Szklanka wody imbirowej – korzyści zdrowotne

Kto z Was zna cebulowy syrop na kaszel? Kto z Was pije wodę z cytryną na czczo? To jedne z najbardziej popularnych eliksirów i trunków, które stosujemy w domowym zaciszu – mają nas odchudzić, oczyścić, wyleczyć, załagodzić ból. W zestawianiu tych “babcinych” sposobów powinna znaleźć się także szklanka wody imbirowej.
Już śpieszymy z odpowiedzią dlaczego!

Reguluje cholesterol

Imbir znany jest jako silny regulator poziomu cholesterolu we krwi. To on jest ściśle powiązany z nadwagą i otyłością oraz z chorobami serca. Dodatkowo przyczynia się do obniżenia poziomu ciśnienia oraz poprawia krzepliwość krwi.

Przeciwutleniacz

Imbir to idealny przeciwutleniacz, który walczy z wolnymi rodnikami. Mówi się iż wspomaga leczenie raka, a jego skuteczność jest 10 000 razy większa niż innych spożywanych przez nas produktów. Przynosi ulgę podczas napadów migren, ma właściwości przeciwzapalne i redukuje ból. Działa również moczopędnie, wzmacnia i oczyszcza nerki.

Idealny na zgagę

Na zgagę, bóle brzucha, mdłości i wymioty. Zapobiega powstawaniu wrzodów żołądka, łagodzi nieżyt żołądka, czy objawy związane z istniejącymi już guzami. Zawarty w nim olejek pobudza wydzielanie soków żołądkowych, działa rozkurczowo i przeciwobrzękowo. 12 różnych badań przeprowadzonych łącznie na 1278 kobiet w ciąży wykazało, że 1.1 – 1.5 grama imbiru dziennie może znacznie zredukować różne symptomy mdłości.

Odchudza

Oczywiście nie odchudza sam, ważna jest też aktywność fizyczna i dieta, ale jest niezwykłym wspomagaczem w procesie zrzucania dodatkowych kilogramów. Przede wszystkim dlatego iż ma działanie detoksykujące, czyli pomaga pozbyć się wszystkich szczątkowych substancji z naszego organizmu. Działanie odchudzające zawdzięcza też kapsaicynie, która rozgrzewa organizm i zmusza go do spalania większej ilości kalorii. Według chińskich legend wielcy przywódcy spożywali imbir by zapewnić sobie również większą siłę i witalność.

Ogrzewa

Idealny na zimne wieczory, czy przeziębienie. Oleje znajdujące się w imbirze, zwane geraniolami posiadają właściwości antybakteryjne i przeciwgorączkowe.

Obniża cukier

Złoty produkt dla wszystkich cukrzyków (i nie tylko). Badania z 2015 roku dowodzą iż spożywanie 2 gramów sproszkowanego imbiru dziennie, obniżyło poziom cukru we krwi na czczo o 12%. Znacząco, bo aż o 10% obniżył się również wskaźnik HbA1c -hemoglobiny glikowanej, czyli długoterminowego wskaźnika stężenia glukozy we krwi.

Jak zrobić wodę?

Najprostszym sposobem na przemycenie imbiru jest przygotowanie tzw. wody imbirowej.
Potrzebne nam będą:

  • plastry imbiru (ok 3)
  • 1,5ml wody
  • cytryna do smaku

Doprowadzamy wodę do wrzenia, a następnie dodajemy imbir i przyprawy( np cytrynę). Gotujemy wywar ok 15 minut, po czym studzimy. Oczywiście imbir możemy stosować w codziennej diecie do dań mięsnych, tajskich czy do herbaty.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest