Te zioła zdecydowanie kojarzymy z południową Francją, a mówiąc ściślej z piękną, Prowansją. To właśnie tam znajdziemy całe bogactwa, które składają się na skład, ziół prowansalskich.
Spis treści
Zioła prowansalskie skład
Każde z występujących ziół zostało idealnie skomponowane z resztą, a są to: rozmaryn, tymianek, bazylia, mięta pieprzowa, szałwia lekarska, cząber ogrodowy, majeranek oraz lebiodka. W celu lepszego zobrazowania, przyjrzyjmy się dokładniej ziołom, które stanowią największą część mieszanki:
- Rozmaryn – faktem jest, że pobudza nasz apetyt. Posiada silny korzenny zapach, zatem idealnie komponuje się z mięsami, a zwłaszcza z baraniną. Używany także do marynat, w celu wyostrzenia ich smaku.
- Bazylia – posiada balsamiczny zapach, natomiast pieprzowo-cytrynowy smak. Najczęściej dodawana do sałatek oraz warzyw, zarówno świeża jak i, suszona.
- Tymianek – łagodne zioło, o nieco gorzkawym smaku, dzięki temu dodaje aromat w całej kompozycji ziół. Jego zastosowanie znajdziemy najczęściej w ciemnych mięsach.
- Cząber ogrodowy – to zioło idealnie gra w duecie z fasolą, ponieważ jest lekko gorzkawe, a przy tym nadaje, intensywny smak.
- Lebiodka – jej inna nazwa to oregano, a konkretniej dziki majeranek. Jeśli mówimy o ziole, jest ono delikatne, aczkolwiek po zasuszeniu, zyskuje mocny, śródziemnomorski aromat.
Zioła prowansalskie zastosowanie
Bez cienia wątpliwości te zioła skradły serce całego świata, pojawiają się praktycznie w każdej kuchni, a to wszystko za sprawą Francuzów, którzy uplasowali je na poziomie sztuki kulinarnej. Jak się okazało, eksperymenty różnych kompozycji, zaowocowały pojawieniem się wspaniale wyselekcjonowanej kompozycji, o niepowtarzalnym smaku oraz mocnym aromacie, który wzbogać wiele z naszych, dań. Ich zastosowanie jest szerokie, poczynając od dodatku do zup, sosów oraz sałatek, ale także do twarogów czy jaj. Ich ‘towarzystwo’ jest obowiązkowe przy przygotowaniu pieczeni, potraw grillowanych, mięs mielonych czy w farszach, potrawach z drobiu oraz ryb.
Znakomite właściwości ziół
Zioła znalazły także swoje zastosowanie w diecie bezsolnej. Jeśli posiadasz problemy z wysokim ciśnieniem a przy tym, nie wyobrażasz sobie kosztowania potraw bez dodatku soli, możesz wykorzystywać mieszankę, jako, zamiennik. W związku z tym, iż zioła posiadają mocny, goryczkowy smak, są one polecane osobom z problemami żołądkowymi, gdyż idealnie pobudzają układ trawienny do właściwego funkcjonowania. Stąd tak często znajdziemy je w ciężkostrawnych oraz wysokokalorycznych, daniach.
Jak widzisz, poza wspaniałym smakiem, mogą stać się Twoim sprzymierzeńcem w problemach zdrowotnych. Pamiętaj, aby stosować je w odpowiednich ilościach, ponieważ ich intensywność, jest bardzo wysoka.