna ułożone są poziomo, natomiast u mężczyzn na ukos.

Do głównych przyczyn powstawania cellulitu zaliczamy nadmiar tkanki tłuszczowej. Jednak to również jeden z hormonów – estrogen ma na to zgubny wpływ, dlatego początki cellulitu mogą pojawić się już w okresie dojrzewania, czy podczas menopauzy. Powstawanie cellulitu u osób z nadprogramowymi kilogramami, to nie tylko kwestie związane ze zbyt zrośniętą tkanką tłuszczową, ale także jej ucisku na naczynia krwionośne. Problemy z krążeniem są zatem następnym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu „pomarańczowej skórki”.

Cellulit i jego rodzaje

Cellulit możemy podzielić na trzy rodzaje, różniące się od siebie przyczyną, która doprowadziła do jego powstania. Dzielimy go zatem na cellulit tłuszczowy, wodny i cyrkulacyjny. Cellulit tłuszczowy jest ściśle związany z nadmiarem tkanki tłuszczowej i walkę z nim należy zacząć przede wszystkim od eliminacji niezdrowego tłuszczu z naszej diety. Cellulit wodny powstaje na skutek problemów z krążeniem krwi i limfy, czyli głównym winowajcom może być tu nasz siedzący bądź stojący tryb pracy. Dotyczy on przeważnie osób szczupłych, a próby jego usunięcia należy rozpocząć od usuwania nadmiaru wody z organizmu oraz wprowadzić więcej ruchu. Cellulit cyrkulacyjny jest połączeniem powyższych dwóch rodzajów. Powstaje na skutek jednoczesnego przyrostu lipidów oraz gromadzenia się nadmiaru wody i toksyn. Aby podjąć próby zwalczenia go należy zadbać o odpowiednią dietę, ale i dołączenie do niej ćwiczeń.

Usuwanie cellulitu

Każda kobieta, która jest niechlubną posiadaczką pomarańczowej skórki zadaje sobie jedno pytanie: „Jak się pozbyć cellulitu?”. Choć w przypadku rozstępów zadanie jest nieco ułatwione tak tu, wiadomo, że tylko kompleksowa walka umożliwi uporanie się z problemem. Aby pozbyć się cellulitu należy rozpocząć od połączenia zdrowej diety z ćwiczeniami wykonywanymi w domu, uzupełniając to codzienną pielęgnacją. Jeśli to nie pomoże, warto spróbować specjalistycznych zabiegów.

Ciało kobiety zmienia się wraz z wiekiem. Etapy dojrzewania, ciąży i finalnie menopauzy odciskają na nim pewne skutki, takie jak rozstępy i cellulit. Niedoskonałości te można spróbować usunąć bądź zmniejszyć ich widoczność, ale tylko wtedy kiedy wiemy jak się do tego zabrać. Warto zatem dbać o swoje ciało, nie tylko od zewnątrz, ale również od środka, zapewniając odpowiednią dietę.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest