Zdrowe odżywianie wcale nie musi być trudne! Od czego zacząć?

Rozsądnie zaplanowany, bogaty w wartościowe składniki jadłospis nie tylko przybliży Cię do osiągnięcia wymarzonej, smukłej sylwetki, ale przede wszystkim zadba o Twoje zdrowie. Wiele razy próbowałeś przejść na dietę – za każdym razem równie nieskutecznie? Zobacz, od czego zacząć wdrażanie dobrych zmian żywieniowych, by wytrwać przy nich na dłużej!

Zacznij od małych kroczków

Przyznaj się, ile razy obiecywałeś sobie, że „to już ostatni baton, od jutra nie jem słodyczy”? Za każdym razem kończyło się pewnie tak samo – przychodził bardziej stresujący moment w życiu albo po prostu chwila nudy i już szukałeś czekolady, którą schowałeś na samym dnie szafki „na czarną godzinę”.

Czas zmienić podejście do niezdrowych przekąsek. Zamiast radykalnie odcinać się od nich z dnia na dzień, staraj się stopniowo ograniczać częstotliwość ich podjadania. Zacznij od rezygnacji ze słodzenia herbaty, po jakimś czasie ogranicz liczbę jedzonych słodyczy w tygodniu, a na końcu zastąp je całkowicie zdrowymi fit-batonami lub np. suszonymi owocami. Jeśli zrobisz to powoli, przyzwyczajenie się do zmiany przyjdzie Ci znacznie łatwiej!

Przede wszystkim smacznie

Zdrowa dieta kojarzy Ci się od razu z niedosolonymi, rozgotowanymi potrawami i dużą ilością mdłej sałaty dodawanej do każdego posiłku? Nic dziwnego, że wytrwanie w niej sprawia Ci taką trudność. Jeśli jedzenie jest bez smaku, po pewnym czasie o niczym nie marzysz tak bardzo jak o kęsie niezdrowego, ale jakże obfitującego w doznania dla podniebienia fast-fooda.

Wprowadzanie zdrowych produktów do jadłospisu potraktuj jako próbowanie nowych smaków. Testuj przepisy z ich wykorzystaniem i szukaj takich połączeń, które najbardziej zadowalają Twoje kubki smakowe. Przykład? Jeśli nie lubisz surowych warzyw, spróbuj je przygotować w inny sposób, np. z piekarnika lub na grillu. Przyprawione oliwą i szczyptą aromatycznych ziół będą pyszne! Możesz też przyrządzić do nich zdrowe dipy i sosy. Nowoczesne piekarniki Electrolux posiadają wiele funkcji, które pomogą Ci urozmaicić dietę. Np. opcja grilla czy pieczenia z dodatkiem pary, pozwolą Ci na kulinarne eksperymenty.

Zwracaj uwagę na to, co kupujesz

Nie wszystko, co opatrzone etykietą „fit” czy „bio” jest rzeczywiście zdrowe i korzystne dla Twojego zdrowia. Musisz więc wyrobić w sobie nawyk czytania etykiet produktów spożywczych. Na początek wystarczy prosta zasada: im krótszy skład, tym lepiej.

Z czasem nauczysz się rozpoznawać, które składniki są zbędne i można je śmiało wykluczyć ze zdrowej diety. Możesz wspomagać się w tym celu aplikacjami na telefon. W przypadku niektórych z nich wystarczy tylko zeskanować skład artykułu, by otrzymać jego dokładną analizę. Zakupy co prawda zajmą Ci trochę więcej czasu niż zwykle, ale będziesz mieć pewność, że wybrałeś wartościowe produkty.

Wypracuj zdrowe nawyki

Żyjesz w ciągłym biegu i jesz wtedy, gdy znajdziesz na to chwilę? Zdarza Ci się zapomnieć o śniadaniu i zjeść pierwszy posiłek dopiero po paru godzinach na nogach? Postaraj się przeorganizować w taki sposób, by znaleźć czas na od 3 do 5 regularnych posiłków, które będziesz spożywać mniej więcej o tej samej godzinie.

Przyzwyczajając organizm do takiego trybu, zapewnisz mu odpowiednią ilość energii przez cały dzień. Regularność sprzyja również ograniczaniu podjadania, które zniweczyło już niejedno marzenie o przejściu na zdrowe odżywianie. Jeśli zaplanujesz posiłki o stałych, dobranych do swojego metabolizmu porach, nie będziesz głodny pomiędzy nimi – i tym samym nie będziesz mieć ochoty na przekąski.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest