Pięć najczęstszych problemów starzejącej się skóry

Starzenie się to normalny proces – tak już stworzyła nas natura. Już w okresie młodości zaczynamy zauważać pewne zmiany na ciele. Gdzieniegdzie siwy włos, mała zmarszczka, na dodatek widoczne natychmiast. Łagodne linie można zignorować, głębokie bruzdy już nie.. Dosyć szybko ucieka młodzieńczy urok, jeśli nie ma przy tym odpowiedniej pielęgnacji. O skórę należy dbać jak najwcześniej, aby zapobiec problemom, które mogłyby wystąpić w przyszłości. Czym charakteryzuje się starzejąca się skóra? Ewidentnie zmarszczkami, przebarwieniami, plamami oraz nadmierną suchością. Chociaż trudno uniknąć takiego stanu rzeczy, to na pewno można go opóźnić i polepszyć. Z resztą, w każdym wieku dobrze jest odpowiednio dbać o cerę, kto się z tym nie zgodzi?

Skóra w procesie starzenia:

  • Traci elastyczność. Starzejąca się skóra traci naturalnie występujący w skórze kolagen odpowiadający za młody wygląd. Kiedy jest go coraz mniej, to staje się ona wiotka, zaczynają pojawiać się na niej widoczne zmarszczki i bruzdy. Nie ma jednak podstaw do obaw – kolagen można także przyswoić dzięki kosmetykom. Produkty kosmetyczne zawierające kolagen zapobiegają szybkiemu starzeniu się skóry oraz pomagają w przywróceniu utraconej elastyczności. Brzmi jak hasło z reklam prawda? Na pewno nie zaszkodzi spróbować.
  • Przesusza się. Skóra zawsze potrzebuje nawilżenia, od środka ( w postaci wypitych co najmniej dwóch litrów wody dziennie )oraz na zewnątrz ( w postaci kremów), tym bardziej potrzebuje tego starzejąca się skóra, która staje się szorstka i sucha. Jeśli skóra jest odwodniona to bardziej widać na niej zmarszczki, plamy i inne przebarwienia. Odpowiednie nawilżenie pomoże odzyskać młody wygląd. Najlepszymi kosmetykami nawilżającymi będą te, które zawierają kwas hialuronowy – składnik ten przywraca skórze miękkość i blask, to nie żart! Innymi cennymi składnikami, które odpowiednio nawilżą oraz wzmocnią naturalną barierę wodno- lipidową, będą: aloes oraz ekstrakty z alg morskich.
  • Traci swój kolor. Zaburzenia pigmentacji to kolejny problem. Wraz z wiekiem pojawiają się drobne plamy i przebarwienia. Skąd się nagle pojawiają? Mogą być po prostu związane z przekroczeniem już pewnego wieku, ze zmianami hormonalnymi, przebywaniem zbyt dużej ilości na słońcu. Jak temu przeciwdziałać? Należy stosować peeling, który złuszcza skórę twarzy. Na pewno nie zaszkodzą także kosmetyki wyrównujące koloryt, zawierających witaminę C.
  • Jest nadwrażliwa. Wraz z wiekiem skóra staje się bardzie skłonna na podrażnienia. Czasami jedno draśnięcie wystarczy, aby się zranić. Dlatego pielęgnacja powinna być łagodna. I tu ponownie pojawia się aloes – główny kojący składnik kosmetyków i innych produktów pielęgnacyjnych.
  • Podatna na choroby skóry…. Takie jak łojotokowe zapalenie , czy atopowe zapalenie skóry ( AZS). Chociaż występowanie tych chorób jest rzadsze w starszym wieku, to jednak warto zaznaczyć ich obecność. Pojawiają się zazwyczaj jako kontynuacja chorób nabytych w dzieciństwie, a objawiających się dużo później. Samo ryzyko zachorowania w późniejszych latach jest nieduże. W dużym mierze są to choroby cywilizacyjne, dlatego szanse na zachorowanie mają osoby mieszkające w dużych, uprzemysłowionych miastach. I będą to głównie mężczyźni, gdyż jest to związane z występowaniem u nich testosteronu. Szczególnie ostrożne powinny być osoby cierpiące na choroby neurologiczne i obniżające odporność, w takich przypadkach choroby skóry są częstsze. Ich objawy są w dużej mierze łagodniejsze w późniejszym wieku i są bardziej problemem kosmetycznym niż zdrowotnym. Jednak żadnych zmian skórnych nie należy lekceważyć, jeśli jest coś nie tak, należy zwrócić się do dermatologa.

Profilaktyka

Niezbędna rzecz. W przypadku skóry, zaniedbanie prowadzi do przykrych efektów. Ważne by skórę oczyszczać, stosować peelingi (złuszczać martwy naskórek ) i odżywiać odpowiednio. Demakijaż jest obowiązkowy! Skóra musi też odpowiednio odpocząć. Spanie w makijażu wyjątkowo przyspiesza starzeniu się skóry. Kiedy zacząć profilaktykę? Jak najwcześniej, nie czekać na przekroczenie, 40,50, czy 65 plus. I najważniejsze – odpowiednia dieta, czyli dostarczenie niezbędnych elementów od środka.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest