Odżywki białkowe nie tylko dla sportowców

Odżywki białkowe są jednym z najpopularniejszych suplementów diety wśród sportowców i kulturystów. Jeśli jednak uważasz, że suplementacja białkiem przeznaczona jest wyłącznie dla osób intensywnie trenujących na siłowni lub biegających maratony – jesteś w błędzie. Dlaczego? W artykule odpowiadamy na to pytanie.

Odżywki białkowe – dla kogo?

Podczas gdy zrównoważona dieta jest pierwszym krokiem do sukcesu, często kiedy jesteś zapracowany szukasz wygodniejszego i szybszego rozwiązania. Takim rozwiązaniem może być odżywka białkowa, która – jeśli jest dobrej jakości – dostarczy ci wielu korzyści w zakresie naprawy i budowy mięśni. Odżywka „dobrej jakości”, czyli jaka? To taka o zawartości minimum 80% białka i obecności – ważnych dla rozwoju mięśni – aminokwasów egzogennych (m.in. leucyny, izoleucyny, lizyny, waliny, czy treoniny).

Odżywki białkowe są wybierane głównie przez osoby uprawiające aktywność fizyczną, jednak mogą być stosowane również przez osoby z niedoborem białka w diecie, które spożywają niewystarczającą ilość mięsa i innych produktów odzwierzęcych (dla wegetarian – odżywki z białka sojowego, konopnego, czy ryżowego). Białko w odżywkach jest łatwiej strawne dla naszego organizmu dlatego to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają problemy z trawieniem mięsa. Odżywka białkowa to również suplement, z którego korzystają pacjenci z chorobą nowotworową lub AIDS, ponieważ często ich dieta nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na białko.

Korzyści z suplementacji białkiem

Białko jest bardzo ważnym elementem dobrze zbilansowanej diety. Jego spożycie niesie wiele korzyści dla organizmu, m.in.:

  • przyspiesza przemianę materii i wspomaga odchudzanie,
  • skutecznie hamuje apetyt,
  • wzmacnia siłę mięśni,
  • zapewnia zdrowy wygląd włosom, skórze i paznokciom,
  • usprawnia regenerację po treningu,
  • zwiększa poziom glutationu – silnego antyoksydantu,
  • odpowiada za najważniejsze funkcje życiowe.

Rodzaje odżywek białkowych

1.Białko serwatkowe

Zalety: wysoka zawartość białka – WPI ok 90%, WPC od 70 do 80%, WPH od 90-95%; szybkie wchłanianie, przyspieszające regenerację po treningu; wpływ na szybszy wzrost tkanki mięśniowej i utratę tkanki tłuszczowej; zadowalająca cena.

Wady: laktoza znajdująca się w mleku jest częstym alergenem; obecność substancji słodzących i chemicznych w niektórych odżywkach.

2. Kazeina

Zalety: podobne korzyści do tych z białka serwatkowego; świetnie nadaje się do stosowania przed snem.
Wady: alergie, podobnie jak w przypadku białka serwatkowego; ze względu na długie wchłanianie nie jest zalecana po wysiłku fizycznym; wyższa cena niż w przypadku serwatki, zawartość sztucznych składników.

3. Białko jaja

Zalety: bogate w BCAA; skład i proporcje aminokwasów najbardziej optymalne dla organizmu człowieka.
Wady: powszechne alergie na jajka, głównie u dzieci i młodzieży; najwyższa cena wśród dostępnych suplementów białkowych.

4. Białko wołowe

Zalety: szybkie wchłanianie, pozwalające na stosowanie po wysiłku fizycznym; wysoka zawartość białka – około 90%; jedno z najlepszych jakościowo źródeł białka na rynku.
Wady: wysoka cena.

5. Białko sojowe

Zalety: ziarna soi są jednym z niewielu źródeł białka roślinnego, które oferują wszystkie niezbędne aminokwasy; doskonałe dla osób wykluczających mięso i nabiał z codziennej diety.
Wady: coraz częstsze modyfikacje genetyczne nasion soi; duża zawartość soi w innych produktach spożywczych, co niekoniecznie przynosi korzyści dla organizmu.

6. Białko konopne

Zalety: wysoka zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, a także argininy – aminokwasu, który poprawia ukrwienie oraz odżywia komórki mięśniowe, dobry zamiennik białka zwierzęcego.
Wady: nie uważa się go za kompletne białko, ponieważ zawiera zbyt niski poziom aminokwasów – lizyny i leucyny; pod względem wartości odżywczych gorsze od innych białek roślinnych (np. sojowego).

Warto pamiętać, że spożycie białka w większej ilości niż jest to zalecane nie przyniesie żadnych korzyści zdrowotnych. Oznacza to, że jeśli z konkretnych przyczyn nie jesteś w stanie dostarczyć zalecanej ilości białka, możesz skorzystać z odżywki białkowej, jeśli jednak twoja dieta pokrywa zapotrzebowanie na ten składnik – suplementy nie będą konieczne.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest