Sól to związek, który znajduję zastosowanie nie tylko w przemyśle spożywczym. Wykorzystywana jest także w kosmetyce. Sól kłodawska jest niejodowaną solą kamienną i wydobywa się ją w kopalni soli, w Kłodawie. Jest to jedna z najpopularniejszych soli w Polsce.
Spis treści
Sól kłodawska – jej pochodzenie
Jak już wspomnieliśmy, sól kłodawska wydobywana jest w Kłodawie, która leży na terenie wielkopolski. Wydobywa się ją tradycyjną metodą, co umożliwia zachowanie walorów odżywczych. Sól kłodawską wydobywa się od 1956 roku.
Możemy sobie jednak zadać pytanie, skąd wzięły się pokłady soli w tym rejonie. Są one pozostałościami po morzu śródlądowym, które było bardzo zasolone. Rozciągało się ono od obszarów Wielkiej Brytanii, aż do granic Polski. W Kłodawie warstwa soli uległa wypiętrzeniu ku powierzchni i w niektórych miejscach znajduje się ona na głębokości około stu metrów.
Sól kłodawska – wartości odżywcze
Sól kłodawska zawiera mnóstwo mikroelementów, które przyczyniają się do odpowiedniego funkcjonowania naszego organizmu. Ta sól jest niezmiernie łatwo przyswajana przez organizm. W składzie możemy odnaleźć: magnez, potas, wapń, selen, miedź, cynk, żelazo i mangan. Składniki soli kłodawskiej wpływają na procesy przemiany materii, są również odpowiedzialne za wchłanianie enzymów. Ilość pierwiastków zawartych w soli nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania, jednak dalej jest to istotne. Chlorek sodu stanowi 97% składu soli kłodawskiej, pozostałe 3% to woda i części, które w wodzie się nie rozpuszczają.
Sól kłodawska – zastosowanie
Oczywiście sól kłodawska ma szereg zastosowań. Głównie używa jej się w gastronomii, ale używa się jej także w medycynie naturalnej. Z soli kłodawskiej można robić na przykład roztwory wodne (woda z solą), które stosuje się do leczenia różnych dolegliwości, na przykład bólu gardła, nieżytu nosa, zapalenia zatok, a także w przypadku pojawienia się zmian skórnych, chociażby łuszczycy. W gastronomii sól kłodawską stosuje się głównie jako przyprawę, ale również jako środek do konserwacji żywności. Oprócz medycyny i gastronomii sól kłodawską możemy wykorzystać jeszcze na inne sposoby:
- Do wybielania zębów
- Do płukania jamy ustnej
- Do czyszczenia żelazka
- Jako środek do wybielania
- Do usuwania przeróżnych plam na przykład po winie
Sól kłodawska – właściwości
Sól kłodawska to produkt o wielu właściwościach leczniczych. Dzięki swoim właściwościom może służyć do odkażania gardła i do leczenia jego stanów zapalnych. Jeżeli cierpicie na ból gardła, rozpuśćcie sobie sól kłodawską w wodzie, a następnie przepłukujcie gardło. Na pewno nie jest to smaczny roztwór i wątpliwe jest, że komuś zasmakuje, ale jest bardzo skuteczny. Oprócz tego roztwór z soli kłodawskiej ma właściwości przeciwzapalne, a więc na pewno nie zaszkodzi przy przeróżnych zmianach skórnych. Sól kłodawska rozpuszczona w wodzie może się również okazać przydatna w przypadku zapalenia zatok albo kurzajek. Znajdzie się również coś dla osób, które skarżą się na migreny. Wtedy wystarczy do wodnego roztworu dodać jeszcze cytrynę i tak przygotowane lekarstwo powinno nam pomóc. Nie jest to koniec zalet soli kłodawskiej. Pomoże ona również osobom które skarżą się na choroby reumatyczne, choroby tarczycy albo choroby autoimmunologiczne.
Nadmierne spożycie soli – co wtedy?
Powinniśmy uważać na to, żeby nie spożywać zbyt dużo soli. Zbyt wysokie spożycie może nieść ze sobą duże zagrożenie dla zdrowia. Skutki, jakie niesie nadmierne spożycie soli to na przykład: wzrost ciśnienia tętniczego krwi albo zatrzymanie wody w organizmie. Potraw, które już są bogate w sól, nie powinniśmy dosalać. Powinniśmy również znać umiar w spożyciu soli. Zamiast dosalania lepiej będzie, gdy wykorzystamy inne przyprawy, które również wzmocnią albo poprawią smak tego, co jemy.
Sól – różne kolory
Dużą popularnością cieszy się sól himalajska, która ma różowy kolor. Jednak sól w tym kolorze możemy również odnaleźć w Kłodawie. Można tam znaleźć nawet sól błękitną, która po rozdrobnieniu jednak często nie różni się od soli himalajskiej.
Sól – czego unikać?
Solą, której powinniśmy unikać, jest sól oczyszczona. Jej skład to głównie czysty chlorek sodu. Właściwie pozbawiona jest ona innych pierwiastków, które odgrywają znaczącą rolę w naszych organizmach.