Wina bezalkoholowe – co warto o nich wiedzieć?

Dodano:14.07.2021 09:07
Udostępnij

Wina bezalkoholowe, jak inne trunki bez procentów, powstały z naturalnej potrzeby zaproponowania czegoś osobom, które z różnych przyczyn po alkohol sięgać nie chcą bądź nie mogą. Będą to najczęściej osoby w ciąży lub karmiące piersią, osoby chore, z alergiami czy abstynenci. Dla nich właśnie do kolacji świetną alternatywą jest wino bezalkoholowe, które w niczym nie ustępuje napojom alkohol zawierającym.

Wino w naszej kulturze funkcjonuje już od wieków, dlatego choć naturalną koleją rzeczy wydaje się powstanie wariantów bezalkoholowych, już nie tak samo intuicyjnie podejdziemy do procesów wytwarzania takiego trunku. Wiemy bowiem, że wina powstają między innymi poprzez proces fermentacji, który skutkuje pojawieniem się w nich alkoholu właśnie. Jak zatem może powstać wino bezalkoholowe? Odpowiedź jest dosyć prosta.

Wina bezalkoholowe – proces powstawania

Wina bezalkoholowe powstają w ten sam sposób, jak wina alkoholowe – przechodzą dokładnie te same procesy, włącznie z fermentacją. Dzięki temu powstały napój faktycznie można nazwać winem, gdyż zawiera wszystkie jego właściwości. Jedyna różnica ma miejsca przy samym końcu wytwarzania wina, gdy poddaje się je procesowi dealkoholizacji.

Dealkoholizacja, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu pozbawienie wina alkoholu. W zależności od obranej metody możemy otrzymać wina o zerowej do 0,5% zawartości alkoholu, co uznajemy za wino bezalkoholowe.

Jedną z popularniejszych metod dealkoholizacji jest tak zwana ekstrakcja próżniowa, podczas której wino doprowadza się do wrzenia już przy temperaturze 30 stopni Celsjusza. To prowadzi do odparowywania alkoholu, pozostawiając wino w pełni wartościowym i pełnym takich drogocennych związków, jak taniny czy flawonoidy, które to odpowiedzialne są za pełen smak oraz właściwości zdrowotne trunku. Taki proces jest zatem zupełnie efektywny, a dzięki niemu otrzymujemy wina o wspaniałych bukietach i zerowej zawartości alkoholu.

Jakie są korzyści sięgania po wina bezalkoholowe?

Jak już ustaliliśmy, spożywanie takich trunków nie idzie w parze z utratą smaków, które w winach kochamy najbardziej. Na sklepowych półkach możemy znaleźć pyszne, szlachetne butelki, które mimo swoich cudownych bukietów alkoholu nie zawierają. Będzie to zatem odpowiedź dla wszystkich wielbicieli tych trunków, którzy na przykład chcą uniknąć kaca. Brak alkoholu sprawia, że spożycie wina nie obciąża tak wątroby, można je łączyć z lekami i może być ono spożywane przez osoby z alergiami, itp.

Prawdą jest również to, że wina bezalkoholowe są również mniej kaloryczne. Spadek kalorii jest spory, bo mieści się w granicach 70%, zatem bez wyrzutów sumienia możemy sobie pozwolić na lampkę czy dwie więcej do posiłku.

Jak zatem widać, wino bezalkoholowe może być świetną alternatywą dla tego tradycyjnego.

Zostaw komentarz
Odpowiedź na komentarz użytkownika

Zobacz również

Mąka migdałowa

23 października 2021

Mąka migdałowa są to zmielone migdały. Migdały są cennym składnikiem zróżnicowanej diety, w tym także diety bezglutenowej. Orzechy o migdałowym kształcieSpis treściOrzechy o migdałowym kształcieW jakim procesie powstaje mąka migdałowa?Mąka migdałowa...więcej

Jakich wartości odżywczych dostarcza mięso cielęce?

22 września 2021

Mięso cielęce jest uważane za jedno z najchudszych, a zarazem najzdrowszych rodzajów mięsa. Jest ono doceniane ze względu na swój delikatny smak i niezwykle gładką strukturę. Doskonale nadaje się do przygotowywania różnych potraw mięsnych, a dodatkow...więcej

Rydze – właściwości oraz przygotowanie

10 sierpnia 2021

Jesień, deszczowe dni przeplatają się z ciepłymi i słonecznymi. Liście drzew nieśmiało zmieniają kolory, a lasy oprócz kasztanów pełne są też grzybów. W otoczeniu drzew iglastych, szczególnie sosnowych i świerkowych, na piaszczystej glebie najlepiej...więcej

Makaron kukurydziany – właściwości i kalorie

08 sierpnia 2021

Czy znasz kogoś kto nie lubi makaronu? Wszyscy wiedzą, że jedzenie pasty sprawia, że ludzie są szczęśliwi, a teraz wyobraź sobie, że ta przyjemność jest Ci zabrana. Dowiadujesz się, że chorujesz na celiakię albo masz nieceliakalna nietolerancja glute...więcej