Owsiki, tasiemiec i ludzka glista – zwalczanie i zapobieganie

Brak apetytu, nudności, problemy ze snem, zmniejszona odporność – objawy te można przypisać do wielu chorób, jednak bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że problemy te mogą być wynikiem groźnych pasożytów, które zalegają w naszym ciele. Tasiemiec, owsiki i ludzkie glisty to jedne z najczęściej występujących grup, o których istnieniu często nie wiemy.

Pasożyty w organizmie – skąd się biorą?

Przyczyną ich występowania jest najczęściej zła dieta, uboga w niezbędne witaminy i mikroelementy oraz nieregularne posiłki, zjadane w biegu. Przetworzona żywność, pełna konserwantów i sztucznych barwników również odbija się na naszym zdrowiu. Zatruty organizm pełen toksyn i pasożytów – ta sytuacja może doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji. Szczególnie narażone na ten problem są osoby, które przyjmują pokarm w surowej postaci – najbardziej niebezpiecznymi produktami jest oczywiście mięso i ryby, również nieumyte jajka, owoce i warzywa mogą kryć niebezpieczne, niewidoczne gołym okiem mikroorganizmy.

Owsiki, tasiemiec, glista ludzka – dolegliwości

Owsiki to najczęściej problem spotykany u dzieci, ale może on również dotyczyć dorosłych osób. Zalegają one w jelicie grubym, a ściślej na jego ściankach. Pierwszą odczuwalną dolegliwością jest drażniące uczucie swędzenia.

Tasiemiec to pasożyt, który żeruje na surowych produktach (najczęściej jest to mięso lub ryby). Zjedzenie zakażonego pokarmu powoduje, że pasożyt zaczyna zalegać w naszym jelicie. Pierwszym objawem jest w tym przypadku znaczący i nieoczekiwany spadek wagi, innymi często występującymi symptomami jest zmęczenie, bóle głowy oraz zawroty.

Z koeli glista ludzka najczęściej przedostaje się do organizmu poprzez zanieczyszczone jedzenie. Jest to jeden z najczęściej występujących pasożytów. Oznaką jej obecności jest gorączka, wymioty, a nawet anemia.

Jak walczyć z pasożytami w naszym organizmie?

Na rynku jest obecnych wiele produktów, które pozwolą skutecznie pozbyć się niechcianych gości z naszego organizmu. Są to jednak silne leki, dlatego zanim wybierzemy farmakologiczne sposoby walki z pasożytami, warto jest spróbować naturalnych metod. Pierwszą zasadą jest przyjmowanie produktów bogatych w błonnik, które pozwolą w naturalny sposób oczyścić jelita.

Jedną z najbardziej skutecznych metod jest również spożywanie pokarmów z dużą ilością czosnku – ma on działanie bakteriobójcze i pomoże usunąć z organizmu niechciane toksyny i niebezpieczne mikroorganizmy. Przyprawy o intensywnych, mocnych smakach, takie jak chilli, goździki oraz imbir również skutecznie działają na pasożyty. Poza tym intensywne, ostre smaki wpłyną dobrze na nasz metabolizm. Bardzo ważna jest również profilaktyka, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważne jest częste mycie rąk oraz żywności – tu przede wszystkim ważne jest dokładne płukanie jarzyn oraz owoców, które często zjadane są w surowej postaci.

Czytaj więcej:Owsiki, tasiemiec i ludzka glista – zwalczanie i zapobieganie
5 (100%) 1 głosów