Peeling solny – do twarzy,do ciała. Jak często go stosować?

Regularne złuszczanie zapewni naszej skórze miękkość, gładkość i elastyczność. Osoby o wrażliwej skórze nie powinny się obawiać – peeling solny jest naturalnym środkiem i nadaje się dla każdego. Oprócz uzyskania gładkiej skóry, regularne zabiegi złuszczające przyczyniają się do zmniejszenia widoczności zmarszczek i innych niedoskonałości, sprawiając, że nasza skóra stanie się jaśniejsza i bardziej promienna. Pozbywanie się martwego naskórka jest naturalnym procesem, który może zostać zaburzony przez szereg czynników, takich jak: starzenie się, niedokładne oczyszczanie skóry i brak nawilżania. Nie bez znaczenia pozostają warunki pogodowe – suche powietrze i wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych nie sprzyja jej zdrowiu i wyglądowi. Stosowanie peelingów pozwoli wspomóc nam naturalne procesy złuszczania się skóry.

Wiele soli, na przykład siarczan magnezu, są bogate w minerały, które pomagają zmniejszyć stan zapalny. Zadbanie o odpowiednie nawilżenie po zabiegu pozwoli ożywić zmęczoną i wysuszoną skórę. Pomijanie w pielęgnacji peelingu może doprowadzić do stwardnienia martwego naskórka. Nieleczone obumarłe komórki sprawiają, że skóra staje się twarda, szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Peeling usuwa martwy naskórek, jednocześnie odsłaniając miękką skórę pod spodem. Antybakteryjne właściwości soli pomagają w utrzymaniu nieskazitelnej cery i zapobiegają swędzeniu. Regularne złuszczanie skóry za pomocą peelingu solnego poprawia również ukrwienie ciała – właśnie ten element nadaje naszej skórze atrakcyjną jędrność i blask.

Domowy peeling solny – przepisy

Możesz skorzystać z peelingów solnych dostępnych na rynku lub wykonać produkt samodzielnie – peeling solny bazuje na prostych i ogólnodostępnych składnikach. Jeżeli masz ochotę, możesz eksperymentować, dodając barwniki i zapachy do domowych peelingów solnych. Dzięki temu wzbogacisz je o ciekawą kolorystykę lub przyjemny zapach, który pomoże Ci się odprężyć. Domowy peeling solny jest również świetną opcją prezentową – wystarczy zapakować gotowy produkt w ozdobny słoiczek. Taki upominek z pewnością sprawi wiele przyjemności. Skoro już wiesz, jak wiele zalet niesie za sobą stosowanie peelingu solnego – pozostaje Ci przekonanie się o jego właściwościach na własnej skórze.

PEELING SOLNY W WERSJI PODSTAWOWEJ:

  • 300 gramów soli
  • 120 mililitrów oleju
  • kilka kropli olejku eterycznego (opcjonalnie)

PEELING KAWOWO-SOLNY:

  • 480 gramów soli morskiej (o drobnych ziarenkach!)
  • 30 gramów kawy rozpuszczalnej
  • 100 gramów oleju kokosowego

PEELING KOKOSOWO-SOLNY:

  • 240 gramów soli Epsom
  • 400 gramów oleju kokosowego
  • kilka kropli olejku eterycznego o zapachu kokosa

PEELING MIĘTOWO-SOLNY:

  • 240 gramów soli Epsom
  • 200 gramów soli morskiej (gruboziarnistej)
  • 80 mililitrów oleju z pestek winogron
  • kilka kropli olejku z mięty pieprzowej
  • kilka kropli barwnika spożywczego

PEELING CYTRUSOWO-SOLNY:

  • 120 gramów soli morskiej (drobnoziarnistej)
  • 120 mililitrów oleju
  • 5 gramów skórki z cytrusów

PEELING SOLNY ODTŁUSZCZAJĄCY:

  • 150 gramów soli koszernej
  • 180 mililitrów oleju z pestek winogron
  • 45 mililitrów płynnego mydła kastylijskiego
  • kilka kropel olejku eterycznego

Wykonanie

Wybierz sól, którą chcesz użyć do wykonania peelingu (dotyczy przepisów, w których typ soli nie został sprecyzowany). W peelingu sól pełni rolę środka złuszczającego, którego zadaniem jest usunięcie martwego naskórka i pozostawienie naszej skóry miękkiej, gładkiej i jedwabistej w dotyku. Możesz wybierać pomiędzy różnymi rodzajami soli. Użyj soli kuchennej, soli morskiej albo wypróbuj jedną z mniej popularnych typów soli, takich jak: sól himalajska, sól koszerna sól z Morza Martwego, sól Epsom. Jeżeli zależy Ci na dokładnym złuszczeniu, postaw na sól drobnoziarnistą, która lepiej sprawdzi się w tej roli – ewentualnie zastosuj mieszankę soli drobnoziarnistej z gruboziarnistą.

Podobnie, jak w przypadku soli, jeżeli typ oleju nie został sprecyzowany w przepisie – oznacza to, że możesz wybrać taki, jaki najbardziej Ci odpowiada. Zadaniem oleju w peelingu jest uzyskanie odpowiedniej konsystencji produktu, a także nawilżenie Twojej skóry w trakcie zabiegu. Jeżeli zamierzasz stosować peeling na stojąco, na przykład, pod prysznicem – zdecyduj się na olej o rzadkiej lub średniej konsystencji, który z łatwością usuniesz ze skóry i nie jest tak poślizgowy, jak gęste oleje. Spośród olejów o lżejszej konsystencji warto zwrócić uwagę na takie, jak: olej z pestek winogron, olej z migdałów, olej jojoba, olej kokosowy.

Opcjonalnie możesz dodać do swojego peelingu solnego odrobinę barwnika lub zapachu. Następnie połącz wszystkie składniki tak, aby tworzyły jednolitą masę. Gotowy produkt przełóż do słoiczka z hermetyczną pokrywką.

Jak wykonać zabieg peelingiem solnym?

Najwygodniejszym sposobem wykonania peelingu jest przeprowadzenie zabiegu w trakcie kąpieli lub prysznica. Jeżeli dysponujesz wanną – wsyp do ciepłej wody odrobinę produktu. Następnie usiądź w wannie na kilka minut – w ten sposób odprężysz ciało i otworzysz pory, dzięki czemu zabieg będzie jeszcze skuteczniejszy i dogłębnie oczyści Twoją skórę. Jeżeli stosujesz peeling solny pod prysznicem – najpierw zmocz ciało strumieniem ciepłej wody. Najlepiej byłoby, jakbyś polewał w ten sposób ciało przez parę minut. Następnie dokładnie wyszoruj skórę peelingiem – wykonuj okrężne ruchy przez około 2 minuty. Na koniec zabiegu dokładnie umyj ciało pod bieżącą wodą i zastosuj balsam nawilżający.

Peeling solny możesz wykorzystywać do oczyszczania całego ciała, łącznie z twarzą – bądź jednak ostrożny, aby produkt nie dostał się do oczu, ponieważ spowoduje to nieprzyjemne pieczenie i podrażnienia. Nie przesadź również z ilością przeprowadzanych peelingów – optymalną ilością jest jeden lub dwa zabiegi w tygodniu dla skóry suchej i normalnej oraz dwa lub trzy zabiegi w tygodniu w przypadku skóry tłustej i skłonnej do powstawania niedoskonałości.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest