Paznokcie hybrydowe w ciąży – czy są bezpieczne?

Paznokcie hybrydowe od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością, ponieważ są świetnym sposobem na utrzymanie manicure’u w nieskazitelnym stanie nawet do 3 tygodni. Wokół hybryd zrodziło się wiele mitów, w związku z czym kobiety mają wątpliwości co do bezpieczeństwa ich wykonywania podczas ciąży. Zupełnie niepotrzebnie – paznokcie hybrydowe nie stanowią zagrożenia dla przyszłej mamy i jej dziecka.

Ciąża to bardzo szczególny stan, podczas którego w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian na gruncie hormonalnym. Niektóre przez cały jej okres cieszyć się mogą mocnymi paznokciami, inne – będą walczyć z rozdwajającą się i łamliwą płytką. Wygląd kobiety znacznie wpływa na jej samopoczucie, a ciąża to stan, w którym nie trzeba rezygnować z przyjemności i dbania o siebie.

Od kilku lat paznokcie hybrydowe cieszą się dużą popularnością. Są niezwykle trwałe, odporne na odpryski i uszkodzenia, a dodatkowo utwardzone, przez co możemy zapomnieć o problemie połamanej, rozdwajającej się i nierównej płytki.

Czy w ciąży można robić paznokcie hybrydowe?

Opinie na temat hybryd wykonywanych zarówno kobietom w ciąży, jak i przez kobiety w ciąży, są bardzo podzielone. Najczęstszym zarzutem kierowanym w stronę tej metody jest wykorzystanie acetonu, alkoholu izopropylowego i lampy UV. Warto jednak wiedzieć, że paznokcie hybrydowe nie są zakazane podczas ciąży.

Nie ma jednoznacznych badań świadczących o szkodliwości manicure’u hybrydowego u kobiet w stanie brzemiennym. Spowodowane jest to tym, że kobiety w ciąży są wyłączone z wszelkiego rodzaju eksperymentów. Niektóre badania mogą sugerować związek pomiędzy chemikaliami stosowanymi w salonach kosmetycznych a poronieniami – tyczy się to jednak w większym stopniu samych kosmetyczek, ponieważ klientki nie mają styczności ze szkodliwymi substancjami przez wystarczająco długi czas, by mogły one im zaszkodzić.

Co jest uważane za kontrowersyjne w manicure hybrydowym?

  • Aceton – inaczej propanon, jest organicznym związkiem chemicznym o drażniącym zapachu. Stosuje się go jako rozpuszczalnik. Nie jest to substancja toksyczna, ale uznaje się za drażniącą – może powodować podrażnienia błon śluzowych, łzawienie oczu, mdłości, ból głowy.
  • Alkohol izopropylowy – inaczej cleaner, stosowany w celu odtłuszczenia płytki paznokcia, dezynfekuje. Może wywołać bóle głowy, brzucha, mdłości i spadek ciśnienia tętniczego.Powyższe środki nie stanowią jednak bezpośredniego zagrożenia dla dziecka ani mamy. Nie przenikają do organizmu w takich ilościach, by były niebezpieczne. Aby zminimalizować skutki uboczne stosowania acetonu i izopropanolu, należy zadbać o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu, w którym wykonywane są paznokcie. Jeśli klientka w ciąży poczuje się źle, powinna odpocząć i ocenić, czy chce, by usługa wykonana była do końca.
    Ciężarna klientka przed wykonaniem paznokci może także poprosić o założenie maseczki, która ograniczy dostęp oparów i nieprzyjemnych zapachów. Warto o niej także pamiętać podczas piłowania paznokci, by pył nie dostał się do dróg oddechowych.
  • Lampa UV – stosowana w celu utwardzenia paznokci. Promieniowanie faktycznie jest szkodliwe, więc kobiety w ciąży nie powinny korzystać między innymi z solarium. Lampa UV, pod którą utwardzany jest lakier, nie stanowi jednak zagrożenia, ponieważ naświetlanie trwa jedynie 30 sekund, wobec czego jest zupełnie bezpieczne i nie musimy z tego powodu rezygnować z upiększania paznokci.

Co może być niebezpieczne podczas wykonywania manicure’u?

Największym zagrożeniem, jakie niesie ze sobą wykonywanie paznokci, są wszelkiego rodzaju zakażenia – i tyczy się to zarówno ciężarnych jak i zwykłych klientek. Przed wybraniem się do salonu upewnij się, że spełnia on wszystkie standardy higieniczne. Zwróć uwagę na to, czy cążki, pilniki i inne narzędzia wyciągane są ze specjalnych sterylnych woreczków, możesz także poprosić o wysterylizowanie ich przy Tobie. Pamiętaj również, by poinformować kosmetyczkę o Twoim stanie. Sam manicure hybrydowy jest nieszkodliwy, jednak podczas stylizacji mogą zostać użyte także inne kosmetyki czy środki, których jako ciężarna powinnaś unikać.

Wykonywanie paznokci hybrydowych w ciąży jest tematem kontrowersyjnym, jednak nie ma żadnych badań potwierdzających ich szkodliwość, dlatego nie są zakazane w ciąży. Warto jednak zapoznać się ze wszystkimi możliwymi skutkami ubocznymi i dopiero wtedy zdecydować, czy chcemy, by stylizacja została wykonana. Ciąża to okres, w którym kobiety nie muszą rezygnować z pielęgnacji i upiększania – jeśli masz więc ochotę na wykonanie hybryd, śmiało udaj się do zaufanej kosmetyczki!

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *