Olej z nasion bawełny – właściwości oraz wykorzystanie

Bawełna większości z nas kojarzy się z miękką tkaniną, które powstaje właśnie dzięki tej roślinie. Natomiast ma ona jeszcze wiele innych i przeróżnych zastosowań. Jednym z nich jest olej z nasion bawełny – niezwykle uniwersalny produkt pielęgnacyjny, dzięki któremu możemy zadbać nie tylko o naszą cerę, ale również o włosy.

Olej z nasion bawełny – czym jest i gdzie go wykorzystujemy?

Jak wiemy, bawełna jako surowiec jest znana od wieków. Głównym celem, do którego była ona wykorzystywana, to oczywiście tworzenie tkanin i ubrań. Natomiast kilka tysięcy lat temu ludzie również byli świadomi jak dużo właściwości i cennych składników dostarcza nam olej bawełniany, pochodzący właśnie z tej rośliny. Do produkcji oleju stosowana jest naturalna bawełna – nasiona tej rośliny dają olej bogaty w wartościowe kwasy tłuszczowe, minerały i witaminy. Badania na jej temat są przeprowadzane od wielu lat i dzięki nim dowiedzieliśmy się nie tylko o właściwościach olejku, ale także gdzie można go wykorzystywać.

Ten niepozornie wyglądający olej, o lekko żółtym kolorze, można oczywiście wykorzystywać w pielęgnacji naszej twarzy, ciała czy włosów. Świetnie on odżywia naszą skórę, ale również opóźnia procesy starzenia się.

Natomiast mało osób wie, że można go wykorzystywać również w gotowaniu. Jest on zaliczany do olejów roślinnych i dzięki temu może zostać użyty na wiele sposobów, także w kuchni. Daje nam on opcje od smażenia na głębokim tłuszczu, aż po dressingi do sałatek.

Dlaczego jest tak ceniony w kuchniach na całym świecie? To zasługa tego, że posiada on średnią zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych. Ten fakt sprawia właśnie, że olej z nasion bawełny jest bardziej stabilny niż inne oleje powszechnie używane przy gotowaniu.

Olej z nasion bawełny ma również wiele zastosowań niespożywczych. Kiedyś olej bawełniany był głównym składnikiem w lampach olejowych oraz był używany do produkcji świec. W dzisiejszych czasach stosuje się go w środkach owadobójczych czy detergentach.

Właściwości olejku z nasion bawełny

Olejek z nasion bawełny słynie przede wszystkim ze swoich właściwości zmiękczających oraz nawilżających, dlatego zalecany jest osobom ze skórą suchą, trądzikową, skłonną do podrażnień. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby stosować olejek nawet z innym typem skóry.

Inne działania olejku z nasion bawełny:

  • nawilża włosy i zapobiega rozdwajaniu się końcówek oraz ich łamaniu
  • pobudza proces regeneracji i zapobiega starzeniu się skóry
  • zabezpiecza włosy przed szkodliwym działaniem słońca
  • zmiękcza skórki paznokci oraz zrogowaciałą skórę np. na stopach
  • nawilża skórę i działa przeciwzapalnie na skórę, pozbywając się suchych skórek oraz podrażnień
  • działa przeciwalergicznie, podnosi odporność na zakażenia
  • poprawia krążenie

Jak stosować olejek z nasion bawełny?

Stosowanie na skórze

Chociaż jest zalecane, aby osoby z cerą suchą, skłonną do podrażnień, stosowały ten olej, tak nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby inne typy cer sięgnęły również po ten produkt.
Jest to kosmetyk naturalny, dzięki czemu idealnie sprawdza się dla osób, które mają problemy z trądzikiem lub są uczulone na wiele składników.

Olejek należy wmasowywać w już wcześniej oczyszczoną i wilgotną skórę oraz wykonywać delikatny masaż twarzy lub ciała. Może również dodać go do swojego ulubionego kremu czy balsamu, co na pewno przyniesie dodatkowe wartości dla naszej skóry. Użycie tego oleju jest również zalecane bezpośrednio przy wykonywaniu masażu.

Stosowanie do pielęgnacji włosów

Tak jak w przypadku skóry, olej z nasion bawełny najlepiej sprawdza się do włosów suchych i łamliwych, osłabionych zabiegami rozjaśniającymi. Nawilży on nie tylko same włosy, ale także skórę głowy. Przywróci im dawny blask oraz odżywi rozdwojone końcówki. Jest to również świetny sposób na zapobieganie łuszczycy czy łupieżu.

Olejek należy wmasować bezpośrednio w skórę głowy, wykonując przy tym delikatne okrężne ruchy oraz rozsmarować na włosach na całej ich długości. Druga metoda polega na zostawieniu tak wmasowanego olejku na przynajmniej pół godziny, a później dokładne jego spłukanie. Ta technika nazywa się „olejowanie” i bardzo dobrze działa na łamliwość włosów oraz sprawia, że włosy stają się mniej przesuszone.

Świetnym pomysłem będzie również dodanie oleju do swojego ulubionego szamponu, maski czy odżywki, aby jeszcze bardziej wzbogacić ich skład.

Olej z nasion bawełnianych nie jest jeszcze tak popularny w Polsce, ale zdecydowanie zasługuje na to, aby się na chwilę zatrzymać i nim zainteresować. Jest to produkt niezwykle uniwersalny i bogaty w wiele właściwości dobrych dla naszej skóry i ciała, a przy tym nie jest on drogi. Nawet alergicy mogą korzystać z niego, nie obawiając się o skutki uboczne. Czego chcieć więcej?

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest